

Šolaja: Globalni trend progona političara koji imaju podršku naroda

- Ušli smo u neko loše vrijeme, globalno gledano, da se politički protivnici ne eliminišu na izborima podrškom naroda za onog ko je bolji, nego različitim mehanizmima kao što su montirani procesi - rekao je Šolaja.
On je napomenuo da jučerašnja presuda suda u Parizu lideru francuske desnice Marin le Pen kojoj je zabranjeno bavljenje politikom podsjeća na montirani proces koji se pred vanustavnim Sudom BiH vodio protiv predsjednika Srpske Milorada Dodika.
- U suštini je riječ o iznalaženju određene kvalifikacije, kako bi se došlo do željene presude koja treba da spriječi političkog protivnika u daljem djelovanju, a sve sa ciljem da neko sa druge strane ostvari željeni rezultat - rekao je Šolaja za Srnu.
On je napomenuo da se sa tim u vezu može dovesti i sve onošto se dešavalo u SAD u prethodne četiri godine prema sadašnjem predsjedniku te zemlje Donaldu Trampu.
- On je isto tako bio žrtva različitih pravosudnih progona kako bi se onemogućilo njegovo učešće na izborima - rekao je Šolaja.
Šolaja je podsjetio da su na izborima u BiH prije dvije godine dva puta prebrojavani glasovi koje je osvojio Dodik kao kandidat za predsjednika Republike Srpske da bi se utvrdilo da je zaista pobijedio.
- Mnogi su i tada bili razočarani jer je u oba brojanja rezultat bio isti. Tako da je ovo samo još jedan od pokušaja da se spriječi njegovo djelovanje, ali prije svega, ako je ikako moguće, da mu se skrati mandat - smatra Šolaja.
On je naveo da su se nakon presude Suda BiH od prije mjesec i po dana pojavili novi procesi u BiH, kojima se pokušava spriječiti političko djelovanje predsjednika Dodika.
Šolaja je ukazao da slabiji politički protivnik koji nema kapacitet da postigne dobar politički rezultat pokušava da upotrijebi te mehanizme kako bi diskvalifikovao protivnika koji ima podršku naroda.
On je napomenuo da, uprkos svemu, istraživanja javnog mnjenja pokazuju da Le Penova ima prednost u smislu podrške ljudi, kao i da u Republici Srpskoj Dodik uživa sve veće povjernje građana.
- Riječ je o nastojanju da se uklone ljudi koji su politička prepreka za neke druge, a ne da se neko bavi suštinskim stvarima, odnosno problemima - rekao je Šolaja.
On smatra da je veliki problem to što u BiH nedostaje dijalog i napominje da je to prisutno i na globalnom nivou.