

NSRS o Nacrtu novog ustava: Ili vratiti snagu ili ostati prazna ljuštura - Srpska bira snagu (VIDEO)

Obrazlažući ovaj akt, generalni sekretar predsjednika Republike Јelena Pajić Baštinac istakla je da Srpska danas potvrđuje svoju snagu i svoju opredijeljenost ka pravdi i slobodi. Predsjednik Republike Milorad Dodik istakao je da je ključni cilj novog ustava brisanje amandmana koje je u postojeći ustav nametnuo Volfgang Petrič, nekadašnji visoki predstavnik.
Na prijedlog predsjednika Srpske, pred poslanicima bi po hitnom postupku trebalo da se nađe i Prijedlog zakona o zaštiti ustavnog uređenja Republike Srpske.
Novi Ustav sadrži ključne promjene koje jačaju snagu, suverenitet i stabilnost Republike Srpske. Glavni grad je Banjaluka. Prestonica su Pale, odnosno Istočno Sarajevo. Pored očuvanja bezbjednosti, predviđena je i odbrana kao važan segment suvereniteta, a postoji i mogućnost formiranja Vojske Republike Srpske. Proširuje se nadležnost Ustavnog suda Srpske, koji će imati ovlašćenje da odlučuje o primjeni zakona i akata BiH na teritoriji Republike.
- Predviđeno je da Republika Srpska suvereno odlučuje o svojim ovlašćenjima i ima pravo da slobodnom voljom može iz sporazuma na nivou BiH, kojima je vršen prenos nadležnosti. Takođe, utvrđuje se ništavost zakona sa nivoa BiH koji nisu u isključivoj nadležnosti BiH, i svi zakoni koji se odnose na našu teritoriju, moraju biti potvrđeni u NSRS prije njihove primjene - rekla je generalni sekretar predsjednika Republike Srpske Јelena Pajić Baštinac.
Razmatranje ustava pitanje je od najvećeg institucionalnog značaja. Riječ je o složenom poduhvatu koji treba da obezbijedi stabilan pravni okvir, otporan na sve oblike spoljnih pritisaka.
- Republika Srpska je po nacrtu Ustava i suveren, jedinstven i nedjeljiv ustavno-pravni entitet, a čiji status prolazi iznad tuđeg prava na njeno samoopredjeljenje koje se potvrđuje voljom svih građana, a kasnije se verififkuje kroz okvirni sporazum za mir u BiH - naveo je potpredsjednik Vlade Republike Srpske Miloš Bukejlović.
Malo je generacija koje imaju priliku da donose ustav. Lider SNSD-a Milorad Dodik, pripadnik je i prve generacije poslanika koja je 1992. godine donijela postojeći ustav. Njegovo donošenje, kaže, nikada nije avanturizam. Na sjednici Narodne skupštine trebalo bi da bude utvrđen polazni dokument, čiji je cilj brisanje amandmana koje je nametnuo Volfgang Petrič. Umjesto volje stranca, da Ustav bude volja naroda.
- Ustav je sjajna prilika ove generacije. Za donošenje ustava ne treba ničija saglasnost sa strane. To je naš akt. Pozivam sve da učestvuju u javnoj raspravi, da dođemo do sjajnog dokumenta. Hrabro bez oklijevanja da ugradimo sve što je u interesu naroda koji žive ovdje. REZ Ovaj dokument ima izbačene elemente koje je nametnuo Petrič, Vijeće naroda, potpredsjednici - rekal je Dodik.
Lider PDP-a Draško Stanivuković istakao je da je dijalog u skupštini o novom ustavu, legitimno pravo institucija Srpske. Ipak, dileme u vezi s tim su, kaže, brojne. Pita – da li su za ovaj proces potrebni vrijeme, mir i stabilnost?
- Da li sadašnji ustav koji ima podršku svjetskih igrača, mijenjamo za ustav koji nema ničiju podršku? Dajte nam odgovor, na bazi tih odgovora i svega što ćemo vidjeti, to će odlučiti naše glasanje - naveo je Stanivuković.
Na neustavne poteze, odgovara se ustavom. A za neustavne poteze i krizu u BiH, odgovorni su Kristijan Šmit i Ustavni sud BiH, upozorava predsjednik Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić. Ustavni sud, Šmitu je omogućio da postane zakonodavac, ako padne Šmit, pada i sve što je radio, navodi Stevandić.
- Imamo novu realnost da se preko krivičnog zakona zabrani rad bilo koje institucije Srpske, pohapsi bilo koji rukovodilac. To je na snazi, to je napad na ustavni poredak, na Dejtonski sporazum, to je uvođenje ratne retorike - izjavio je Stevandić.
Na drugoj strani, ovakva BiH, prema tvrdnji predsjednika Liste za pravdu i red Nebojšu Vukanovića, nijednom Srbinu nije tijesna, a novi ustav je nepotreban. Јelena Trivić, predsjednica Narodnog fronta, stava je da Srpskoj u ovom trenutku nisu potrebne ishitrene odluke.
- Republici Srpskoj potrebna je racionalnost, staloženost i dobro promišljanje u skladu sa interesima srpskog naroda - smatra Trivićeva.
Ono što je Srpskoj i njenim građanima potrebno, jeste jedinstven stav poslanika o ustavu, ističu lideri Socijalističke partije i NPS. Ovaj nacrt, kažu, odražava političko uređenje koje je bilo na snazi u vrijeme potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma i mora zaustaviti urušavanje Republike Srpske.
- Bili smo zajedno kad smo donosili prvi Ustav, rješavali brojne probleme iako smo imali različita mišljenja. Zašto ne možemo biti zajedno danas? - upitao je predsjednik SP Petar Đokić.
- Ustav nije samo najviši pravni akt već i politički akt jer izražava volju jednog društva kakvo političko uređenje treba da ima jedna zemlja - dodao je predsjednik NPS Darko Banjac.
Predsjednik SDS-a Milan Miličević nije se obratio na posebnoj sjednici. Šef Kluba poslanika ove stranke Ognjen Bodiroga iznio je stav da nije vrijeme za donošenje novog ustava Srpske i da ne vidi koje su to države podržale ovu namjeru.