latinica  ћирилица
28/03/2025 |  18:25 ⇒ 29/03/2025 | 07:36 | Autor: RTRS

Vanredna situacija proglašena u više opština i gradova; Predsjednik Srpske najavio pomoć (FOTO/VIDEO)

Zbog kiše koja, nekoliko dana, neprestano pada poplave u brojnim opštinama i gradovima u Srpskoj. Obustavljen je saobraćaj na nekoliko magistralnih puteva. Sve nadležne službe angažovane su na zaštiti građana i imovine. Tokom protekle noći i danas pomagali su ugroženom stanovništvu. Najkritičnije je u Laktašima, Gradišci, Banjaluci i Čelincu.
Poplave u Gradišci - Foto: RTRS
Poplave u GradišciFoto: RTRS

U Gradišci i Laktašima proglašena vanredna situacija

Probleme su izazvale manje bujične rijeke. U pojedinima naseljima, voda je ušla u kuće, pa je nekoliko porodica u Laktašima evakuisano prošle noći. Poplavljeno je poljoprivredno zemljište, nastava u školama je obustavljena. Na više putnih pravaca saobraćaj je bio u prekidu.

Nakon razgovora s predstavnicima ugroženih lokalnih zajednica i nadležnih republičkih institucija predsjednik Vlade i komandant Republičkog kriznog štaba Radovan Višković rekao je da je trenutno stanje u Srpskoj pod kontrolom. Najvažnije je, kaže, da nema ljudskih žrtava, a materijalna šteta biće sanirana.

U Gradišci prate vodostaj Vrbasa i Save, a u Laktašima poziv radnosposobnim da pomognu u ugroženim područjima.

Vrbaška, Dragelji, Donji Podgradci, Topola, Lužani, bore se sa bujučnim vodama. Popustili su nasipi. Izlile su se Vrbaška, Lubina, Јablanica.Oko sedamdeset domaćinstava poplavljeno je na teritoriji Gradiške. U odbrani onih čijim kućama poplave prijete, učestvuju sve nadležne ekipe i mještani.

Na području Laktaša, najviše je pogođena najveća mjesna zajednica Trn. U ovom naselju, Bukovici i Јablanu, rijeka Bukovica probila je kanal - poplavljeno je više od 100 domaćinstava. Kasno sinoć, četiri porodice su evakuisane iz njihovih domova.

Zbog izlijevanja rječica, bujičnih voda ali i rasta nivoa Vrbasa, strahuju i u Šušnjarima, najviše od ponavljanja poplava iz 2014. godine.

Problem su i viši vodostaji Mahovljanske rijeke, Turjanice, Crkvene i Vukešnice. Plave poljoprivredno zemljište i domaćinstva. Sve nadležne ekipe su na terenu. U pomoć su pozvali i sv radnosposobno stanovništvo.

- Situacija nije alarmantna, niko nije životno ugrožen. Vatrogasci, komunalci, sa stanovništvom pune vreće sa pijeskom - rekao je gradonačelnik Laktaša Miroslav Bojić.

Nadležni se nadaju da će, zbog smanjenja intenziteta padavina, biti smanjen i nivo vodostaja. Voda u poplavljenim naseljima, je uzorkovana i svi nalazi su ispravni.

U Banjaluci vanredna situacija proglašena u 16 naselja.

Zaplavljena su domaćinstva i u Banjaluci, a voda je prodrla u objekte u poslovnoj zoni Ramići. Za saobraćaj je zatvoren most u Trnu, a skoro sve srednje škole u Banjaluci obustavile su nastavu u drugoj smjeni, osim Gimnazije i Medicinske škole koje su radile skraćeno. Škole danas nisu radile ni u Čelincu, gdje je proglašena vanredna situacija.

Zbog porasta vodostaja zatvoren je saobraćaj preko Trnskog mosta, a na glavnoj saobraćajnici između Priječana i Banje Luke došlo je do odrona. I devet domaćinstava u Priječanima, odsječeno je od grada.

U Dervišima mještani se bore sa oborinskim vodama koje im sa svakom jačom kišom poplave dvorišta. U strahu, kažu situacija podsjeća na onu iz 2014. godine.

Most u zaseoku Marijanovići (foto: Grad Banja Luka)

Ulice u Lazrevu i Kuljanima su poplavljene, a Vrbas se izlio u Trapistima. U Ramićima ugroženi su objekti u poslovnoj zoni. Teška situacija je i u naseljima Vrbanja i Česma. Nabujala Vrbanja u Zelenom Viru prijetila je kućama.

Zbog poplava, u Banjaluci vanredna situacija u 16 mjesnih zajednica. Da trenutna situacija nije poput poplava iz 2014. godine, ali da je odgovornost gradskih vlasti za nemar u održavanju infrastrukture očigledna, ukazuje predsjednik Skupštine grada, Ljubo Ninković. Kaže propusti gradonačelnika kontinuirani u posljednjem periodu.

