

"U BiH politička kriza koja se rješava političkim sredstvima" (FOTO/VIDEO)

Dekan Fakulteta bezbjednosnih nauka Univerziteta u Banjaluci Predrag Ćeranić istakao je da se u BiH i ranije pronalazio izlaz iz sličnih kriza, te ocijenio da je zabrinjavajuća situacija u Srbiji.
- Ako se poštuje izvorni Dejtonski sporazum koji nudi ravnopravnost konstitutivnim narodima, onda će se lako doći do rješenja, pogotovo, ako legitimni predstavnici tih naroda u BiH na ravnopravnim osnovama i u međusobnom uvažavanju otvore dijalog, do rješenja će se sigurno doći - rekao je Ćeranić.
Prema njegovim riječima, Republika Srpska je izložena više terorističkim prijetnjama.
Marija Đorić sa Instituta za političke studije iz Beograda ocijenila je da bezbjednosna situacija u BiH i Srbiji ključa, kao i u regionu.
- Mislim da bi naši narodi trebalo da nauče da budu malo mudriji, da shvatimo da neki ratovi nisu naši i da je vreme za mir - naglasila je Đorićeva.
Ona je pojasnila da je njen predmet istraživanja moguće poveznice borilačkih klubova sa ekstremizmom.
Naučni saradnik na Institutu za srpsku kulturu Priština Ratomir Antonović rekao je da je Republika Srpska kamen u cipeli velikim moćnicima i silama koji na svaki mogući način pokušavaju da je unište kroz razne napade i pritiske.
- Očigledno da se radi o jednom udaru koji trpimo i vi ovde i mi na Kosovu samo iz jednog jedinog razloga - što pripadamo srpskom narodu i što smo očigledno meta onih koji ne žele da se srpstvo očuva, pogotovo ovde u BiH - poručio je Antonović.
Profesor na Fakultetu bezbjednosnih nauka u Banjaluci Saša Mićin ocijenio je da se trenutna situacija u BiH odvija u pravcu političke konotacije, te da ne postoji mogućnost konfrontacija većih razmjera.
- Možda se mogu očekivati pojedinačni slučajevi koji su mogući na ovim prostorima, ali je sigurno da Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske ima kapacitete, znanje i mogućnosti da takve stvri preduprijedi i spriječi - poručio je Mićin.
Za međunarodni skup pristiglo je 55 radova od kojih deset iz Mađarske, devet iz Srbije, dva iz Bugarske i jedan rad iz Rusije, a održava se u dva formata - neposrednim učešćem i onlajn.
Neposredno učešće uzeće profesori iz Mađarske, Srbije, Bugarske i Rusije.
Naučni skup "Savremeni izazovi i prijetnje bezbjednosti" održava se u organizaciji Fakulteta bezbjednosnih nauka.