

Karan: Odgovor Srpske nedvosmislen i jasan - branimo ustavni poredak (VIDEO)

- Bošnjaci smatraju i dan danas da je BiH samo njihova država. Oni su lažno ušli u dejtonsku BiH. Da bi ostvarili svoju unitarizaciju, morali su doći do toga da se stvori provizorij što nije zapisano u Ustavu, da su entiteti podređeni BiH. U političkom smislu vrše radikalizaciju ove situaciju, ne bi li prizvali neke međunarodne snage, ili intervenciju, vrše dodatni pritisak na Republiku Srpsku. Napolju mnogi ne razumiju ove procese u BiH, zato smo i došli do ovoga - naglasio je Karan.
Karan ističe da je u posljednjih 30 godina došlo do potpune zamjene teza.
- Nakon 30 godina sistemskog urušavanja ustavnog poretka BiH i Republike Srpske danas bi bilo sasvim normalno da mi pošaljemo naloge za hapšenje onih koji su rušili ustavni poredak. Ovdje je važno naglasati da je to kulminacija ustavnog poretka BiH i Republike Srpske, kao i da je kulminacija 30-godišnjeg rušenja Dejtonskog mirovnog sporazuma koji je i međunarodni ugovor i s njim je nastala današnja BiH - kaže Karan.
Karan naglašava da se od 1995. godine ruše dva osnovna i ključna principa.
- Radi se o međunarodnom ugovoru i krši se međunarodno pravo, a u isto vrijeme ruše se i elementi domaćeg prava, jer to je ustvari Dejtonski sporazum. BiH ima tri ključna principa, koja se ne smiju dirati ni u jednoj složenoj državi inače se to smatra direktnim napadom na ustavni poredak. BiH je složena država u kojoj su se podijelile nadležnosti između BiH i entiteta. 30 godina se mimo ustava nasilno i drastično krši Ustav BiH, i sada oni koji su ga rušili žele da pretvore neustavnu Bih za legalnu, a ovu koja je i dan danas ustavna stavimo sa strane - objašnjava Karan.
Prema njegovima riječima Republika Srpska, njene institucije, NSRS, predsjednik Republike Srpske i Vlada Republike Srpske dovedene su u takvu poziciju da moraju da štite Ustav BiH, Ustav Republike Srpske i ono za što su 1995. godine dala potpis tri konstitutivna naroda.
- Rušioci ustavnog poretka BiH tuže i krivično gone one koji štite taj ustavni poredak. Sasvim je razumljiv odgovor, da će institucije Republike Srpske i zakonodavstvo koje smo sada donijeli i koje je u funkciji odbrane ustavne pozicije po Ustavu BiH, i posebno MUP Republike Srpske koji je ustavom i zakonom zadužen da štiti ustavni poredak i svoje institucije - poručio je Karan.
Karan kaže da je odgovor Republike Srpske nedvosmislen i jasan.
- On je institucionalan i ustavan i u sve i jednom paragrafu smo u skladu u potpunosti sa Ustavom BiH. Zakoni koji je donijela NSRS mora da donese da zaštiti sebe i svoju poziciju. I sadašnji zakoni koji su donešeni o neprimjenjivanju zakona Tužilaštva i Suda BiH, SIPA i nedjelovanju na teritoriji Republike Srpske za nas je ustavni zakonski okvir djelovanja. Ne samo da neće niko biti uhapšen, ili priveden, već suprotno od toga biće apsolutno zaštićen u punoj funkciji zaštite Ustava BiH i Republike Srpske. Sve nadležne institucije trebaju upravo suprotno da rade, da gonimo za rušenje one koji pokušavaju nas krivično-pravno tjerati za odbranu Ustava BiH - istakao je Karan.
Karan podsjeća da primjenom tih zakona oni ne mogu da djeluju na teritoriji Republike Srpske, niti imaju pravno dejstvo njihove odluke.
- Oni su izbačeni iz pravnog sistema Republike Srpske ovim zakonima - jasno je poručio Karan.
Karan naglašava da dijalog između strana nije političko pitanje.
- Dijalog je ustavno-pravna pozicija. U federalnim i složenim državama način komunikacije. To je jedini mogući način donošenja odluka u BiH. U tome i jeste problem što su se odluke u BiH donosile 30 godina primjenom sile i bez dijaloga. Sve i jedna odluka na nivou BiH ne može se donijeti bez dijaloga, odnosno bez koncenzusa. Ustav ne dozvoljava preglasavanje. Republika Srpska traži samo prmijenu ustava i nšta više. Da smo imali dijalog, nikada ne bi došli do ove pozicije - zaključio je Karan.