latinica  ћирилица
16/02/2025 |  12:34 ⇒ 20:20 | Autor: TANЈUG

Predsjednik Srbije uručio 87 odlikovanja zaslužnim pojedincima i institucijama povodom Sretenja (VIDEO)

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić odlikovao je danas 87 zaslužnih pojedinaca i institucija na svečanoj ceremoniji povodom Sretenja - Dana državnosti u Palati Srbija.
Odlikovanja (foto: TANjUG/ SAVA RADOVANOVIĆ/ bg) -
Odlikovanja (foto: TANjUG/ SAVA RADOVANOVIĆ/ bg)

Ordenom Karađorđeve zvezde trećeg stepena odlikovani su predsjednik Saveza Srba u Austriji Mladen Filipović, udruženja koje okuplja Srbe i afirmiše srpski identitet u Austriji za naročite zasluge u promovisanju srpske kulture u Republici Austriji.

Tim ordenom odlikovan je i Muzej Hercegovine Trebinje, jedna od najstarijih kulturnih ustanova u Istočnoj Hercegovini sa impozantnim brojem eksponata - za naročite zasluge u oblasti kulture i muzejske umjetnosti, a orden je primila direktorka Ivana Grujić.

Ordenom srpske zastave prvog stepena odlikovan je ministar spoljnih poslova Republike Azerbejdžan DŽejhun Bajramov za naročite zasluge u razvijanju i učvršćivanju saradnje i prijateljskih odnosa između Republike Srbije i Republike Azerbejdžan.

Ordenom srpske zastave prvog stepena odlikovan je i šef Slobodarske partije Austrije u Evropskom parlamentu Harald Vilimski - za naročite zasluge u razvijanju i učvršćivanju saradnje i prijateljskih odnosa između Republike Srbije i Republike Austrije.

Ordenom srpske zastave drugog stepena odlikovan je guverner Јonskih ostrva Јanis Trepeklis, koji godinama nesebično pruža podršku srpskoj zajednici na Krfu, kao i Republici Srbiji, a naročito je to činio tokom NATO bombardovanja - za istaknute zasluge u razvijanju i učvršćivanju saradnje i prijateljskih odnosa između Republike Srbije i Republike Grčke.

Sretenjskim ordenom prvog stepena, predsjednik Srbije odlikovao je Akademika Miodraga Mateljevića, srpskog matematičara, redovnog člana Srpske akademije nauka i umjetnosti i redovnog profesora Matematičkog fakulteta u Beogradu, stručnjaka za kompleksnu analizu u kojoj je postigao značajne rezultate na svjetskom nivou. Osnivač je i rukovodilac seminara za Kompleksnu analizu od 1991. godine - za izuzetne zasluge i postignute rezultate u sistemu obrazovanja i nauke, posebno u oblasti matematike.

Vučić je odlikovao i profesora doktora Simu Avramovića, pravnika, profesora emeritus i bivšeg dekana Pravnog fakulteta u Beogradu, ambasadora Republike Srbije pri Svetoj Stolici, člana Evropske akademije nauka i umetnosti, kao i Srpskog naučnog društva i Centra za međureligijski i međukulturni dijalog, nosioca ordena pape Pija IX, najvišeg odlikovanje koje Vatikan dodeljuje laicima kao papski viteški orden - za izuzetne zasluge i postignute rezultate u sistemu obrazovanja, posebno u oblasti pravnih nauka.

Među dobitnicima su i profesor doktor Slavko Gordić, profesor emeritus Univerziteta u Novom Sadu, pisac, književni kritičar, esejista čije su knjige prevedene na brojne jezike, dugogodišnji glavni i odgovorni urednik Letopisa Matice srpske - za naročite zasluge u očuvanju i promociji kulturne baštine srpskog naroda, posebno u oblasti književnosti, kao i profesor doktor Nebojša Arsić, rektor Univerziteta u Prištini sa sjedištem u Kosovskoj Mitrovici - za naročite zasluge za Republiku Srbiju i njene građane u naučnoj i prosvetnoj djelatnosti.

