

U Vrbaskoj banovini i Bosanskoj Krajini do polovine 20. vijeka pokrenuto nevjerovatnih 87 štampanih novina (VIDEO)

Od 1906. do 1941. godine pokrenuto je nevjerovatnih 87 novina. Pisalo se i tada o dnevnoj politici, stanju u poljoprivredi, kulturi, reklamirala su se mala i velika preduzeća, hoteli.
Novine su u to doba pokretane pred izbore, a gašene nakon njih. Austro-ugarska vlast je zabranjivala novine, posebno one srpske. Tadašnje stanovništvo je bilo siromašno, neprosvijećeno i samo su rijetki čitali, a za njih su pisali književnici, advokati, inteligencija tog doba.
Tadašnji novinari su bili izuzetno školovani, fakultetski obrazovani, ljudi koji su se isticali u svojim profesijama.
- Poziv novinara nije bio primaran. Oni su se ebavili i politikom, pravom, advokaturom, bili su profesori u Banjalučkoj realki i drugim školama- dakle jedna nacionalna elita tog vremena - kaže za RTRS Bojan Stojnić, direktor Arhiva Republike Srpske.
Štampa je veoma bitna i za istoričare, za izučavanje različitih događaja, fenomena, razvoja jednog društva...
- Zanimljivo je poređenje današnjeg vremena sa onim s početka 20. vijeka kada je na prostoru Vrbaske banovine i Bosanske Krajine izlazilo neuporedivo više novina nego danas. Razlog je jednostavan - tada nisu postojali radio i televizija. Danas je sve manje štampe na kioscima, manje se čita i manji su tiraži - ističe istoričar Borivoje Milošević.
Opširnije u video-prilogu.