

U Sijekovcu kod Broda obilježavanje 33 godine od zločina nad Srbima (FOTO/VIDEO)

Cvijeće su položili vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Viktor Nuždić, te delegacija Narodne skupštine, predstavnici BORS-a, Republičke organizacije porodica poginulih boraca i nestalih civila, predstavnici srpskog naroda u zajedničkim institucijama.
Takođe, cvijeće su položili i načelnik opštine Brod Milan Zečević i predstavnici ostalih gradova i opština.
Prethodno je ubijenim srpskim civilima služen parastos u Crkvi Svete velikomučenice Ognjene Marije.
U prvom ratnom zločinu počinjenom na teritoriji BiH za sat vremena ubijeno je devetoro Srba, među kojima najviše članova porodica Milošević i Zečević.
Pomoćnik ministra za boračko-invalidsku zaštitu Republike Srpske Nebojša Vidaković rekao je da je zločin nad Srbima u Sijekovcu prije 33 godine bio samo nastavak stradanja srpskog naroda iz Prvog i Drugog svjetskog rata.
- Ovdje je bila namjera da se Srbi istrijebe sa prostora na kojima su vijekovima živjeli - rekao je Vidaković.
Vidaković je istakao da je u Sijekovcu počeo rat u BiH i da su prve žrtve bili Srbi.
Izaslanik predsjednika Republike Srpske Sanja Vulić istakla je da je "Sijekovac je jedan u nizu naših oltara, naše pravedne borbe i bitke za opstanak na vjekovnim ognjištima, izjavila je izaslanik predsjednika Republike Srpske Sanja Vulić
- Zato i ovom prilikom odajemo duboko poštovanje i žal za žrtvama i njihovim porodicama, i poručujemo da nam te žrtve ne dozvoljavaju da zaboravimo, niti da posustanemo u borbi za pravdu i našu Republiku Srpsku - rekla je Vulićeva.
Hrvatska je prije 33 godine izvršila agresiju na Brod i srpsko selo Sijekovac, čiji su civili ubijeni samo zato samo zato što su bili Srbi, rekao je v.d. direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Viktor Nuždić.
Nuždić je naglasio da je apsurdno da za ovaj zločin, osim Zemira Kovačevića, niko nije odgovarao, iako postoje brojni dokazi.
- Zločin u Sijekovcu jedan je od prvih masovnih zločina koji se desio u BiH, a ostaje zločin bez kazne - rekao je Nuždić.
Pripadnici regularne Hrvatske vojske, zajedno sa paravojnim hrvatsko-muslimanskim jedinicama iz BiH i Hrvatske, su 26. marta 1992. godine u Sijekovcu ubili devet srpskih civila, a narednih dana još 37 Srba.
U Sijekovcu je tokom 1992. godine ubijeno 46 srpskih civila, navodi se u dokumentima Boračke organizacije Brod.
Okupacija hrvatskih snaga prekinuta je 7. oktobra 1992. godine, kada je general Slavko Lisica pažljivo osmišljenom vojnom akcijom oslobodio područje opštine Brod.
Obilježavanje organizuje Odbor Vlade Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.
Tog 26. marta 1992. godine u Sijekovcu je ubijeno devet srpskih civila, a narednih dana još 37 Srba iz ovog prigradskog naselja.
Najmlađa žrtva svirepog zločina imala je 17, a najstarija 72 godine, dok je u zločinačkom pohodu zapaljeno 15 kuća i crkva.