latinica  ћирилица
12/03/2025 |  10:47 ⇒ 20:12 | Autor: RTRS

NSRS o Prijedlogu odluke da se pristupi donošenju novog Ustava

U Banjaluci je u toku posebna sjednica Narodna skupštine Republike Srpske o prijedlogu za pristupanje donošenju novog Ustava Srpske.
Sjednica NSRS - Foto: Ustupljena fotografija
Sjednica NSRSFoto: Ustupljena fotografija

Poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Vlado Đajić rekao je da je u Nacrtu novog ustava Srpske navedeno da su građani Srpske ravnopravni u slobodama, pravima i dužnostima, te pozvao poslanike da ozbiljno shvate usvajanje novog ustava.

Đajić je rekao da je u Nacrtu novog ustava navedeno i da su građani Srpske jednaki pred zakonom i uživaju bez diskriminacije istu pravnu zaštitu bez obzira na rasu, pol, jezik, nacionalnu pripadnost, vjeroispovijest, socijalno porijeklo, obrazovanje, imovno stanje, političko uvjerenje, društveni položaj ili drugo lično svojstvo.

----

Poslanik Narodne partije Srpske Darko Banjac rekao je da novi ustav Srpske treba usvojiti i radi otklanjanja različitih pravnih nametanja visokih predstavnika i drugih političkih faktora.

Banjac je dodao da su ta nametanja protiv volje naroda i insituticija Republike.

On je istakao da Srpska treba da sama odlučuje o svojoj sudbini i radu svojih institucija.

- Želimo da vratimo naše pravo da ovaj parlament donese svoj novi ustav čime će zaštititi ono što je Srpska ranije stekla, a za šta su se borili mnogi - rekao je Banjac tokom skupštinske rasprave o prijedlogu odluke da se pristupi donošenju novog ustava Srpske.

----

Šef Kluba poslanika Socijalističke partije u Narodnoj skupštini Srpske Srđan Todorović izjavio je da je potrebna sabornost partija koje dolaze iz Srpske kada je riječ o donošenju novog ustava Srpske.

- Danas trebamo govoriti o zajedničkim stavovima i da pokažemo da imamo snage i hrabrosti da radimo ono što je nadležnost Narodne skupštine Srpske i ono za šta su nas građani izabrali - rekao je Todorović tokom skupštinske rasprave.

----

Premijer Republike Srpske Radovan Višković izjavio je da Bošnjaci u Srpskoj imaju daleko veća prava od Srba u Federaciji BiH.

Višković je, reagujući na izjave bošnjačkih poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srpske, poručio da oni ne treba da provociraju, jer Srbi u FBiH gotovo da nemaju nikakva prava, a njih više od 150.000 je protjerano iz Sarajeva.

----

Ministra trgovine i turizma Republike Srpske Denis Šulić rekao je da ljudima koji žive u Srpskoj ne može krojiti kapu neko ko živi u FBiH.

Reagujući na obraćanje poslanika SDA Ramiza Salkića na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske u kojem je iznio niz kritika u vezi sa novim Ustavom Srpske, Šulić je naglasio da je Salkić došao iz Tuzle, gdje živi sa porodicom i gdje troši platu, i dao sebi za pravo da stanovnicima Srpske govori šta treba, a šta ne treba da rade u vezi sa Ustavom.

----

Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković rekao je da će novi ustav Republike Srpske biti u saglasnosti sa Dejtonskim mirovnim sporazumom, te istakao da su institucije Srpske spremne da razgovaraju sa prestavnicima bošnjačkog i hrvatskog naroda kako bi se zaštitila prava i slobode tih naroda.

- Gospodo poslanici nemojte propustiti istorijski momenat. Srpska ima pravo da donosi odluku o novom Ustavu - rekao je Višković tokom skupštinske rasprave o prijedlogu odluke da se pristupi donošenju novog ustava Srpske.

