

Vang Јi: Nuklearno oružje mora biti uništeno

Kina i Rusija - prijatelji zauvijek i nikad neprijatelji
Vang Јi, koji boravi u posjeti Moskvi, je u ekskluzivnom intervjuu Sputnjiku rekao da je apsolutno saglasan sa pravednom i veoma preciznom ocjenom ruskog predsjednika Vladimira Putina koji je izjavio da su odnosi Kine i Rusije na najvišem nivou u istoriji. Naše dvije zemlje posebno su odgovorne za održanje mira i razvoja u cijelom svetu, istakao je on.
Prema njegovim riječima, partnerstvo i strateška saradnja dvije zemlje neprestano se produbljuju.
- Današnje rusko-kineske odnose odlikuju tri karakteristike: Prvo je princip "Prijatelji zauvijek i nikada neprijatelji", koji je fiksiran u kinesko-ruskom Sporazumu o dobrosusjedskim odnosima, prijateljstvu i saradnji i koji je čvrsta osnova za unapređenje strateške saradnje. Drugi je jednakost i uzajamno korisna saradnja, koji je rukovodeća norma za praktičnu kooperaciju dvije zemlje u svim pravcima - objasnio je kineski ministar koji je doputovao u zvaničnu posjetu Rusiji.
Treći princip je nepripadanje blokovima, nekonfrontacija i neusmjerenost protiv trećih strana, dodao je Vang.
Pored toga, on je ocijenio da se uprkos poteškoćama u globalnom razvoju, rusko-kineska saradnja uvijek kreće naprijed, čuvajući pozitivnu tendenciju i po kvantitetu i po kvalitetu, što je ostvarivo zahvaljujući dvojici lidera dvije zemlje ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu i kineskom predsjedniku Si Đinpingu.
Uzroci krize u Ukrajini – moraju biti otklonjeni
Vang Јi je podsjetio da ukrajinska kriza traje već četvrtu godinu i smatra se najvećim geopolitičkim sukobom od kraja Hladnog rata.
- Od prvog dana krize zalažemo se za političko rješenje putem dijaloga i pregovora, podržavamo sve napore usmjerene na uspostavljanje mira. Ova pozicija odražava težnje većine zemalja međunarodne zajednice - istakao je on.
On je takođe podsjetio i na izjave ruske strane, posebno predsjednika Putina, da se Moskva nije odrekla, niti se odriče dijaloga kao sredstva za rješavanje sukoba.
- Iako je situacija na bojnom polju veoma složena, primjetna je težnja ka mirovnim pregovorima. Predsjednik Putin i predsjednik Tramp su već dva puta razgovarali telefonom, u toku su kontakti između timova Moskve i Vašingtona. Obavljeni su ozbiljni razgovori o političkom rješenju ukrajinske krize i unapređenju rusko-američkih odnosa. Postignuti su određeni rezultati. Korak ka miru, iako nije veliki, konstruktivan je i treba ga preduzeti. Mir se ne može postići ležeći – za njega je potrebno raditi i boriti se - istakao je Јi.
Dodao je i da su uzroci krize veoma složeni, da se strane i dalje značajno razlikuju po brojnim ključnim pitanjima, i da je put ka miru dug.
- Kina je spremna da, uzimajući u obzir interese svih uključenih strana, zajedno sa međunarodnom zajednicom, prije svega zemljama Globalnog Јuga, odigra konstruktivnu ulogu u rješavanju sukoba. Zalažemo se za otklanjanje uzroka krize putem dijaloga i pregovora, kako bi se na kraju postiglo pravedno, dugoročno i obavezujuće mirno rješenje, prihvatljivo za sve strane. Ovo bi omogućilo uspostavljanje trajnog mira i stabilnosti u Evroaziji i cijelom svetu - zaključio je kineski ministar.
Nuklearno oružje mora biti uništeno
Јi je podsjetio na riječi predsjednika Si Đinpinga iz januara 2017. godine: "Nuklearno oružje je Damoklov mač koji visi nad čovječanstvom. Ono mora biti zabranjeno svuda u svijetu i, u na kraju, vremenom u potpunosti uništeno, kako bi naša planeta bila denuklearizovana".
- Lideri nuklearne petorke postigli su važan konsenzus da u nuklearnom ratu ne može biti pobjednika i da on nikada ne smije biti pokrenut. Od prvog dana kada je postala nuklearna sila, Kina je svijetu dala obećanje da nikada, ni pod kakvim okolnostima, neće prva upotrebiti nuklearno oružje, niti će ga koristiti protiv nenuklearnih država i u zonama bez nuklearnog oružja, kao ni prijetiti njegovom upotrebom. Kina je čvrsto posvećena strategiji nuklearne samoodbrane i ne namjerava da ulazi u trku u naoružanju sa bilo kojom državom. Uvijek održava najniži mogući nivo nuklearnog arsenala, neophodan za očuvanje nacionalne bezbjednosti. Kineske nuklearne snage i politika predstavljaju značajan doprinos miru u svijetu - rekao je kineski ministar.
On se založio za nuklearno razoružanje na principima "očuvanja globalne strateške bezbjednosti" i "nenanošenja štete bezbjednosti bilo koje države".
- Onaj ko ima najveći nuklearni arsenal dužan je da u posebnom i prioritetnom poretku ispuni obaveze razoružanja, aktivno radi na daljem značajnom i praktičnom smanjenju nuklearnog oružja i stvori uslove za sveobuhvatno i potpuno nuklearno razoružanje - objasnio je ministar.
On je podsjetio i da je kineski nuklearni arsenal neuporedivo manji od onog kojim raspolažu Sjedinjene Države, nuklearne politike i strateški bezbjednosni uslovi se suštinski razlikuju. Zbog toga je trenutni zahtjev SAD da se Kina pridruži trostranim pregovorima o nuklearnom razoružanju nepravedan i neizvodljiv.
Pored toga, Rusija je više puta pozivala da se poštuje suvereno pravo Kine u nuklearnoj sferi.
- SAD moraju suštinski smanjiti ulogu nuklearnog oružja u svojoj nacionalnoj bezbjednosti i prekinuti aktivnosti koje podrivaju stratešku stabilnost, kao što su stvaranje "nuklearnih saveza" kroz "zajedničko korišćenje nuklearnog oružja" i "prošireno nuklearno obuzdavanje", raspoređivanje kopnenih raketa srednjeg dometa i drugih strateških snaga u blizini granica drugih država, kao i izgradnja globalnog sistema protivraketne odbrane. Pozivamo Vašington da uloži stvarne napore za smanjenje rizika od nuklearnog rata i postizanje cilja - denuklearizacije planete - zaključio je Јi.