latinica  ћирилица
27/03/2025 |  14:34 ⇒ 14:47 | Autor: RTRS

"Nasrtanje na institucije Srpske i njene predstavnike proizvelo najveću postdejtonsku ustavnopravnu krizu u BiH"

Vlada Republike Srpske razmatrala je danas, na 111. sjednici u Banjaluci, usmenu zajedničku informaciju Ministarstva pravde i Ministarstva unutrašnjih poslova po pitanju političko-bezbjednosne situacije nakon zahtjeva vanustavnog Suda BiH za raspisivanjem interpolove potjernice za rukovodstvom Republike Srpske, saopšteno je iz Vlade Srpske.
Sjednica Vlade - Foto: Ustupljena fotografija
Sjednica VladeFoto: Ustupljena fotografija

Vlada Republike Srpske zauzela je stav i ističe da se i ovim aktivnostima vanustavnog Suda BiH nastavlja politički progon institucija Republike Srpske, predsjednika Republike Srpske i Narodne skupštine Republike, Vlade Republike Srpske, kao i "obračun" i zloupotreba prava u političke svrhe kako bi se onemogućio rad i funkcionisanje Vlade Republike Srpske.

Takođe, pored predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, predsjednika Narodne skupštine Nenada Stevandića, predsjednika Vlade Republike Srpske Radovana Viškovića predmet političkog progona je i nekoliko ministara u Vladi Republike Srpske, sa ciljem da se onemogući rad i funkcionisanje Vlade Republike Srpske.

- U članu 3. Statuta Interpola jasno je definisano da se "u organizaciji strogo zabranjuje bilo kakva aktivnost ili intervencija u pitanjima koji imaju političku, vojnu, vjersku ili rasnu pozadinu". Iz svega gore navedenog više je nego jasno da se radi o političkom obračunu sa institucijama Republike Srpske od strane vanustavnih pravosudnih institucija BiH i očekujemo da će u skladu sa tim i u skladu sa svojim statutom centrala Interpola u Lionu odbaciti ovakav zahtjev ili prijedlog kancelarije Interpola u Sarajevu, a po zahtjevu vanustavnog Suda BiH. Informišemo javnost u Republici Srpskoj i BiH da ovako grubo nasrtanje na institucije Republike Srpske i njene predstavnike je proizvelo najveću postdejtonsku ustavnopravnu krizu u BiH, a svemu ovome je doprinijelo nametanje odluka i izmjene na Krivični zakonik BiH od strane nelegalnog i nelegitimnog visokog predstavnika Kristijana Šmita - napominju iz Vlade Srpske.

Iz Vlade Srpske naglašavaju da je "izlazak iz ove ustavnopravane krize u poništavanju sramnih nedemokratskih i neustavnih odluka Kristijana Šmita".

Vlada je utvrdila Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o privatizaciji državnih stanova, po hitnom postupku.

Ovom izmjenom Zakona produžava se rok za otkup stanova na kojima ne postoji stanarsko pravo sa 30. juna 2025. godine na 30. jun 2030. godine.

Članom 38. Zakona o privatizaciji državnih stanova propisan je krajnji rok za zaključenje ugovora o otkupu državnih stanova 30. jun 2025. godine, izuzev slučajeva u kojima je pokrenut spor – kada rok za zaključenje ugovora ističe nakon godinu dana, računajući od dana okončanja spora, navodi se u saopštenju.

- S obzirom na to da navedeni rok ističe, Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, kao obrađivač Zakona, zatražilo je podatke od Republičkog sekretarijata za raseljena lica i migracije o broju stanova koji tek treba da budu predmet otkupa, te utvrdilo prema dostavljenim podacima da i dalje postoji određeni broj državnih stanova koji tek treba da budu predmet otkupa. Imajući u vidu da se započeti i planirani postupci otkupa ne mogu završiti do 30. juna 2025. godine kada ističe rok za otkup, bilo je neophodno izvršiti izmjenu u važećem Zakonu i produžiti navedeni rok - poručuju iz Vlade Srpske.

Takođe, Vlada je utvrdila i Nacrt zakona o izmjeni Zakona o stvarnim pravima.

Izmjenom ovog zakona, proširuje se krug lica koja mogu ostvariti pravo građenja bez naknade u cilju rješavanja stambenih pitanja, na način da pored porodica poginulih boraca i ratnih vojnih invalida ovo pravo sada mogu da ostvare i porodice sa četvoro i više djece i mladi bračni parovi do 35 godina, prilikom sticanja prava svojine na prvoj nepokretnosti.

Vlada Srpske utvrdila je Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dobrovoljnim penzijskim fondovima i penzijskim planovima.

