

Opasnost od poplava širom Srpske - kuće poplavljene, stanovništvo zabrinuto; Vanredno u Banjaluci, Laktašima, Čelincu i Gradišci (FOTO/VIDEO)

Predsjednik Vlade i komandant Republičkog kriznog štaba Radovan Višković rekao je da je trenutno stanje pod kontrolom i da sve nadležne službe rade na zaštiti građana i imovine. Najvažnije je, kaže, da nema ljudskih žrtava i da će materijalna šteta od poplava biti sanirana. U stalnoj je komunikaciji sa v.d. direktora Republičke uprave civilne zaštite Borisom Trninićem, načelnicima i gradonačelnicima sa ugroženih područja.
U Gradišci i Laktašima proglašena vanredna situacija.
Poplavljena su mnoga naselja na području Gradiške. Vrbaška, Dragelji, Donji Podgradci, Topola, Lužani, bore se sa bujučnim vodama. Popustili su nasipi. Izlile su se Vrbaška, Lubina, Јablanica. Magistralni i regionalni putevi prema Kozarskoj Dubici, Gornjim Podgradcima i Turjaku su u prekidu. Nastava u nekoliko škola na ovom području je obustavljena.
- Zbog nasipa, potopljeno je nekoliko domaćinstava. Sve ekipe su na terenu - rekao je gradonačelnik Zoran Adžić.
Na području Laktaša, najviše je pogođena najveća mjesna zajednica Trn. U ovom naselju, Bukovici i Јablanu, rijeka Bukovica probila je kanal - poplavljeno je više od 100 domaćinstava. Kasno sinoć, četiri porodice su evakuisane iz njihovih domova.
Zbog izlijevanja rječica, bujičnih voda ali i rasta nivoa Vrbasa, strahuju i u Šušnjarima. Najviše od ponavljanja poplava iz 2014. godine.
Problem su i viši vodostaji Mahovljanske rijeke, Turjanice, Crkvene i Vukešnice. Plave poljoprivredno zemljište i domaćinstva. Sve nadležne ekipe su na terenu. U pomoć su pozvali i sve radno sposobno stanovništvo.
- Situacija nije alarmantna, niko nije životno ugrožen. Vatrogasci, komunalci, sa stanovništvom pune vreće sa pijeskom - naveo je gradonačelnik Laktaša Miroslav Bojić.
Nadležni se nadaju da će, zbog smanjenja intenziteta padavina, biti smanjen i nivo vodostaja. Voda u poplavljenim naseljima, je uzorkovana i svi nalazi su ispravni.
Dijelovi Banjaluke bore se sa poplavama
Dijelovi Banjaluke bore se sa poplavama, u pojedinim naseljima kuće su odsječene od ostatka grada.
Vanredna situacija proglašena je u 16 banjalučkih naselja - ugrožena su brojna domaćinstva.
Voda se izlila i u Poslovnoj zoni Ramići, i na saobraćajnicu blizu Banjalučke pivare u Trapistima. Skoro sve srednje škole u Banjaluci obustavile su nastavu u drugoj smjeni, osim Gimnazije i Medicinske škole koje će danas raditi sa skraćenim časovima.
Vanredno je u banjalučkim mjesnim zajednicama Prijakovci, Česma, Kuljani, Motike, Srpske Toplice, Potkozarje, Lazarevo 1, Lazarevo 2, Šargovac, Bistrica, Priječani, Piskavica, Karanovac, Majdan, Mišin Han i Stratinska.
Zbog porasta vodostaja zatvoren je saobraćaj preko Trnskog mosta, a na glavnoj saobraćajnici koji spaja Priječane sa Banjalukom došlo je do odrona. U Priječanima je od Banjaluke odsječeno devet domaćinstava.
Nezavidan prizor i u Dervišima. Mještani se bore sa oborinskim vodama koje im sa svakom jačom kišom poplave dvorišta. U strahu, kažu situacija podsjeća na onu iz 2014. godine.
Vrbas se izlio i u Trapistima. Pod vodom je i veliki dio industrijske zone u Ramićima. Voda je ušla u krug nekoliko firmi, a pojedine hale su već ugrožene.