Iz Hidroelektrane Bočac kažu da čine sve što je u njihovim mogućnostima da se nizvodno umanje rizici od poplava.

- Mi se i dalje trudimo da koristimo maksimalno mogućnost naše akumulacije. Znači, vršimo retenziju, usporavanje poplavnog talasa. Mi puštamo 230 kubika konstantno. Sada do kad ćemo to izdržati, zavisi od dotoka - naveo je direktor HE na Vrbasu Goran Milanović.

Vanredna situacija i u Čelincu. Stanovništvio strahuje od scenarija iz 2014. godine. Opštinske vlasti preduzimaju sve raspoložive mjere kako bi pomogle ugroženima.

- Organizovali smo podršku za naše građane. Ostavili smo podatke za građane da se jave za podršku, u smislu evakuacije, dopreme neophodnih životnih potrepština - rekao je načelnik Čelinca Vlado Gligorić.

Republička Civilna zaštita u punoj pripravnosti.

- Ono što mogu da kažem je da smo poslali upozorenja svim načelnicima, da su naši timovi operativni i da su na terenu. U svakom trenutku možemo da pružimo pomoć - naveo je vršilac dužnosti direktora Civilne zaštite  Boris Trninić.

Na terenu su i pripadnici Helikopterskog servisa Republike Srpske. Obilaze sve lokacije pogođene obilnim padavinama.

Vanredna situacija u još nekoliko gradova Srpske

Situacija se iz minuta u minut prati, a ekipe Civilne zaštite su na terenu. Obustavljen je saobraćaj na više magistralnih puteva, a dodatna opasnost prijeti od odrona i klizišta. Odgođena je nastava u osnovnim i srednjim školama.

Nakon što je vodostaj Sane premašio 470 centimetra u Prijedoru je proglašena vanredna odbrana od poplava .U pojedinim naseljima mehanizacijom prave nasipe da bi se spriječilo dalje izlijevanje Sane. Do nekoliko kuća voda je došla i prijeti da poplavi naselja.

Bageri i kamioni su na terenu, spremno je i više od 500 vreća sa pijeskom. U Civilnoj zaštiti kažu, spremna je i radna snaga.

U Novom Gradu redovne mjere odbrane od poplava. U Kozarskoj Dubici i Kostajnici problem prave pritoke Une. U Modriči vanredna situacija u izbjegličkom naselju Dobor zbog rasta Bosne i pojave bujičnih voda.

Vanredno je i u Tesliću zbog rasta Usore.

U blagom porastu vodostaj Ukrine u Derventi pa su uvedene redovne mjere odbrane od poplava. Razloga za paniku nema, poručuje gradonačelnik Igor Žunić..

Razloga za strah nemaju ni Dobojlije, uvjeravaju iz Civilne zaštite. Prema posljednjim mjerenjima, nivo rijeke Bosne je u blagom opadanju.

Vodostaj Save u Semberiji je u blagom porastu i još nije dostigao nivo redovne odbrane od poplava. Drina je u stagnaciji i za sada ne ugrožava naselja u donjem toku od Zvornika do Bijeljine.

Na Majevici su se izlile bujične vode, ali nisu ugrožena domaćinstva ni putni pravci. U Višegradu na udaru Rzava su naselja Vardište i Dobrun. Nekoliko domaćinstava zaplavljeno je u naselju Vučine.

Zbog izlijavanja vode na kolovoz obustavljen je saobraćaj na magistralnim putevima Јezero-Šipovo, Prijedor-Oštra Luka, Gradiška-Kozarska Dubica, Teslić-Doboj i Cerik-Lončari. U Sarajevsko romanijskoj regiji saobraćajnice su prohodne, ali se preporučuje oprez pri vožnji zbog odrona i klizišta.

Dodik: Institucije Srpske će pomoći

Ljudima kojima su poplave načinile materijalnu štetu institucije Republike Srpske će pomoći, rekao je za RTRS predsjednik Milorad Dodik. Rekao je da prati situaciju i da je u stalnom kontaktu sa nadležnim u najugroženijim lokalnim zajednicama. Zbog toga, kaže, da moramo učiniti sve da prepoznamo koja mjesta mogu biti opasna i to u narednom periodu regulišemo.

- Svaka jača kiša kod nas pojačava i strah, ali pratim redovno prognozu i vjerujem da će doći do stabilizacije vremena i da će bujične vode polako početi da jenjavaju. Ljudima koji imaju štetu treba pomoći, u kontaktu sam sa lokalnim zajednicama koje su najviše pogođene. Srbac, Laktaši. Vidimo da je ovo nešto uobičajendo što donosi proljeće o vjerujem da će se vrijeme poboljšati i da će se riješiti problem - rekao je Dodik.