latinica  ћирилица
19/02/2025 |  09:45 ⇒ 09:54 | Autor: TANЈUG

Naučnici: Procenat vjerovatnoće udara asteroida YR4 u Zemlju veći nego ikada

Procenat vjerovatnoće da asteroid YR4 udari u Zemju 2032. sada iznosi 3,1 odsto, što je najviši nivo zabilježen otkako je počelo praćenje nebeskih tijela, pokazuju najnoviji podaci američke Svemirske agencije NASA.
Asteroid (Foto: EPA-EFE/PETER KOMKA HUNGARY OUT/ilustracija) -
Asteroid (Foto: EPA-EFE/PETER KOMKA HUNGARY OUT/ilustracija)

Procjenjuje se da je ovaj asteroid širine između 40 i 90 metara, a mogao bi da udari našu planetu 22. decembra 2032, pokazuju proračuni naučnika, prenosi francuski Figaro.

Njegov udar mogao bi potencijalno da nanese znatnu štetu i, eventualno, uništi neki grad. Ovakva predviđanja, ipak, treba uzeti sa izvesnom rezervom, pošto su zasnovana na preliminarnim podacima koji će se vjerovatno mijenjati narednih nedjelja i mjeseci, ukazuju eksperti.

Naučnici upozoravaju da asteroid treba pažljivo pratiti, jer bi, prema trenutnim procjenama, posljedice njegovog udara mogle bi biti 500 puta snažnije od nuklearne bombe bačene na Hirošimu u Јapanu, pa i zbrisati čitav jedan grad.

Udar bi čak mogao izazvati cunami, ako bi bio suviše blizu nekog ostrva ili obale, navode stručnjaci.

Eksperti Evropske svemirske agencije navode da će asteroid najvjerovatnije bezbjedno proći pored naše planete, ali da se ipak eventualni udar još ne može sasvim isključiti, prenosi magazin "Sky at Night".

Oni takođe ukazuju da je još rano precizno odrediti u koju tačku na Zemlji bi asteroid mogao da udari.

Iako je rizik od sudara asteroida sa Zemljom za sada mali, trenutno je najviši otkako je prije više od dvije decenije počelo praćenje nebeskih tijela najnovijim teleskopom.

Očekuje se da će se podaci u vezi putanje YR4 uskoro promijeniti pošto pristižu nove informacije, a naučnici računaju na to da će svemirski teleskop DŽejms Veb u martu izvršiti preciznija osmatranja, navodi Figaro.

Nema, međutim, još mnogo vremena za osmatranje asteroida, pošto naučnici procjenjuju da se on nalazi u orbiti koja se udaljava od Zemlje, pa će zato narednih mjeseci nestati iz dometa naših teleskopa, da bi ponovo postao vidljiv 2028.