

26/03/2025 | 20:22 ⇒ 20:23 | Autor: TANЈUG
Lavrov: Razgovara se sa SAD o restauraciji gasovoda "Sjeverni tok"
Rusija razgovara sa Sjedinjenim Američkim Državama o restauraciji gasovoda Sjeverni tok, iako zasada postoje nesuglasice, što je i očekivano, rekao je danas ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.

Sergej Lavrov (foto: EPA-EFE/PAVEL BEDNYAKOV)
- Da li je interes za obnavljanje normalnog snabdijevanja energijom u Evropi ili je to samo interes SAD i Rusije - upitao je Lavrov, a prenio Tass.
On je nazvao zanimljivim razvoj događaja u kojima bi SAD primorale Evropsku uniju da ne odustane od ruskog gasa, iako to smatra "nekom vrstom nadrealizma".
Eksplozije na dva ruska gasovoda za izvoz u Evropu - "Sjeverni tok 1" i "Sjeverni tok 2" - dogodile su se 26. septembra 2022.
Pumpanje ruskog gasa kroz prvi od njih u tom trenutku obustavljeno je radi remonta, a drugi nije pušten u rad i kao rezultat tri od četiri navoja su oštećena.