Višković je rekao da nije problem da se u novom Ustavu zadrži Vijeće naroda i potpredsjednici Srpske, ali da mora biti propisano šta je to vitalni interes i da više ne postoji mogućnost zloupotreba.

----

Premijer Republike Srpske Radovan Višković rekao je da građani Srpske za razliku od određenih opozicionih poslanika razumiju politički trenutak zašto je važno usvojiti novi ustav Srpske.

Višković je tokom rasprave u Narodnoj skupštini rekao da stanovnici Srpske razumiju diskusije poslanika koji ih ne zamajavaju, kao što to čine pojedine njihove kolege iz opozicije koje bi da se odmaknu od teme donošenja novog ustava, izuzetno važnog za interese Srpske.

----

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da će Srpska donošenjem novog ustava potvrditi odlučnost da sačuva svoj najviši pravni akt, suverenost, imovinu i teritoriju bez obzira na osporavanja različitih faktora iz zemlje i inostranstva.

Stevandić je, tokom skupštinske rasprave o prijedlogu odluke da se pristupi donošenju novog ustava, rekao da Srpska i dalje nudi dijalog političkim faktorima na ovim prostorima, afirmišući mir i stabilnost, ali uz puno uvažavanje interesa Republike Srpske i Srba.

----

Šef Kluba poslanika PDP-a u Narodnoj skupštini Srpske Igor Crnadak rekao je da poslanici te stranke neće podržati prijedlog odluke da se pristupi donošenju novog ustava Srpske.

----

Premijer Republike Srpske Radovan Višković rekao je da su procjene pravnih stručnjaka da Srpskoj u ovom momentu treba novi ustav, te naglasio da ovaj najviši pravni akt neće biti u suprotnosti sa Dejtonskim mirovnim sporazumom.

----

Predsjednik Kluba poslanika SDS-a Ognjen Bodiroga udaljen je sa posebne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske nakon burne rasprave u kojoj je došlo i do razmjene uvreda između poslanika vlasti i opozicije.

----

Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan rekao je da su svi zakoni koje su na različite načine donosili visoki predstavnici, bez obzira što su usvojeni u Parlamentarnoj skupštini BiH, usvojeni pod silom i prijetnjom, te su neustavni, nelegitimni i privremenog karaktera.

- To je bio period kada je veliki broj pripadnika SDS-a smijenjeno zbog različitih opstrukcija visokog predstavnika i kada je on donio 800 odluka i naveo da ti zakoni, bez obzira što su u materijalnom smislu ispravni imaju procesnu grešku, a ta se greška zove "visoki predstavnik koji nema pravo da nameće zakon i nikada neće biti zakoni".

----

Poslanik SNSD-a Milutin Tasovac izjavio je da je avanturizam prvostepena presuda Suda BiH predsjedniku Srpske Miloradu Dodiku, koja i jeste povod da se krene u izmjene Ustava Srpske radi odbrane interesa Srpske.

- To je politički proces urušavanja institucija Republike Srpske na šta moramo snažno odgovoriti - rekao je Tasovac.

Šef Kluba poslanika SDS-a Ognjen Bodiroga prethodno je ocijenio da bi odluka da se pristupi donošenju novog ustava Republike Srpske bila "avanturističko ponašanje" koje trenutne socio-ekonomske i druge okolnosti ne dozvoljavaju.

Bodiroga je tokom poslaničke rasprave rekao da je problem što je društvo u Republici Srpskoj duboko podijeljeno po mnogim pitanjima.

----

Šef Kluba poslanika SNSD-a Srđan Mazalica rekao je danas da je izuzetno važno usvojiti novi ustav Srpske radi zaštite i podrške republičkim interesima.

- Smatramo da treba usvojiti novi ustav Republike Srpske koji, između ostalog, predviđa da Banjaluka bude glavni grad -  rekao je Mazalica.

Mazalica je rekao da Narodna skupština ima puno pravo da donese novi ustav koji su godinama ugrožavali različiti visoki predstavnici i drugi strani i određeni domaći faktori.

