latinica  ћирилица
30/03/2025 |  12:17 ⇒ 13:01 | Autor: SRNA

Višković: Kupovina narodnih obveznica - sigurno ulaganje

Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković rekao je da je kupovina narodnih obveznica sigurno ulaganje i da Srpska nudi bolje uslove nego banke.
Radovan Višković (Foto: x.com/Vlada_Srpske) -
Radovan Višković (Foto: x.com/Vlada_Srpske)

- Na dvije godine kamatna stopa iznosi četiri i po odsto, s isplatama na svakih šest mjeseci. To znači da će za dvije godine isplata biti četiri puta – tri puta kamata, a četvrti put glavnica i kamata za taj kvartal. To je sigurno ulaganje - rekao je Višković.

Povodom nekih tumačenja da je emitovanje narodnih obveznice znak da Vlada nema novca, pa će ga pozajmiti od građana, Višković je istakao da to ne bi komentarisao jer je riječ o pet miliona narodnih obveznica, dok budžet Srpske iznosi 6,5 milijardi KM.

On je naveo da su sve zemlje u okruženju na neki način koristile ovaj finansijski mehanizam i da je Hrvatska, na primjer, kao članica EU u posljednje dvije godine emitovala narodne obveznice i ostvarila dobre rezultate.

- Ovo sada radimo više kao pripremu, neće se desiti preko noći, već treba da postane novi finansijski model Srpske koji će doprinijeti njenom razvoju i budžetu, ali i svakom pojedincu koji u određenom trenutku ima višak novca. Zašto bi taj novac ležao u banci uz kamate koje su ponekad čak i negativne - rekao je Višković.

Prema njegovim riječima, ovo je početak uvođenja tog mehanizma koji bi u punom kapacitetu trebalo da zaživi za godinu, dvije ili tri.

- Ne treba zaboraviti da je prošle godine štednja građana u bankama u Republici Srpskoj iznosila 7,2 milijarde KM, od čega 4,5 milijardi pripada fizičkim licima. Dakle, ljudi drže privatni novac u bankama. Budžet Republike Srpske za 2025. godinu iznosi 6,5 milijardi KM, s novim povećanjima. Usvojili smo set zakona u Narodnoj skupštini i rebalans će ići blizu tog iznosa - rekao je Višković.

Govoreći o tome da li se rebalans odnosi i na set zakona koji podrazumijevaju i prelaske zaposlenih iz vanustavnih institucija, Višković je istakao da tu ne vidi poseban trošak za Republiku Srpsku jer se i danas izdvaja novac građana Srpske za ljude koji rade u zajedničkim institucijama.

- Kada sam rekao da ne možemo otkrivati ko nam je dao novac, ono što možemo reći građanima i javnosti jeste pod kojim uslovima smo ga dobili /na deset godina, s grejs periodom od godinu dana i kamatnom stopom od pet odsto, u iznosu od 250 miliona evra itd/ shvatio sam da nije poenta u tome da se dobije informacija ko daje novac, već u pokušajima da se to spriječi. Pojavila se fama da neki moraju obavještavati svoje poslodavce da iskoriste svoje veze i spriječe to. Nismo ni mi naivni - rekao je Višković za "Provjereno".

On je naglasio da je sastanak s direktorima javnih preduzeća imao efekta, ali da ima još mnogo toga da se uradi.

- Pogledajte i uvjerite se da je danas situacija u javnim preduzećima povoljnija nego što je bila. Neki su se uplašili, neki su promijenili način ponašanja, a njihov rad se i dalje pažljivo prati. Nijedan novi radnik nije primljen, a da prethodno nije dobio saglasnost Vlade. Sada nam čak šalju zahtjeve i za čistačice. I to moraju dobro obrazložiti, da objasne zašto im je potreban novi radnik - rekao je Višković.

On je rekao da je u "Šumama Srpske" bilo dosta smjena i da se stanje i dalje prati, te da prvi put ima više od 40 krivičnih prijava, a postupci su već u toku.

- Vode se istrage. Mislim da je sastanak imao efekta jer smo ih u datom trenutku `prodrmali`, otvorili oči i sebi i njima te jasno rekli šta je čiji zadatak ko je za šta odgovoran. Ranije je bilo kao neko pomodarstvo da se sve pokušava, ako je ikako moguće, sakriti iza Vlade i premijera pa i ako padne kiša, kriva je Vlada, ako nema uglja, opet je Vlada odgovorna, ako su u gubitku, Vlada je kriva jer im nije dala cjenovnik koji su očekivali - rekao je Višković.