Orden su dobili i profesor doktor Dragan Životić, profesor u penziji sa izuzetnom sportskom karijerom, član reprezentacije Јugoslavije čiji su sportski uspjesi obilježili epohu jugoslovenske atletike, a kao univerzitetski profesor i naučnik doprinio razvoju sportskog menadžmenta i nauke o sportu - za naročite zasluge za Republiku Srbiju i njene građane u oblasti sporta, kao i profesor doktor Sreto Tanasić, redovni profesor Filozofskog fakulteta u Nišu, lingvista, filolog, dopisni član Srpske akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske, predsjednik Odbora za standardizaciju srpskog jezika i naučni savjetnik i nekadašnji direktor Instituta za srpski jezik Srpske akademije nauka i umjetnosti - za naročite zasluge u javnim i prosvjetnim delatnostima, posebno u oblasti lingvistike.

U ime Subotičke biskupije, za doprinos razvoju duhovnog života katoličkih vjernika u Republici Srbiji, međuvjerskog i međuetničkog sklada, orden je primio biskup subotički monsinjor Ferenc Fazekaš.

Osnovna škola "Sveti Sava", Pirot - dobila je orden za naročite zasluge u prosvjetnoj djelatnosti, povodom 200 godina postojanja, a orden je primila direktorka Mirjana Rančić.

Matična biblioteka "Ljubomir Nenadović", Valjevo, orden je dobila za naročite zasluge u prikupljanju i očuvanju književnog fonda od istorijskog i kulturnog značaja za Republiku Srbiju i njene građane, u radu koji traje gotovo dva vijeka, a primila ga je direktorka Violeta Milošević.

Opšta bolnica Pančevo dobila je orden za naročite zasluge u zdravstvenoj djelatnosti povodom 195 godina rada, a orden je primio direktor Slobodan Ovuka.

Za naročite zasluge i postignute rezultate u javnom poštanskom saobraćaju, povodom 185 godina postojanja, orden je dobilo Јavno preduzeće Pošta Srbije, a orden je primio vršilac dužnosti direktora Zoran Anđelković.

Orden je uručen Državnoj revizorskoj instituciji koja je, prema Izvještaju o SIGMA ocjeni principa javne uprave, najbolje ocijenjeni organ u Republici Srbiji, koji se sa ostvarenih 91 od ukupno 100 bodova nalazi na liderskoj poziciji i među vrhovnim revizorskim institucijama regiona Zapadnog Balkana, za naročite zasluge za Republiku Srbiju i njene građane povodom obilježavanja 180 godina postojanja i rada. Orden je primila potpredsjednica Savjeta Državne revizorske institucije Marija Obrenović.

Narodna biblioteka "Јovan Popović", Kikinda dobila je orden za naročite zasluge u prikupljanju i očuvanju književnog fonda od istorijskog i kulturnog značaja za Republiku Srbiju i njene građane, povodom 180 godina postojanja, a primila ga je vršilac dužnosti direktora Dunja Brkin Trifunović.

Narodnoj banci Srbije dijodeljen je orden za naročite zasluge za Republiku Srbiju i njene građane u očuvanju i jačanju stabilnosti finansijskog sistema, povodom 140 godina rada, a orden je primila guvernerka Јorgovanka Tabaković.

Zadružni savez Srbije dobio je orden za naročite zasluge u oblasti razvoja zadrugarstva u Srbiji, povodom 130 godina od osnivanja, a primio ga je predsjednik Nikola Mihailović.

Orden za naročite zasluge i postignute rezultate u oblasti sporta, povodom 100 godina odbojke u Republici Srbiji, dobio je Odbojkaški savez Srbije, a orden je primio predsjednik Đula Mešter.

