

Krajnje je vrijeme da Srpska zaštiti nacionalni interes (VIDEO)

Krajnje je vrijeme da Srpska zaštiti nacionalni interes, i za to ima podršku Akademije nauka i umjetnosti, ali i studentskih i organizacija iz nevladinog sektora, te udruženja proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata.
U svijetu se novi ustav donosi kada postojeći pretrpi 50 odsto izmjena, dok je u Srpskoj od '92. godine, 110 puta mijenjan. Ustav je akt ove Republike, a ne inostranih faktora, i novi dokument će jasno pokazati vezu između naroda i institucija, i spriječiti svaku buduću krizu, pa čak i pokušaj otimanja imovine, ocijenjeno je u Akademiji nauka i umjetnosti Republike Srpske.
- Ovaj ustav mora da pokaže još nešto, a to je d centralna promjena treba da bude u tom, a djelimično i jeste, da postoji veza između naroda i institucija - rekao je Rajko Kuzmanović predsjednik Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske.
Suverenitet Republike Srpske se najbolje štiti Ustavom, uz podršku stručne javnosti i političke saglasnosti, zato je uloga akademske zajednice nemjerljiva, smatra predsjednik parlamenta Nenad Stevandić.
- Kada imamo stručnu javnost, političku saglasnost i sve ostalo, dobijamo ogromnu podršku za ovo pitanje jer smatramo da Srpska mora da uredi sva pitanja, pa čak i digitalno vlasništvo. Postoji mala grupa ljudi koji misle da ovome nije vrijeme, ali oni žele da prave dilove sa Sarajevom. Buduće krize i izazove poput udara na imovinu zaštitićemo ovim. Već postoji opšta saglasnost po ovom pitanju - rekao je Stevandić.
Srpska ide u pravcu donošenja novog ustava jer je krajnje vrijeme da zaštiti svoj nacionalni interes, smatra Vitomir Popović, predsjednik Radne grupe. Upozorava da udari na Srpsku nikada nisu stali - danas se sudi najvišem rukovodstu, a nakon toga na udaru će biti i imovina i sam naziv Republike.
- I onda ćemo doći u poziciju kada disciplinuju srpski narod i rukovodstvo praktički će donijeti zakon i proglasiti zakon o imovini države BiH , a šta nama slijedi, sam naziv Republike Srpske za njih je upitan - smatra Vitomir Popović predsjednik Radne grupe za izradu ustava Republike Srpske.
Nakon što budu okončane javne rasprave, Radna grupa će predložiti da u Nacrt ustava budu unesene izmjene za koje smatra da su važne, a zatim prijedlog proslijediti Odboru za ustavna pitanja Narodne skupštine. Zatim će biti angažovana posebna parlamentarna komisija koja se bavi pisanjem teksta ustava, koji će po završetku biti upućen u Narodnu skupštinu na usvajanje.