----

Potpredsjednik Vlade Republike Srpske Miloš Bukejlović rekao je da je donošenje novog ustava Srpske nužno kako bi se obezbijedila pravna sigurnost, efikasnost institucija i očuvanje ustavnih nadležnosti Republike Srpske, a u skladu sa njenim položajem kako je to definisano Dejtonskim mirovnim sporazumom i Ustavom BiH.

Bukejlović je rekao da je aktuelni Ustav Srpske donesen u specifičnim okolnostima i tokom proteklih decenija pretrpio brojne izmjene, od kojih su mnoge bile nametnute mimo volje institucija i građana Srpske.

----

Donošenje novog ustava Republike Srpska predlaže se kako bi se zaštitila njena ustavna pozicija s obzirom da je u proteklih 29 godina urušavan i prekrajan pravni sistem BiH i da je došlo do znatnog proširenja nadležnosti BiH neustavnim prenosom sa eniteta, rekla je generalni sekretar predsjednika Republike Јelena Pajić Baštinac.

Podsjetila da je Ustavom Republike Srpske koji je usklađen sa Ustavom BiH između ostalog utvrđeno da Republika Srpska samostalno obavlja svoje ustavotvorne, zakonodavne, izvršne i sudske funkcije.

-----

Po njenom završetku slijedi još jedna posebna sjednicana čijem je dnevnom redu,osim Nacrta novog ustava i Prijedlog zakona o zaštiti ustavnog uređenja Srpske, po hitnom postupku.

U Nacrtu novog ustava se navodi da Republika Srpska ima pravo na samoopredjeljenje i može se udruživati u složene državne zajednice federalnog ili konferedalnog uređenja sa susjednim i drugim državama ili grupom država.

Novim ustavom predviđeno je uvođenje Vojske Republike Srpske, ukidanje Vijeća naroda Republike Srpske i potpredsjednika.

Takođe je predviđeno da Banjaluka bude glavni grad Republike Srpske, dok će status prijestonice dobiti Istočno Sarajevo sa sjedištem u Palama.

Nacrtom novog ustava definisano je da Ustavni sud Republike Srpske odlučuje o primjeni zakona i akata organa BiH na teritoriji Srpske.

U osnovnim odredbama Republika Srpska se definiše kao suveren, jedinstven i nedjeljiv ustavopravni subjekt, potvrđen voljom naroda i Opštim okvirnim sporazumom za mir BiH, kao međunarodnim ugovorom, te Ustavom BiH.

Navedeno je da je Republika Srpska definisana kao država srpskog naroda i svih naroda i građana koji u njoj žive.

Između ostalog propisuje da Narodna skupština i Vlada Srpske mogu obustaviti primjenu bilo kojeg akta, mjere ili aktivnosti organa i institucija na nivou BiH, koji nemaju osnov u Ustavu BiH.

Zakoni koji nisu u isključivoj nadležnosti BiH ili koji nisu proistekli iz sporazuma entiteta ne proizvode pravno dejstvo u Srpskoj.

Propisano je da će se zakoni koje donosi Parlamentarna skupština BiH primjenjivati na teritoriji Srpske tek nakon što ih potvrdi Narodna skupština Republike Srpske.

Kada je riječ o teritoriji Republike Srpske, u članu 7 je navedeno da je ona jedinstvena, nedjeljiva i neotuđiva u skladu sa Sporazumom o graničnoj liniji između entiteta, dok je teritorija Brčko distrikta u zajedničkoj svojini Republike Srpske i FBiH i taj status ne može mijenjati bez njihove saglasnosti.

Prijedlogom zakona o zaštiti ustavnog uređenja Republike Srpske predviđa se osnivanje specijalnog tužilaštva i specijalnog suda Srpske koji će se baviti ovom oblašću, a njihove sudije i tužioce će imenovati Narodna skupština.