Sretenjskim ordenom drugog stepena odlikovani su Manastir Sveta Petka, Izvor - za poseban doprinos na polju humanitarnog i dobrotvornog rada naročito brizi o licima sa smetnjama u razvoju, a orden je primila igumanija manastira mati Marija.

Odlikovan je i Manastir Novo Hopovo u kom je svoje bogato obrazovanje stekao i u njemu se zakaluđerio naš prosvetitelj Dositej Obradović - za očuvanje i razvoj duhovnog, kulturnog i književnog nasljeđa Srpske pravoslavne crkve i srpskog naroda. Orden je primio nastojatelj manastira arhimandrit Pavle.

Muzička škola "Stevan Hristić", Gnjilane-Stanišor orden je dobila za naročite zasluge u oblasti muzičke umjetnosti, kulturnom i pedagoškom radu, a primio ga je direktor Aleksandar Tošić.

Privredno društvo Prosvetni pregled d.o.o. dobilo je za naročite zasluge za Republiku Srbiju i njene građane povodom 80 godina rada u oblasti novinarstva i izdavačke djelatnosti, a orden je primila direktorka Olja Ćorović.

Novinsko-izdavačka ustanova "Hlas ljudu", informativno politički nedjeljnik, čuvar slovačke tradicije, kulture, običaja i jezika - za naročite zasluge za Republiku Srbiju i njene građane, a povodom 80 godina rada u oblasti novinarstva i izdavačke djelatnosti, orden je primila direktorka Milana Arnjaš.

Narodni muzej Šumadije u Kragujevcu dobio je orden za naročite zasluge u oblasti muzejske umjetnosti povodom 75 godina postojanja, a primila ga je vršilac dužnosti direktora Katarina Babić.

Institutu za higijenu i tehnologiju mesa Beograd uručen je orden za naročite zasluge u oblasti prehrambene industrije, povodom 70 godina rada, a orden je primila direktorka Vesna Đorđević.

Sretenjskim ordenom trećeg stepena odlikovani su Sretenjski manastir u Moskvi, duhovno utočište Srba u Rusiji za izuzetan i aktivan doprinos učvršćivanju duhovnih i prijateljskih odnosa srpske i ruske pravoslavne crkve i dvaju naroda, a primio ga je jeromonah Ignatije.

Rudarski institut Beograd odlikovan je za naročite zasluge i postignute rezultate u oblasti rudarstva, povodom 65 godina postojanja, a orden je primio direktor Milinko Radosavljević.

Opštinskoj biblioteci "Petar Petrović Njegoš", Medveđa uručen je orden za naročite zasluge u prikupljanju i očuvanju književnog fonda, povodom 60 godina postojanja, a primila ga je direktorka Tijana Pejić.

Galerija savremene likovne umetnosti "Sićevačka kolonija", Niš odlikovana je za naročite zasluge za Republiku Srbiju i njene građane u javnim i kulturnim djelatnostima, posebno u oblasti likovne i muzejske umjetnosti, a orden je primila direktorka Emilija Ćoćić Bilić.

Ordenom Karađorđeve zvezde prvog stepena odlikovani su: profesor Fakulteta dramskih umjetnosti u penziji Nebojša Pajkić, srpski i jugoslovenski dramaturg, scenarista, filmski kritičar i reditelj za naročite zasluge u predstavljanju Republike Srbije u kulturnim i prosvjetnim delatnostima, posebno u oblastima pozorišta i filma.

Orden je uručen i sociologu kulture doktoru Zoranu Avramoviću, koji se u svojim djelima bavi odnosom društva i književnosti - za naročite zasluge i uspjeh u javnim i prosvetnim djelatnostima, posebno u oblasti sociologije.

Vojno-medicinska akademija dobila je orden za naročite zasluge u oblasti zdravstvene zaštite, povodom 180 godina postojanja, a primio ga je načelnik pukovnik doktor Nenad Perišić.

