latinica  ћирилица
03/04/2025 |  09:37 ⇒ 09:37 | Autor: SRNA

Živković: U montiranom procesu protiv predsjednika Srpske pali međunarodno i domaće pravo

Ambasador BiH u Rumuniji Milorad Živković izjavio je da nesporan uzrok najveće poslijeratne političke krize u BiH jesu odluke Kristijana Šmita, a u politički obojenom i sa pravne tačke gledišta montiranom sudskom procesu protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika pali su i domaće i međunarodno pravo, te ogoljene činjenice do same srži.
Milorad Živković - Foto: SRNA
Milorad ŽivkovićFoto: SRNA

- Autističan odnos neustavnih Suda i Tužilaštva BiH prema uzroku koji je doveo do takve odluke samo je pogoršao političku situaciju u BiH - rekao je Živković u intervjuu Srni.

Međunarodni poredak, istakao je on, trenutno počiva na sili, a BiH je, kako kaže, aneksirana od dvije do tri najveće evropske zemlje.

Prema njegovim riječima, "izvođači radova" su Šmit i institucije u BiH koje kontrolišu bošnjački politički lideri, jer "njihova želja više nije ni skrivena, a odnosi se na raspolaganje zavidnim rudnim resursima koji se pretežno nalaze na teritoriji Republike Srpske, kojim žele ovladati, prisvojiti i koristiti za svoje potrebe".

BiH NIЈE NI NEZAVISNA NI SUVERENA ZEMLjA

Živković je ocijenio da, nakon 30 godina od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, poslije velikog broja intervencija međunarodne zajednice /83 prenesene nadležnosti/, koje su "izmasakrirale Dejton" i obesmislile postojanje Parlamentarne skupštine BiH, BiH nije ni suverena ni nezavisna zemlja.

On smatra da su OHR i diktatorsko ponašanje lažnog visokog predstavnika u suprotnosti sa konvencijom UN o nemiješanju bilo koje države, a pogotovo pojedinca u unutrašnja pitanja druge države, a nespojivo je i sa evropskim putem BiH.

- Mnogo bi zauzelo prostora da nabrojim sva kršenja međunarodnog prava, ali bih pomenuo, s obzirom na to da sam i sam bio učesnik u donošenju zakona kojim su osnovane nove institucije u BiH, da nisu problem institucije, nego ljudi koji žele da te institucije rade samo u interesu jednog naroda, te da brane poziciju takozvanog visokog predstavnika, a ne Ustav BiH /Aneks četiri/ i međunarodno pravo - ukazao je Živković.

On je potvrdio da i njegova diplomatska misija u Rumuniji, zbog situacije u BiH, trpi određene reperkusije.

- Umjesto da radim sa saradnicima na ekonomskoj, kulturnoj, naučnoj i drugoj saradnji, prvo moram da objašnjavam političku situaciju i ubjeđujem sagovornike da nije na sceni nikakav scenario za novi sukob u BiH. Narodima je dosta sukoba jer žele da žive i rade u miru, pri čemu zadužuju svoje političke predstavnike da se dogovaraju oko stvari koje nosi svakodnevni život - istakao je ambasador BiH u Bukureštu.

Živković je rekao da borba za očuvanje izvornog Dejtonskog sporazuma traje od njegovog potpisivanja, kada je "nestao" originalni primjerak, te se trenutno koristi ovjerena kopija koju je, na njegovo insistiranje, bivša francuska ambasadorka u BiH donijela iz Pariza.

SRAMNA ULOGA KRNjEG USTAVNOG SUDA BiH

Mnogi pokušaji, naveo je Živković, da se ukaže na nezakonito ponašanje Šmita i nemogućnost da se njegovim odlukama vrši promjena međunarodnog dokumenta /Ustav BiH/ nailazili su na nemušt odgovor krnjeg Ustavnog suda BiH - da oni ne mogu ocjenjivati ustavnost zakona koje je nametnuo OHR, što je pravni nonsens i za svaku osudu.

- Ipak, najznačajnija borba se odvijala da se sve ove nadležnosti i institucije ne uvrste u Ustav BiH, a nakon nekoliko pokušaja, pod neviđenim pritiskom međunarodne zajednice, nije došlo do promjene Ustava BiH. Sa pravnog stanovišta, takve institucije, nakon što nisu ni opravdale svoje postojanje, ne postoje u Ustavu BiH i njihovo egzistiranje uslovljeno je podrškom međunarodnog faktora, a ne dogovora naroda u BiH - ukazao je Živković.

NARODNA SKUPŠTINA REPUBLIKE SRPSKE OSVЈETLALA OBRAZ

Govoreći o zakonima koje je Narodna skupština Republike Srpske nedavno usvojila s ciljem zaštite autonomije Republike Srpske, Živković je rekao da je Narodna skupština jedna od najvažnijih institucija koja se istakla svojim radom u ovoj borbi.

- Nepojmljiva je količina pritisaka kojim je ova institucija bila izložena od svog postanka. Osim tih pritisaka, rada u najgorim političkim uslovima, danas, kao i 1992. godine, tema je ponovo Ustav Republike Srpske. Iako se radi samo o Nacrtu ustava, te činjenici da je Ustav izmijenjen sa više od 120 amandmana i da je neophodno da se donese novi ustav Republike Srpske, orkestrirano je krenuo napad na ovu legalnu aktivnost - istakao je Živković.

On smatra da neki novi Dejtonski sporazum ili takozvani Dejton dva nije trenutno na stolu kao opcija i podsjeća da se rukovodstvo Republike Srpske zalaže za vraćanje na izvorni Dejton.

Prema njegovim riječima, politički predstavnici Republike Srpske nemaju adekvatne sagovornike u Federaciji BiH, osim predstavnika Hrvata, dok predstavnici Bošnjaka i dalje ne žele da razgovaraju i sakrivaju se iza leđa međunarodne zajednice, od
koje očekuju da uradi poslove umjesto njih.

- Takvo razmišljanje, po mom mišljenju, jeste nedemokratsko, kratkoročno i neće ubrzati put BiH ka EU, a pogotovo neće donijeti unutrašnje pomirenje meću narodima u BiH - ukazao je Živković.

On smatra izuzetnom podršku Srbije i Rumunije Republici Srpskoj, a za odnose BiH i Rumunije kaže da su tradicionalno dobri i prijateljski.

Ambasador BiH u Rumuniji podsjetio je da je dolaskom u ovu državu, predajom akreditiva tadašnjem predsjedniku Rumunije Klausu Јohanisu 12. oktobra 2023. godine, preuzeo dužnost izvanrednog i opunomoćenog ambasadora BiH u Rumuniji, sa sjedištem u Bukureštu.

Prema njegovim riječima, nedvosmislen je utisak o pozitivnoj činjenici da je srpska zajednica u Rumuniji veoma organizovana, što su podržale i institucije ove prijateljske države.