

Za sve one koji su ovdje bili prije nas – 30 godina prijateljstva i saradnje

Odluka o imenovanju ambasadora BiH u Kini donesena je 19. septembra 1997. godine, a prvi ambasador BiH u Kini Svetislav Mudrenović predao je akreditivna pisma godinu dana kasnije, u septembru 1998. godine.
Ambasada BiH u Pekingu svečano je otvorena u januaru 1999. godine.
Ambasador Mudrenović je tom prilikom posebno istakao da je osnovni pravac spoljne politike Bosne i Hercegovine, zasnovan na punoj implementaciji Dejtonskog mirovnog sporazuma, obezbjeđivanje mira, stabilnosti i ekonomskog oporavka narodima Bosne i Hercegovine kroz saradnju sa Narodnom Republikom Kinom. Vizija prvog ambasadora BiH u Kini se zasnivala na kineskoj politici reformi i otvaranja prema svijetu, koji je uspostavio Deng Sjaoping, a Kina je insistirala na toj politici još od 1978. godine.
Smatrao je da je to najbolji način da se BiH i njeni narodi oporave od posljedica ratnih razaranja koje su ih zadesile nekoliko godina ranije. Kao inženjer i dugogodišnji član Upravnog odbora Privredne komore Republike Srpske, ambasador Mudrenović je poseban akcenat stavio na privrednu saradnju.
S obzirom na to da je bilo potrebno krenuti iz početka, u pripremi je bilo nekoliko međunarodnih sporazuma. Posebno se ističu Sporazum o ekonomskoj i trgovinskoj saradnji, Sporazum o unapređenju i zaštiti investicija i Sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja. U tom periodu prvi put je pomenuta mogućnost ukidanja viza za građane BiH i Kine.
Јedan od najvažnijih sporazuma je bio u oblasti obrazovanja i akademske razmjene.
Prvi stipendisti iz BiH su došle već 1999. godine sa ambasadorom i to su bile studentice Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Ljiljana Stević, iz Banjaluke, i Bojana Slijepčević, iz Sarajeva. Doc. dr Ljiljana Stević je dobila priliku da se dodatno obrazuje na prestižnom univerzitetu u Kini, na Pekinšskom unvierzitetu za jezike i kulturu. Filološki fakultet Univerziteta u Beogradu će ostati akademska baza profesora koji će kasnije učestvovati u osnivanju Konfucijevog instituta i dvije sinološke katedre u BiH.
Ljiljana Stević, direktor Konfucijevog instituta Univerziteta u Banjaluci, koji je osnovan 2017. godine, i šef Katedre za sinologiju Filološkog fakulteta Univerziteta u Banjaluci, opravdala je povjerenje koji joj je ukazao prvi ambasador BiH u Kini i danas predano radi na kontinuiranoj saradnji u oblasti akademskog usavršavanja, razmjene studenata i profesora, kao i na promociji kulture i jezika naših naroda u NR Kini i kineskog jezika i kulture u Bosni i Hercegovini.
Anja Mudrenović, unuka amabasadora Mudrenovića i diplomirani sinolog Filološkog fakulteta Unvierziteta u Beogradu, 20 godina kasnije je takođe učestvovala u osnivanju Konfucijevog instituta, a potom i Katedre za sinologiju na Filološkom fakultetu Univerziteta u Banjaluci.
Danas na Konfucijevom institutu i Katedri za sinologiju Univerziteta u Banjaluci predaju ugledni profesori, koji su diplomirali na Katedri za kineski jezik i književnost Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, doc. dr Bojana Pavlović, osnivač Studijskog programa sinologije Univerziteta u Istočnom Sarajevu, mr Selena Pjević, prvi autor nastavnog plana i programa za kineski jezik u srednjim školama u Srbiji, mr Sonja Stanković, koja je magistrirala u NR Kini, i Milana Bjelić, koja pored kineskog jezika govori još šest jezika.
Zahvaljujući rukovodstvu Univerziteta u Banjaluci, na čelu sa rektorom prof. dr. Radoslavom Gajaninom, Univerzitet u Banjaluci prednjači u broju potpisanih ugovora o saradnji sa univerzitetima u NR Kini.
Pored obilježavanja trideset godina saradnje i prijateljstva, želimo da podsjetimo da se veze između naroda i pojedinaca grade na posvećenosti, viziji i kontinuiranom radu ljudi koji su za to postavili temelje i njihovih sljedbenika.