latinica  ћирилица
24/02/2025 |  18:38 ⇒ 20:40 | Autor: RTRS

Pravni stručnjaci jasni: Vođenje krivičnog postupka protiv predsjednika Srpske nije zasnovano na važećem pravu (VIDEO)

Vođenje krivičnog postupka protiv predsjednika Republike Srpske pred Sudom BiH, zato što je potpisujući ukaze vršio svoju ustavnu nadležnost i obavezu, ni po kom osnovu nije zasnovano na važećem pravu – ovo je jedan od zaključaka okruglog stola - "Protivpravnost primjene nametnutih zakona pred Sudom BiH u slučaju predsjednika Republike Srpske", održanog na Pravnom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu.
Okrugli sto u Palama (Foto: instagram.com/ministarstvo_ntvo) -
Okrugli sto u Palama (Foto: instagram.com/ministarstvo_ntvo)

Tokom diskusije jasno je ukazano da pravni argumenti govore protiv suđenja predsjedniku Srpske, Kristijana Šmita i njegovih nametanja i poručeno da Srpska mora da odbrani svoje institucije, ako želi da postoji.

Na tešku i ozbiljnu situaciju akademska zajednica Srpske odgovara pravnim argumentima - BiH u ovom trenutku ne da nema visokog predstavnika imenovanog uz saglasnost Savjeta bezbjednosti, već je uopšte visoki predstavnik vanustavni činilac i nema pravnog osnova da nameće zakone u BiH.

To fundamentalno pitanje Sud i Tužilaštvo BiH nisu uopšte razmatrali, kažu pravnici Srpske i ističu da je predsjednik Srpske, potpisujući ukaze, vršio ustavnu obavezu, jer bi u suprotnom, izazvao krizu u funkcionisanju ustavnog sistema.

Naglašavaju i da je Šmit svojim odlukama, polazeći od onoga što smatra da je u skladu s njegovim nadležnostima, učinio pravno irelevantnim ukaze predsjednika Srpske, što govori da krivični postupak nije mogao ni biti pokrenut, niti vođen.

- Sa kog god aspekta da posmatrate krivični postupak, bilo da ga posmatrate sa nekog najuopštenijeg, najnačelnijeg kad govorimo o tome šta je zapravo visoki predstavnik po Aneksu 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma ili kad analizu spustite na jedan konkretan nivo, kad analizirate sam tok krivičnog postupka uočavate njegovu ukupnu protivpravnost - izjavio je dekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu Goran Marković. 

Ovaj sudski postupak od početka je bio progon institucija Republike Srpske i ustavnog sistema, ističe ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Srpske Željko Budimir.

- Posljedica toga jeste da se napad na ustavni sistem završava tako što bi ustavni sistem Republike Srpske bio toliko oslabljen da Srpska ne bi mogla ni da funkcioniše u zakonodavnom smislu nakon ove odluke. Želim samo reći da Republika Srpska mora da odbrani svoje institucije ako želi da postoji - poručio je Budimir

A ovo jesu prelomni, dani odluke, ocijenili su učesnici okruglog stola. Kažu, možda i najizazovniji od završetka rata.

- Ovo su dani kada treba da pokažemo jedinstvo u Srpskoj jer samo na takav način možemo da sačuvamo Republiku Srpsku - rekao je rektor Univerziteta u Istočnom Sarajevu Milan Kulić. 

- I ovom prilikom pozivam na razum prije svega Sud BiH, da odluku donese u skladu sa pravnim normamama, a političke predstavnike da štite Srpsku kao do sada - rekao je rektor Univerziteta u Banjaluci Radoslav Gajanin. 

A u zaštiti Republike Srpske, kako je rečeno, imaće podršku akademske zajednice, poručeno je s Pravnog fakulteta u Palama.