Teška situacija i u Vrbanji, kao i u banjalučkom naselju Česma. U Zelenom viru rijeka Vrbanja došla je do kuća. Ulice u Lazarevu su poplavljene zbog čega je saobraćaj otežan. Pod vodom je i područje oko Kastela.
Iz Hidroelektrane Bočac kažu da u ovom postrojenju čine sve što je u njihovim mogućnostima da se nizvodno od Hidroelektrane umanje rizici od poplava.
Na terenu su i pripadnici Helikopterskog servisa Republike Srpske i obilaze lokacije pogođene obilnim padavinama, između ostalog i mjesne zajednice Priječani i Zalužani, gdje je vidiljivo iz vazduha, da su ova banjalučka naselja pretrpila velike udare vode.
I Čelinac strahuje od poplava
I Čelinac strahuje od poplava - zbog porasta vodostaja rijeka proglašeno je vanredno stanje. Škole i vrtići su zatvoreni, saobraćaj je otežan, a stanovništvo strahuje od scenarija iz 2014. godine.
Vodostaj Vrbanje i dalje raste, a situacija na terenu izaziva strah i neizvjesnost među građanima. Dok voda nadire, stanovnici se organizuju, prate informacije i pokušavaju zaštiti ono što se može spasiti. Ipak, ima naznaka da bi situacija mogla da se stabilizuje.
Stanje u Prijedoru, Novom Gradu, Kozarskoj Dubici i Kostajnici
U Prijedoru je proglašeno stanje vanredne odbrane od poplava, odgođena je nastava u osnovnim i srednjim školama u drugoj smjeni, a nadležni preduzimaju mjere zaštite i spasavanja na ugroženim područjima.
U Novom Gradu proglašena je redovna mjera odbrane od poplava.
U Kozarskoj Dubici i Kostajnici problem prave pritoke Une koje se izlivaju.
Poplave u dobojskoj regiji
Zbog mogućnosti od izlivanja rijeka u većini lokalnih zajednica na području dobojske regije, nastava u osnovnim i srednjim školama je obustavljena. Nadležni naglašavaju da nema mjesta panici, ali da su sve raspoložive službe u stanju pripravnosti.
Vodostaj rijeke Ukrine u Derventi je u porastu , zbog čega je Štab za vanredne situacije proglasio redovne mjere odbrane od poplava. Razloga za paniku nema, poručuje gradonačelnik Igor Žunić.
Razloga za strah nemaju ni Dobojlije, uvjeravaju iz Civilne zaštite. Prema posljednjem mjerenju, nivo rijeke Bosne je u blagom opadanju.
Zbog naglog porasta vodostaja rijeke Usore i njenih pritoka na području opštine Teslić proglašena je vanredna odbrana od poplava.
Obustavljen je rad svih predškolskih ustanova , kao i nastava u osnovnim i srednjim školama.
Vanredna situacija je i na području opštine Stanari kako bi se sanirala infrastruktura oštećena u poplavama. U Modriči je u prekidu regionalni put prema Doboju u mjestu Vranjak, a rijeka Babešnica prijeti naselju Dobori, gdje se postavljaju vreće sa pijeskom.
Srbac: Zaplavljeno tridesetak kuća
Na području opštine Srbac zaplavljeno je tridesetak kuća, uglavnom u selima Lijevče polja uz lijevu obala Vrbasa, rečeno je na današnjoj sjednici opštinskog Štaba za vanredne situacije.
Vodostaj rijeke Save u Semberiji u blagom porastu
Vodostaj rijeke Save u Semberiji je u blagom porastu i još nije dostigao nivo redovne odbrane od poplava. Rijeka Drina je u stagnaciji i za sada ne ugrožava naselja u donjem toku od Zvornika do Bijeljine.
Na području Majevice ima izlivanja manjih bujičnih voda, ali nisu ugrožena domaćinstva ni putni pravci.
Na području Srebrenice i Bratunca vodostaji rijeka stagniraju zbog manjeg intenziteta padavina
Na području Srebrenice i Bratunca vodostaji rijeka stagniraju zbog manjeg intenziteta padavina prethodne noći. Ipak, usljed višednevne kiše, neki lokalni putevi u Srebrenici su oštećeni, te se koriste uz povećan oprez.