- Razlozi za izmjene i dopune sadržani su u potrebi unapređenja poslovanja društva za upravljanje dobrovoljnim penzijskim fondovima i daljem rastu i razvoju tržišta dobrovoljnog penzijskog osiguranja, kao značajnog segmenta finansijskog sektora Republike Srpske. Predloženim izmjenama i dopunama unapređuje se sistem dobrovoljnog penzijskog osiguranja kao III stuba penzijskog sistema, kako bi se obezbijedila dodatna finansijska sigurnost u starosti, te povećao iznos dodatne penzije članova dobrovoljnog penzijskog fonda, a u konačnici se na duži rok očekuje povećanje broja članova dobrovoljnog penzijskog fonda - navode iz Vlade Srpske.

Sa ciljem prilagođavanja tržišnim prilikama i dugoročne održivosti svih segmenata finansijskog sektora, prepoznata je spremnost društava za upravljanje da, uz ispunjavanje dodatnih zahtjeva i pribavljanje dozvole Komisije za hartije od vrijednosti Republike Srpske, dobiju mogućnost da osnuju i upravljaju otvorenim investicionim fondom sa javnom ponudom, navodi se u saopštenju.

- Takođe, predloženo je da se, radi kapitalnog jačanja društva za upravljanje, minimalni osnovni kapital poveća sa 2.000.000 KM na 3.000.000 KM u periodu od tri godine od dana stupanja na snagu izmjena i dopuna Zakona o dobrovoljnim penzijskim fondovima i penzijskim planovima. Osim navedenog, predloženo je proširivanje djelatnosti društava za upravljanje, te omogućavanje fizičkim licima da učestvuju u osnovnom kapitalu do 10 odsto, uz utvrđene uslove, budući da savremeni oblici akcionarstva podrazumijevaju uključivanje i zaposlenih u vlasničku strukturu (radničko akcionarstvo).
Nacrtom zakona je izvršeno usklađivanje pojma kvalifikovano učešće sa direktivom Evropske unije, te je propisano utvrđivanje kriterijuma za sticanje kvalifikovanog učešća i pravne posljedice, kao i razlozi za oduzimanje saglasnosti za sticanje kvalifikovanog učešća - ističu iz Vlade Srpske.

Na današnjoj sjednici, Vlada je donijela Uredbu o ukidanju Helikopterskog servisa Republike Srpske, kojom djelokrug poslova iz nadležnosti Helikopterskog servisa Republike Srpske preuzima Ministarstvo unutrašnjih poslova, navodi se u saopštenju.

- Razlog donošenja Uredbe o ukidanju Helikopterskog servisa Republike Srpske sadržan je u namjeri da se poslovi i zadaci zajedničke stručne službe Helikopterskog servisa Republike Srpske objedine sa poslovima i zadacima unutrašnje organizacione jedinice koja djeluje pri Ministarstvu unutrašnjih poslova, a čiji opis poslova i zadataka se dijelom podudara. Imajući u vidu navedeno, Vlada Republike Srpske je cijenila da se ciljevi osnivanja i djelovanja zajedničke stručne službe, Helikopterskog servisa mogu ostvariti kroz prenos djelokruga poslova na Ministarstvo unutrašnjih poslova, te da, shodno navedenom, nije opravdano postojanje zajedničke stručne službe kao nezavisnog tijela, zbog čega je pristupila izradi ove uredbe - napominju iz Vlade Srpske. 

Vlada Republike Srpske se upoznala i prihvatila Izvještaj o broju i ishodu primljenih prijava i postupaka za zaštitu lica koja prijavljuju korupciju i o broju krivičnih djela sa elementima korupcije za 2024. godinu.

- Naime, Zakonom o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju (Službeni glasnik Republike Srpske broj 62/17 i 98/24), u članu 37. stav 1. propisano je da su sva odgovorna lica i nadležni sudovi u Republici Srpskoj obavezni da, do kraja januara tekuće godine, dostave izvještaj Ministarstvu pravde Republike Srpske o broju i ishodu primljenih prijava i postupaka za zaštitu lica koja prijavljuju korupciju, koji se vode i koji su okončani u protekloj godini, a stavom 3. zakona propisano je da Ministarstvo pravde podnosi Vladi Republike Srpske godišnji izvještaj o broju i ishodu primljenih prijava i postupaka za zaštitu lica koja prijavljuju korupciju - navode iz Vlade Srpske.

