

Kondić Panić: Nametnuta rješenja ne donose stabilnost BiH

- Stav Republike Srpske ostaje dosljedan – rješenja treba tražiti kroz unutrašnji dijalog i dogovor, bez oslanjanja na međunarodni intervencionizam, koji nije dao rezultate - rekla je Panićeva.
Ona je napomenula da su politički predstavnici SNSD-a pokazali odgovornost i posvećenost evropskom putu BiH, usvajanjem niza zakona u skladu sa preporukama Evropske komisije.
Osvrnuvši se na zatvorene konsultacije o situaciji u BiH u Savjetu bezbjednosti UN, gdje se nisu čule ocjene da je bezbjednosna situacija u BiH nepovoljna, ona je ukazala da činjenica da nije bilo poziva na intervenciju spoljnih faktora pokazuje da ne postoji procjena da je bezbjednosna situacija u BiH ugrožena.
Kondićeva je istakla da izostanak jasnog zaključka takođe ukazuje na nedostatak konkretne strategije međunarodne zajednice za BiH, što može ostaviti prostor za dalje političke tenzije.
UNUTRAŠNjI POLITIČKI SUKOBI KOMPLIKUЈU PREDSTAVLjANjE BiH U SVIЈETU
Panićeva je rekla da situacija u BiH značajno utiče na funkcionisanje diplomatsko-konzularne mreže i spoljnu politiku uopšte, te da unutrašnji politički sukobi veoma komplikuju jedinstveno predstavljanje BiH u svijetu.
- Ovo posebno dolazi do izražaja kada predstavnici BiH u međunarodnim institucijama šalju različite, pa čak i suprotstavljene poruke, što dodatno slabi kredibilitet zemlje na spoljnopolitičkoj sceni - istakla je Panićeva.
Ona je napomenula da je zajednički utisak ambasadora i generalnih konzula BiH iz reda srpskog naroda bio da se upućivanjem pisma dva člana Predsjedništva BiH Željka Komšića i Denisa Bećirovića, te ministra inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedina Konakovića svjesno obmanjuje javnost, jer prvi oni ne poštuju principe navedene u tom pismu.
Kondićeva je podsjetila da je vođenje spoljne politike u isključivoj nadležnosti Predsjedništva BiH, a da je Ministarstvo inostranih poslova nadležno za sprovođenje isključivo konsenzusom utvrđenih spoljnopolitičkih odluka tri člana Predsjedništva.
- Ali, nažalost, upravo sa njihove strane, kao i bošnjačkog ministra inostranih poslova, ovi principi su svjesno prekršeni, za šta smo naveli brojne primjere - navela je Panićeva, govoreći o otvorenom pismu ambasadora i konzula iz Republike Srpske u kojem su ukazali na sve nepravilnosti u radu ministra Konakovića.
AMBASADORI IZ REDA SRPSKOG NARODA POŠTUЈU PRINCIPE DIPLOMATSKE PRAKSE
Panićeva je potvrdila da ambasadori iz reda srpskog naroda svjesno i odgovorno rade svoj posao, poštujući sve principe diplomatske prakse, Dejtonski mirovni sporazum i Ustav BiH.
Ona je istakla da je veoma ponosna na svoj rad na mjestu ambasadora u Francuskoj u protekle tri godine.
- Osim brojnih realizovanih aktivnosti i podrške na uspostavljanju univerzitetske, kulturne i privredne saradnje BiH i Francuske, mojim angažmanom i lobiranjem prošle godine sam značajno doprinijela upisu pećine Vjetrenice na Listu svjetske baštine Uneska i sevdalinke na Listu svjetske nematerijalne baštine - navela je ambasador BiH u Parizu za Srnu.
Panićeva je rekla da je organizovala bilateralni susret predsjednika Francuske Emanuela Makrona sa tri člana Predsjedništva BiH, a u pripremama je još jedan takav sastanak.
Prema njenim riječima, realizovano je više posjeta predstavnika vlasti iz BiH, od kojih su svi bili tretirani na isti način i pružena im je maksimalna podrška bez obzira na to iz kojeg naroda dolaze.
- Međutim, ukoliko se od mene kao predstavnika Republike Srpske očekuje da se odreknem svog identiteta ili stavova, onda se postavlja pitanje da li se tada zapravo predstavlja BiH ili samo jedan njen dio - istakla je Panićeva.
Ona je napomenula da negiranje uloge predsjednika Republike Srpske nije opravdano, s obzirom na to da, u skladu sa Ustavom, on predlaže ambasadore BiH iz Srpske.
- Time, zajedno sa srpskim članom Predsjedništva, ima značajnu i aktivnu ulogu u komunikaciji sa srpskim ambasadorima i generalnim konzulima BiH - pojasnila je Panićeva