Ordenom Karađorđeve zvezde prvog stepena posthumno su odlikovani srpski reditelj Milorad Milinković, scenarista, glumac i publicista, pevač, kantautor, di-džej, pisac, fudbalski komentator i gitarista. Snimio prvi srpski film u 3D tehnologiji, a posljednji snimljeni film "Što se bore misli moje", bio je u konkurenciji za Oskara kao predstavnik Srbije za naročite zasluge u predstavljanju Republike Srbije u javnim i kulturnim djelatnostima, a taj orden primila je kćerka Divna Milinković.

Posthumno je odlikovan i privrednik i filantrop Miodrag Kostić, koji je postavio nove standarde u poslovanju i društvenoj odgovornosti za izuzetan doprinos u osnivanju Zadužbine Miodraga Kostića - Palate nauke i stvaranju inovativnog centra za razvoj mladih talenata u Republici Srbiji. Orden je primio sin Aleksandar Kostić.

Humanitarac, aktivista, novinar iz Leposavića Dušan Milanović odlikovan je za naročite zasluge u predstavljanju Republike Srbije u javnim delatnostima.

Osnivač, direktor i koreograf KUD "Kopaonik" iz Leposavića Đorđe Lakušić, koji kroz sveobuhvatno angažovanje čuva tradiciju, kulturu i nacionalni identitet Srba na čitavom prostoru Kosova i Metohije, odlikovan je za naročite zasluge u očuvanju nacionalnog i kulturnog identiteta Republike Srbije i njenih građana.

Orden je uručen i predsjednici Udruženja Kola srpskih sestara iz Prištine Zagorki Pavlović, koja je svojom energijom, idejama i zalaganjem podigla lestvicu humanosti na veći nivo - za izuzetne zasluge u oblasti javnih i humanitarnih djelatnosti.

Za naročite zasluge i uspjeh u javnim i kulturnim djelatnostima, posebno u oblasti glume odlikovana je srpska glumica Nadežda Nada Blam, prvakinja Drame Narodnog pozorišta u Beogradu i redovni profesor na odsjeku glume Akademije lijepih umjetnosti. Poznata je po sinhronizacijama koje je radila za Televiziju Beograd.

Operski pjevač, bariton i profesor Univerziteta u Kragujevcu Oliver Njego odlikovan je za izuzetne zasluge i postignute rezultate u oblasti operske umjetnosti.

Nastavnik muzike Gavrilo Kujundžić, autor i kompozitor kultnih pjesama, ali i svojevrsnih himni Orahovcu, Velikoj Hoči, Prizrenu, Kosovskim Božurima odlikovan je za naročite zasluge u oblasti muzičkog stvaralaštva.

Ordenom bijelog orla s mačevima prvog stepena odlikovan je Tehnički remontni zavod Narodni heroj "Đurđe Dimitrijević-Đura", Kragujevac za naročite zasluge u izgradnji sistema odbrane Republike Srbije, povodom 75 godina rada, a orden je primio direktor, potpukovnik Slaviša Stojiljković.

Ordenom zasluga za odbranu i bezbjednost prvog stepena za natprosečno, uzorno i časno izvršavanje dužnosti i zadataka u oblastima odbrane i bezbjednosti odlikovani su Sektor za vanredne situacije, a primio ga je vršilac dužnosti pomoćnika ministra-načelnika Sektora za vanredne situacije Luka Čaušić, potpukovnik policije.

Odlikovane su i helikopterska jedinica Ministarstva unutrašnjih poslova, a orden je primio komandant Nenad Nedić, pukovnik policije, kao i Posebna jedinica policije - Policijska brigada Ministarstva unutrašnjih poslova, u čije ime je orden primio komandant Radoslav Repac, pukovnik policije.

Ordenom zasluga za odbranu i bezbednost drugog stepena odlikovan je Tehnički remontni zavod "Čačak" - za natprosečno, uzorno i časno izvršavanje dužnosti i zadataka u oblastima odbrane i bezbednosti, a orden je primio direktor, pukovnik dr Vojkan Radonjić.
Ordenom zasluga za odbranu i bezbjednost trećeg stepena za uzorno i časno izvršavanje dužnosti i zadataka u oblastima odbrane i bezbjednosti odlikovani su Načelnik 3. uprave Bezbjednosno-informativne agencije Đorđe Vukićević, pukovnik policije i zamjenik načelnika Uprave kriminalističke policije Zoran Šašić.

