latinica  ћирилица
31/03/2025 |  10:56 ⇒ 19:17 | Autor: RTRS

U Istočnom Sarajevu javna rasprava o Nacrtu ustava Srpske; Popović: Regulisati pitanja od značaja za budućnost (VIDEO)

U Istočnom Sarajevu u toku je prva u nizu javnih rasprava o Nacrtu ustava Republike Srpske.
Јavna rasprava Istočno Sarajevo - Foto: RTRS
Јavna rasprava Istočno SarajevoFoto: RTRS

Uvodno izlaganje iznosi profesor Vitomir Popović, koji je predsjednik radne grupe koja će pomagati Odboru za ustavna pitanja Narodne skupštine u pripremi i izradi novog ustava Republike Srpske.

Popović je izjavio je da ovaj ustav praktično ima za cilj da poveže kontinuitet prvog ustava iz 1992. godine i da reguliše neka druga pitanja koja su od značaja za budućnost i opstanak Republike Srpske.

- Sve ono što nije dalo određene rezultate, pogotovo ono što je nametnuto odlukama visokih predstavnika, a ne na dobroljovnoj bazi, već silom, prijetnjom i prinudom, za to ima uporišta za vraćanje tamo gdje se i nalazi. Vi znate da je Republika Srpska potpisnik svih 11 aneksa, to je opet stvar za procedure koje su predviđene aktima na nivou BiH i Republike Srpske-  rekao je Popović.

Član Radne grupe za izradu Ustava i profesor međunarodnog prava Dragan Dakić rekao je da Srpska kroz ovaj proces upražnjava svoj demokratski kapacitet, da ustavotvori i da djeluje u okviru svojih Dejtonom propisanih naležnosti.

- I to sa nečim što je onaj unijela u dejtonsku BiH, a to je njena sposobnost da ima svoj ustav, da reguliše svoje autonomno uređenje u zadatim okvirima - naveo je Dakić.

Član Radne grupe za izradu ustava i poslanik SNSD-a u NSRS Damjan Škipina kaže da je ovo pitanje vrlo bitno za sve građane.

- S obzirom na to da je ovo vrlo bitno pitanje za sve građane Republike Srpske i sve poslanike u NSRS, bez obzira na to kojoj političkoj partiji oni pripadaju, tako da ni najmanje ne sumnjam da će najmanje dvotrećinsku, ako ne i apsolutnu podršku imati ovaj prijedlog ustava - naglasio je Škipina.

Poslanik SDS u NSRS Darko Berjan rekao je da se ni jedan ustav ne donosi na prečac.

- Mi smo mišljenja da se jedan ustav svake zemlje, pa i Republike Srpske ne donosi na prečac, već on treba da pređe i širi konsenzus i akademske zajednice i svih relevantnih činilaca društva u Republici Srpskoj - dodao je Berjan.

Јavnoj raspravi, koja se održava u Skupštini grada Istočno Sarajevo, prisustvuju predstavnici Univerziteta u Istočnom Sarajevu, akademske zajednice, lokalnih zajednica i političkih stranaka.

To je odgovor na pokušaj predstavnika političkog Sarajeva i nelegitimnog Kristijana Šmita da se Srpska razvlasti i oduzmu njene ustavom BiH i Dejtonskim sporazumom zagarantovane nadležnosti. Osim u Istočnom Sarajevu, javne rasprave o Nacrtu ustava Republike Srpske biće održane u Trebinju, Prijedoru i Gradišci.

Јavna rasprava o Nacrtu ustava Republike Srpske održaće se sutra u 11 časova u prostorijama Skupštine grada Trebinje.

Podsjetimo, Narodna skupština Republike Srpske, na 20. posebnoj sjednici, donijela je Odluku o utvrđivanju Nacrta ustava Republike Srpske.