

Savić: Nedvosmislena podrška Savjeta bezbjednosti UN dijalogu i konsenzusu, a ne nametanju

- Savjet bezbjednosti UN je svojim stavom potcrtao da je prošlo vrijeme voluntarističkog međunarodnog intervencionizma u korist nasilne unitarizacije BiH i konstatovali su stanje o kojem srpski predstavnici govore godinama - rekao je Savić.
On je naglasio da u zajedničkoj izjavi članova Savjeta bezbjednosti UN niko nije izdvojen, da nije "nacrtana meta na čelo" Republici Srpskoj i njenom rukovodstvu, dok Kristijan Šmit kao da ne postoji, što i jeste tačno jer ga ovo tijelo nije nikada ni imenovalo.
Savić je konstatovao da je BiH moguća samo u okvirima koji su dogovoreni u Dejtonu, te da se nada da će biti minimum zdravog razuma u Sarajevu da konačno shvate poslatu poruku i da započnu dijalog o budućnosti BiH.
- U suprotnom neće imati o čemu da pregovaraju jer će se država mirno dezintegrisati - poručio je Savi za Srnu.
On je konstatovao da su bošnjačkim političarima u Sarajevu godinama davali lažnu nadu da će dobiti cijelu državu na upravljanje, da su ljudi koji danas više nisu politički relevantni doveli bošnjačke političare u poziciju u kojoj su sad.
- Prve poruke koje smo dobili iz Sarajeva govore da se oni i dalje nalaze u duplom očajanju. Prvo, što su se doveli u poziciju u kojoj su sada, a drugo što ne prihvataju da shvate realnost - naveo je Savić.
On je dodao da su političari u Sarajevu godinama razmaženi od međunarodne zajednice, da su uvjeravani da mogu čarobnim štapićem da dobiju cijelu državu i da im se Srbi i Hrvati politički potčine.
- Moraće da dođu do bolnog otriježnjenja koje će, nažalost, biti teško prihvaćeno u njihovoj javnosti - zaključio je Savić.
Članovi Savjeta bezbjednosti UN pozvali su političke predstavnike dva entiteta u BiH i tri konstitutivna naroda i ostale da poštuju odredbe Dejtonskog mirovnog sporazuma i Ustava, te da se uključe u iskren, otvoren i konstruktivan dijalog s ciljem očuvanja jedinstva i političke stabilnosti zemlje.
U zajedničkoj izjavi, članice Savjeta bezbjednosti UN ukazale su na potrebu rješavanje sporova konsenzusom i izbjegavanja konfrontacija s ciljem očuvanja mira i stabilnosti.