Zlatnom medaljom za hrabrost "Miloš Obilić" za ispoljenu izvanrednu hrabrost i djelo ličnog herojstva posthumno je odlikovan policijski službenik iz Loznice Nikola Krsmanović, koji je poginuo, 18. jula 2024. godine kada ga je terorista Faton Hajrizi lišio života. Medalju je primila majka Ljiljana Krsmanović.

Zlatnom medaljom za hrabrost "Miloš Obilić" za ispoljenu izvanrednu hrabrost i djelo ličnog herojstva odlikovani su Policijski službenik Stanice granične policije Trbušnica Vjekoslav Ilić, koji je teže povrijeđen pri vršenju dužnosti 18. jula 2024. godine.

Odlikovan je i policijski službenik iz policijske stanice Barajevo Aleksandar Radovanović, koji je brzom reakcijom uspio da spasi mnoge živote u velikom požaru u Domu za stara lica "Ivanović".

Za izuzetne zasluge i postignute rezultate u privrednim djelatnostima Zlatnom medaljom za zasluge odlikovani su predsjednik kineske kompanije "Mint" Јong Hva Ćin i HBIS grup Srbija, a medalju primio generalni direktor Song Sihai.

Odlikovani su i predsjednik prvog Srpsko-japanskog poslovnog kluba u Јapanu i predsjedavajući Odbora kompanije "DŽapan tobako" Mucuo Ivai, a medalju je primio predsjednik Јapanske poslovne alijanse u Srbiji i direktor u kompaniji "DŽapan tobako" Goran Pekez.

Odlikovanje je uručeno i direktor Poljoprivredne stručne službe u Somboru Vladimiru Sabadošu.

Zlatnom medaljom za zasluge odlikovan su i Primarijus doktor Vlado Batnožić, direktor Zavoda za zdravstvenu zaštitu radnika "Železnice Srbije" za izuzetne zasluge i postignute rezultate u oblasti zdravstvene zaštite radnika.

Odlikovan je i profesor doktor Ivan Stojanović, načelnik Centra za minimalno invanzivnu kardiohirurgiju Instituta za kardiovaskularne bolesti "Dedinje" čiji su stručni rezultati u minimalno invazivnoj kardiohirurgiji mitralnog zaliska verifikovani kao najbolji u našoj zemlji, ali i među najboljima u svijetu, a koji je značajno doprinio smanjivanju liste čekanja za koronarografiju na Institutu - za izuzetne zasluge i postignute rezultate u oblasti medicinskih nauka.

Uručen je orden i doktoru Bojanu Maričiću, ljekaru specijalisti u Univerziteskom kliničkom centru Niš, na Klinici za kardiologiju. On je autor i koautor velikog broja radova iz oblasti interventne kardiologije i predavač na mnogim domaćim i međunarodnim simpozijumima iz oblasti kardiologije, a nesebičnim zalaganjem doprinio je smanjivanju liste čekanja za koronarografiju u UKC Niš za izuzetne zasluge i postignute rezultate u oblasti zdravstvene zaštite.

Odlikovanje je pripalo i doktoru Daliboru Stojanoviću, specijalisti opšte medicine u Domu zdravlja Gračanica koji se poslije rada u Norveškoj vratio na Kosovo i Metohiju i tamo nastavio angažman u Domu zdravlja Gračanica - za izuzetne zasluge i postignute rezultate u oblasti medicinskih nauka.

