latinica  ћирилица
29/03/2025 |  20:25 ⇒ 30/03/2025 | 14:40 | Autor: RTRS

Počinje ljetno računanje vremena; Kazaljke pomjeriti jedan čas unaprijed

U dva časa ujutru, kazaljke se pomjeraju jedan čas unaprijed. Time zvanično i počinje ljetno računanje vremena. Ova promjena za mnoge je stresna, jer izaziva probleme sa snom i raspoloženjem.
Letnje računanje vremena - Foto: RTRS
Letnje računanje vremenaFoto: RTRS

U odnosu na prelazak na zimsko računanje vremena, kada se u danu pomjeranja kazaljki spava sat duže, prelazak na ljetno računanje vremena donosi jedan sat manje sna.

Organizmu je, stoga, potrebno i po nekoliko dana da se prilagodi.

Prije promjene sata, poželjno je nekoliko dana ranije odlaziti na spavanje, 15 do 30 minuta nego uobičajeno, kako bi tijelo lakše podnijelo promjenu.

Stručnjaci upozoravaju da jednosatna promjena sna, iako ne izgleda kao velika, može negativno uticati na mentalno i fizičko zdravlje ljudi. To se najprije odražava na ritam budnosti i spavanja.

- Obično smo, naročito prvih dana nakon te promjene više razdražljivi, budemo nervozni, pa čak može da bude i sniženo raspoloženje. Mnoge studije, to stalno čitamo, upozoravaju da se nakon promjene vremena često dešavaju i problemi u saibraćaju, povećan broj saobraćajnih nesreća, udesa, sa posljedičnim povređivanjem i slično, i to je definitivno tako - kaže Oleg Grubač, psihijatar Centra za mentalno zdravlje Doma zdravlja Bijeljina.

Pomjeranjem sata, tijelo može doživjeti stres.

Tegobe će najviše osjetiti najosjetljive kategorije, adolescenti i djeca, starije osobe, hronični pacijenti ili oni koji se liječe od nekih psihijatrijskih bolesti.

- Iako na sve nas može da utiče, tako da to su neke kategorije koje mi primijetimo u svakodnevnom radu, kada se desi promjena sata da se pojačano javljaju u određenom procentu. Obično to nije uzrok samog javljanja bolesti ili nekog poremećaja, ali svakako doprinosi određenom stepenu - dodaje Grubač.

Veliki broj zemalja širom svijeta potpuno je odustao od ove prakse.

Samo trećina zemalja zadržala je ovu praksu.

Ovakva promjena, ipak, po riječima stručnjaka ima i pozitvne efekte - manje sati sna, ali i duži dan i više dnevne svjetlosti, što svakako ima pozitivan efekat na raspoloženje.