Shodno tome, a na osnovu izvještaja zaprimljenih od odgovornih lica i pravosudnih institucija, Ministarstvo pravde je sačinilo analitički izvještaj o broju i ishodu primljenih prijava i postupaka za zaštitu lica koja prijavljuju korupciju i o broju krivičnih djela sa elementima korupcije za 2024. godinu, a podaci su sljedeći:

- prema izvještajima javnih tužilaštava u Republici Srpskoj za period 2024. godina, bilo je 364 prijave protiv počinilaca krivičnih djela sa elementima korupcije, 71 naredba o sprovođenju istraga protiv počinilaca krivičnih djela sa elementima korupcije i 41 potvrđene optužnice protiv počinilaca krivičnih djela sa elementima korupcije,

- prema izvještajima sudova u Republici Srpskoj za 2024. godinu, bilo je 125 sudskih postupaka protiv počinilaca krivičnih djela sa elementima korupcije, 49 pravosnažno okončanih sudskih postupaka protiv počinilaca krivičnih djela sa elementima korupcije, 63 neriješena predmeta protiv počinilaca krivičnih djela sa elementima korupcije i jedan formiran predmet iz Zakona o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju.

S obzirom da je jedan od osnovnih mehanizama za prijavu korupcije Aplikacija za prijavu sumnje na korupciju i druge nepravilnosti (APK), Ministarstvo pravde na godišnjem nivou sačinjava i analizira Izvještaj o broju prijava sumnji na korupciju koji su izvršeni i putem ove aplikacije, navodi se u saopštenju.

- U skladu sa tim, u 2024. godini, bilo je osam prijava putem APK, od kojih je jedna u statusu okončano osnovano, okončano neosnovanih prijava nije bilo, kao ni okončano nepotvrđenih navoda, dok je sedam prijava trenutno u radu.
Izvještaj o broju i ishodu primljenih prijava i postupaka za zaštitu lica koja prijavljuju korupciju i o broju krivičnih djela sa elementima korupcije za 2024. godinu, je objavljen na internet stranici Ministarstva pravde u Vladi Republike Srpske - navod eiz Vlade Srpske.

Vlada Republike Srpske donijela je Odluku o broju studenata koji se upisuju u prvu godinu studija prvog i drugog ciklusa u akademskoj 2025/26. godini na javnim visokoškolskim ustanovama.

Odlukom o broju studenata koji se upisuju u prvu godinu studija prvog i drugog ciklusa u akademskoj 2025/26. godini na javnim visokoškolskim ustanovama, odobrava se upis 4.753 studenata u prvu godinu studija prvog ciklusa, navodi se u saopštenju.

- Univerzitetu u Banjaluci od navedenog broja odobrava se upis ukupno 2.556 studenata, od čega se 1.844 studenata finansira iz budžeta Republike Srpske. Univerzitetu u Istočnom Sarajevu odobrava se upis 1.952 studenata, od čega se 1.272 studenata finansira iz budžeta Republike. Takođe, u okviru kvota za upis u prvu godinu prvog ciklusa studija odobrava se upis 195 studenata na Visoku medicinsku školu u Prijedoru, od čega se 70 studenata finansira iz budžeta Republike i 50 studenata na Visoku školu za turizam i hotelijerstvo u Trebinju, od čega se 15 studenata finansira iz budžeta Republike - ističu iz Vlade Srpske.

U okviru kvota za upis u prvu godinu drugog ciklusa studija na dva javna univerziteta u Republici Srpskoj odobreno je ukupno 1.685 mjesta za upis studenata. Od navedenog broja Univerzitetu u Banjaluci odobren je upis ukupno 913 studenata, od čega se 515 studenata finansira iz budžeta Republike, dok je Univerzitetu u Istočnom Sarajevu odobren upis ukupno 772 studenata, od čega se 390 studenata finansira iz budžeta Republike.

- Imajući u vidu prijedloge plana upisa koje su Ministarstvu za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje dostavile javne visokoškolske ustanove, strateške ciljeve razvoja visokog obrazovanja, Mrežu visokoškolskih ustanova i studijskih programa Republike Srpske, kao i podatke sa tržišta rada, Vlada Republike Srpske, na prijedlog Ministarstva, je utvrdila konačan broj studenata za upis u akademskoj 2025/26. godini na javnim visokoškolskim ustanovama - napominju iz Vlade Srpske.

Vlada Republike Srpske donijela je Odluku o davanju saglasnosti za izdavanje garancije Republike Srpske za kreditno zaduženje Željeznice Republike Srpske a.d. Doboj, te se upoznala sa Informacijom o najavljenom generalnom štrajku u Željeznicama Republike Srpske, koji će se odvijati u skladu sa Zakonom o štrajku kako bi se obezbijedio minimalan proces rada, navodi se u saopštenju.