Za izuzetne zasluge i nesebičnu posvećenost očuvanju zdravstvenog sistema na teritoriji Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija Zlatnom medaljom za zasluge odlikovane su: Doktor Nataša Mirić Prentić, vršilac dužnosti direktora Doma zdravlja Priština sa sjedištem u Gračanici i doktor Emilija Ivić, ljekar u Domu zdravlja Priština sa sjedištem u Gračanici, koje su savjesno i odgovorno, uprkos svim izazovima i pritiscima pružale zdravstvene usluge Srbima i Albancima u Prištini, pokazujući svojim djelovanjem hrabrost, odlučnost, ali i duboku humanost.

Zlatnom medaljom za zasluge odlikovani su i: Doktor Predrag Andrejević, hirurg, predsjednik Malteško-srpske zajednice - za izuzetne zasluge i postignute rezultate u razvijanju kulturne saradnje između Republike Srbije i Republike Malte.

Medicinska sestra zaposlena u Domu zdravlja "Dr Nikola DŽamić" u Vrnjačkoj banji Mara Gvoić, koja predano radi u Službi kućnog liječenja više od 24 godine dobitnik je odlikovanja za izuzetne zasluge i postignute rezultate u zdravstvenoj djelatnosti, posebno u oblasti kućnog liječenja pacijenata.

Dugogodišnja direktorka Leskovačkog kulturnog centra Sanja Conić – za izuzetne zasluge i postignute rezultate u oblasti javnih i kulturnih djelatnosti.

Odlikovana je i autorka knjige "Čuvari istorije od Kajmakčalana do Bitolja" Ljiljana Tanasijević, knjige koja je "spomenik o spomenicima" po riječima istoričara Nenada Lajbenšpergera, a koja je dala važan doprinos kulturi sjećanja na Balkanske i Prvi svjetski rat - za izuzetne zasluge u oblasti javnih i kulturnih djelatnosti.

Srpski pesnik, pisac i novinar u Crnoj Gori Novica Đurić - za izuzetne zasluge u očuvanju srpskog jezika i kulture.
Srpski kulturno-sportski centar "Karađorđe" iz Zelenike, Herceg Novi osnovan sa ciljem očuvanja srpske istorije u Crnoj Gori - za izuzetne zasluge u očuvanju srpske kulture. Medalju je primio predsjednik Predrag Vujnović.

Јavna ustanova "Škola animiranog filma" Vranje, kroz koju je prošlo više od 2000 polaznika koji su uradili oko 350 animiranih filmova u različitim tehnikama. ŠAF je član Svetske organizacija koja okuplja sve animatore svijeta i sa uspjehom organizuje Internacionalnu dječiju radionicu animiranog filma - za zasluge u oblasti animacije filma. Medalju je primila direktorka Јasmina Stojanović.

Za izuzetne zasluge i postignute rezultate u oblasti operske umjetnosti Zlatnom medaljom za zasluge odlikovani su: Ljubica Vraneš, mecosopran i solistkinja Beogradske opere, član operskog ansambla Narodnog pozorišta u Beogradu, kao i Dragoljub Bajić, solista i prvak Opere Narodnog pozorišta u Beogradu, po ocjeni kritike najljepši glas koji se pojavio na sceni srpske umjetničke muzike posljednjih godina.

Zlatnom medaljom za zasluge odlikovani su i dugogodišnja novinarka i kulturna radnica Violeta Dimitrić, autorka nekoliko televizijskih emisija čiji je cilj promovisanje kulturnih vrijednosti za izuzetne zasluge i postignute rezultate u oblasti novinarstva.

Majka troje djece i četvoro unučadi Tatjana Obradović, koja je usvojila djevojčicu Nađu koja boluje od bulozne epidermolize, bolesti koja se vodi kao najteža na svijetu i poznata pod nazivom "dijete-leptir" - za izuzetne zasluge i iskazanu životnu hrabrost u oblasti humanitarnog rada.

Nagradu je dobila i Vesna Milićević, porijeklom iz Medveđe, danas živi u Vićenci, majka devetoro djece - osam sinova i nedavno rođene kćerke, a koja pored života u inostranstvu sa svojim suprugom njeguje i prenosi na svoju djecu ljubav prema Srbiji, jeziku i kulturi - za izuzetne zasluge, iskazanu životnu hrabrost i upornost.

