Sretenje 2025. top baner
latinica  ћирилица
14/02/2025 |  17:27 ⇒ 17:28 | Autor: SRNA

Hapšenja zbog nezakonitog odlaganja 35.000 tona opasnog materijala

Evropol je saopštio da je u Hrvatskoj zakopano 35.000 tona opasnog otpada, a Uskok je danas potvrdio da je otvorio istragu protiv varaždinskog preduzetnika Јosipa Šinceka i još devet osumnjičenih koje se terete za teško krivično djelo protiv životne sredine, falsifikovanje službenih i poslovnih isprava, utaju poreza i pranje novca.
Evropol - Foto: RTRS
EvropolFoto: RTRS

Hrvatska Kancelarija za suzbijanje korupcije i organizovanog kriminala /Uskok/ navodi da je uhapšeno 10 osoba, a Evropol je saopštio da je uhapšeno ukupno 13 ljudi, prenosi portal Indeks.

- Procjenjuje se da je ilegalno odloženo najmanje 35.000 tona otpada, čime su kriminalci zaradili najmanje četiri miliona evra - piše u saopštenju Evropola. U Uskokovom saopštenju navode se drugi iznosi, ukupno nešto više od milion evra.

Uskok tvrdi da je Šincek zapravo vodio zločinačko udruženje, koje je napravilo sva ova krivična djela.

Među uhapšenima su Šincekova supruga, kao i Franciska, supruga zlatara Paška Dodića.

- Laboratorijska analiza pokazuje da se nezakonito odloženo smeće, koje su kriminalci lažno deklarisali kao reciklabilni plastični otpad, zakonski smatra opasnim otpadom. Hrvatske vlasti vjeruju da je kriminalna mreža nezakonito zakopavala i odlagala medicinski otpad iz hrvatskih firmi - piše Evropol.

Trgovina otpadom nezakonita je aktivnost koja kriminalnim mrežama omogućuje sticanje velike zarade, a pritom se izlažu relativno malom riziku. Ilegalno odlaganje otpada često uzrokuje nepopravljivu štetu životnoj sredini zagađujući zemlju, vodu i vazduh. Ova krivična djela obično idu ruku pod ruku s krivotvorenjem dokumenata ili finansijskim krivičnim djelima poput pranja novca i korupcije, navodi Evropol, koji je objavio i fotografije.

Prema onome što je zasad utvrdio Uskok, Šincek je od početka 2022. pa do septembra 2024. odlagao plastični otpad u Varaždinu, Gospiću i Benkovcu, zanemarujući ograničenja za skladištenje takvog otpada, kao i propise prema kojima se takav otpad smije skladištiti.

Uprkos tome, Šincek je preko jedne od svojih firmi nastavio uvoziti otpad jer je od dobavljača za to dobijao novac. Osim plastike iz Slovenije i Italije, dovozio je i medicinski otpad, a od dobavljača iz Hrvatske preuzimao je i mješoviti otpad.

Umjesto da ga zakonito zbrine, Šincek je, kako tvrdi Uskok, organizovao da se otpad zakopava u zemlju, dok je dio mljevene plastike rasut na otvorenom prostoru u Gospiću. Takvo rasipanje ugrožavalo je kvalitet zemljišta, ali i zdravlje ljudi, navodi Uskok.

Da prikrije ovaj kriminal, Šincek je, prema tvrdnjama Uskoka, nabavljao lažnu dokumentaciju o prevozu otpada.

Ostali okrivljeni u ovom lancu obavljali su, navodi se u rješenju o sprovođenju istrage, finansijske i administrativne poslove, organizovali transport otpada, pribavljali i sastavljali lažnu dokumentaciju o nabavci, prevozu i obradi otpada, kao i drugu dokumentaciju o poslovima koji u stvarnosti nisu odrađeni.

Već je dosad utvrđeno da su zbog ovakvog odlaganja otpada u životnoj sredini nastale brojne posljedice na tlu, a na tim parcelama ne rastu drveće ili poljoprivredne kulture.

Kod Gospića je i dio šume opustošen. Budući da se plastični otpad teško razgrađuje te prilikom razgradnje ispušta otrov, sve je ovo, smatra Uskok, naštetilo zdravlju ljudi i životinja, a moglo je dovesti i do požara, što bi imalo posljedice u dužem periodu.

- Zato je ovim zagađenjem životne sredine prouzrokovana znatna ekološka šteta Hrvatskoj, kao i materijalna šteta u vidu sanacije zagađenja u zasad neutvrđenom iznosu - ističe Uskok.