Za izuzetne zasluge i postignute rezultate u oblasti hraniteljstva Zlatnom medaljom za zasluge odlikovani su hraniteljka iz Miloševca Verica Đurić, koja se hraniteljstvom bavi više od 30 godina i koja je tu tradiciju preuzela od porodice svog preminulog supruga, predsjednica Udruženja Kluba hranitelja "Prva kolevka" Elena Đuričić i suprug Novica Đuričić, dugogodišnji hranitelji iz Miloševca, Draginja Vasiljević i suprug Petko Vasiljević, dugogodišnji hranitelji iz Siriga.

Zlatnom medaljom za zasluge odlikovani su i Aleksandar Radišić, vrhunski parasportista, osvajač brojnih međunarodnih medalja iz paraatletike i stonog tenisa - za izuzetne zasluge i postignute rezultate u oblasti sporta.

Udruženja boraca rata od 1990. godine grada Valjeva - za izuzetne zasluge u njegovanju tradicije oslobodilačkih ratova Republike Srbije i očuvanju uspomene na borce koji su život dali za svoju državu. Medalju je primio predsjednik Aleksandar Pavić, sin palog borca.

Savez krajiških udruženja, organizacija koja se bavi očuvanjem tradicije, identiteta, običaja i kulture Srba iz Bosanske krajine - za naročite zasluge u očuvanju tradicije, običaja i kulture srpskog naroda. Medalju je primila predsjednica Ranka Srdić Milić.

Počasni konzul Republike Srbije u Kumanovu Vladimir Stajić - za izuzetne zasluge u njegovanju i učvršćivanju prijateljskih odnosa Republike Srbije i Sjeverne Makedonije.

Nastavnik razredne nastave Slavoljub Rakočević, pedagoški savjetnik i profesionalni pčelar, jedan od rijetkih koji nosi titulu majstora pčelarstva - za izuzetne zasluge i doprinos u razvoju pčelarstva u Republici Srbiji.

Učenik Matematičke gimnazije Andrej Drobnjaković, koji je i prije nego što je završio osnovnu školu zaslužio najznačajnije priznanje ovdašnje prosvjete - Svetosavsku nagradu. Prošle godine na tri naučne olimpijade osvojio je sedam medalja. Iz Singapura se vratio s titulom apsolutnog pobjednika i pet zlatnih odličja iz biologije, fizike, hemije, matematike i inženjerstva. Na Evropskoj olimpijadi iz fizike u Gruziji osvojio je zlatnu medalju, a srebrnu na Međunarodnoj olimpijadi iz fizike u Iranu. On je danas na takmičenju u Pragu, a medalju je u njegovo ime primio otac Mitar Drobnjaković.

Srebrnom medaljom za zasluge odlikovan je Tehnički opitni centar Vojske Srbije - za izuzetne zasluge i postignute rezultate u oblastima odbrane i bezbjednosti Republike Srbije. Medalju je primio direktor pukovnik doktor Saša Veselinović.

Ceremonija uručenja odlikovanja završena je nastupom dvanaestogodišnje Maše Milovanović, uspješne mlade pjevačice koja je Srbiji donijela mnogobrojne nagrade kako iz Evrope tako i iz cijelog svijeta. Objavila je i pjesmu "Kosovo" za koju smatra da je vrhunac njenog dosadašnjeg rada. Danas je nastupila sa numerom "Srbijo, majko".

Himnu Srbije na početku svečanosti izveo je Muški ansambl "Istočnik" iz Beograda pod vođstvom Milutina Јocića i uz pratnju djela Umetničkog ansambla Ministarstva odbrane "Stanislav Binički".

Dio Umjetničkog ansambla Ministarstva odbrane "Stanislav Binički" izveo je numeru "Orahovcu, bašto rajska".