latinica  ћирилица
05/04/2025 |  18:42 ⇒ 19:58 | Autor: RTRS

Dodik: Zaštitu Dejtona zatražićemo od Srbije, Hrvatske, Rusije, SAD i Francuske (VIDEO)

Republika Srpska politički je stabilna i institucionalno je odgovorila na ustavnu krizu u koju je BiH uveo Kristijan Šmit, namećući izmjene Krivičnog zakona, bez procedure u Parlamentarnoj skupštini BiH, ocijenjeno je na proširenoj tematskoj sjednici Vlade. Zaključak je da bi u novi Ustav trebalo ugraditi odredbu da nijedan zakon u Parlamentarnoj skupštini BiH ne može biti usvojen bez saglasnosti Narodne skupštine Republike Srpske. Predložene su i mjere za zaštitu Dejtonskog mirovnog sporazuma – zbog toga će se Srpska obratiti Srbiji, Hrvatskoj, Rusiji, SAD i Francuskoj.
Sjednica Vlade Republike Srpske - Foto: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja
Sjednica Vlade Republike SrpskeFoto: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja

30 godina prošlo je od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma. Gotovo odmah nakon stavljanja parafa na ovaj međunarodni sporazum počelo je njegovo urušavanje i traje sve do danas. Zbog toga će Republika Srpska tražiti njegovu zaštitu.

- Sasvim prirodno kao strana koja je potpisala sve anekse Dejtona, Republika Srpska da zatraži zaštitu DMS i njene pozicije od Srbije i Hrvatske i da od Rusije, SAD, Francuske zatražimo zaštitu DMS - rekao je Dodik.

Dejtonski mirovni sporazum rušile su nezakonite i nametnute odluke, na to je Srpska uvijek upozoravala. Da bi se spriječilo antidejtonsko djelovanje, usvojeni su zakoni kojima se štiti dejtonski ustav BiH i kojima je Srpska institucionalno odgovorila na krizu koju je svojim odlukama izazvao Kristijan Šmit.

- Kristijan Šmit vrši pritisak, presuda, pa novi postupci - kaže Siniša Karan ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske.

Željka Cvijanović predsjedavajuća i srpski član Predsjedništva BiH navela je da će doći vrijeme da Šmit ode sa svoje pozicije.

- Ali, kao neko ko u svom radu poštuje Ustav, zbog svega što je uradio protivustavno moraju se i sve negativne posljedice eliminisati - kaže Cvijanović.

Da podsjetimo, Šmit je odlukom nametnuo izmjenu Krivičnog zakonu, koju nije usvojila Parlamentarna skupština. Na osnovu te odluke vođen je politički proces i izrečena prvostepena presuda. Nakon koje je zvaničnicima Srpske stigla ponuda, koja je odbijena.

- Cijena je sljedeća, nama lični komoditet, da živimo gdje želimo, a da se Republika Srpska odrekne imovine, da Ustav postane statut, da se odrekne prava na entitetsko glasanje i veto i prava na referendum - poručio je Nenad Stevandić predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske.

Nakon odbijanja te ponude nižu se novi predmeti, opet zbog navodnog rušenja ustavnog poretka. Raspisuju se unutrašnje potjernice, od Interpola traže crvene. A kad je taj plan propao, poseže se za kriminalizacijom.

- Iz političkog Sarajeva se pod palicom njihovih mentora pokušava, u zadnjih par dana, da politički progon zvaničnika bude prebačen na kriminalizaciju pojedinaca i institucija - istakao je Radovan Višković predsjednik Vlade Republike Srpske.

Tu nije kraj atacima na institucije Srpske – prijeti im se novima sankcijama. U Banjaluku stižu, ispostaviće se nepoželjne osobe, poput njemačke ministarke Ane Lirman. Najavljuju se sastanci sa opozicijom i to u republičkim institucijama, bez obavještenja nadležnih službi.

- Neće niko, ma iz koje zemlje da dolazi, dolaziti u NSRS kao u kafanu i ponašati se kao da je ovo neka neozbiljna država. Ta provokacija je odjeknula, ali je ona po meni djelovala i na suverenitet Srpske. Pokazali smo da smo dostojanstveni i suvereni - istakao je Stevandić.

BiH to po svemu sudeći nije. I oni koji su je svojim odlukama takvom učinili sada se, kao brinu za nju. Poput nekadašnjeg visokog predstavnika Valentina Incka koji poziva na slanje međunarodnih trupa u Brčko.

- Pa neka on dođe da živi u Brčko. I neka onda zagovara takav scenario. I slični idioti njemu. Da opet ginu Srbi, Bošnjaci i Hrvati - istakao je Petar Đokić ministar energetike i rudarstva Republike Srpske.

Iako sva ta politička histerija ima za cilj urušavanje Republike Srpske, njena bezbjednosna situacija, ocjenjuju zvaničnici, nije narušena. MUP Srpske na visini je zadatka. A novi bi ovom ministarstvu mogao da bude dodijeljen kroz inicijativu da Srpska podrži vojni sporazum Srbije i Mađarske i da zatraži statusni prijem.

- Možemo biti posmatrači, članice. Republika Srpska može i ima pravo na to - poručio je Dodik.

Građanima Srpske zvaničnici poručuju da nema razloga za brigu. Ovo su, kažu, politički procesi za koje je potrebno razumijevanje domaćih institucija ali i stranog faktora. Na razumijevanje i dijalog, umjesto podjela građana, pozivaju i opoziciju kako bi ojačali stabilnost Republike Srpske na nivou BiH.

- Obični ljudi najvećim dijelom osuđuju opoziciju koji u sarajevskim medijima pričaju negativno o onome što radi vlast u Republici Srpskoj - poručio je Ljubiša Ćosić predsjednik Saveza opština i gradova Republike Srpske.

Republika Srpska i dalje je čvrsto opredijeljena za mir i suživot. Nikada nije pozivala na rat niti prijetila ratom, poručuju zvaničnici. Osuđuju izjavu delegata u Vijeću naroda Srpske, DŽevada Mahmutovića koji je prizivao pucnje na Policiju Srpske. Osuda i na račun Tužilaštava iz Srspke koja nisu na izjavu reagovala.

- Kako je moguće da čovjek kaže da treba pucati na policiju i niko od tužilaca ne reaguje, je l treba Milorad Dodik da podnese prijavu, a gdje je ono po službenoj dužnosti...Ministre treba da realizujemo našu ideju, ako se pravosuđe ne postavi u funkciju institucija, ustava, ukinućemo zakon o sudu i tužilaštvu Republike Srpske, postaviti nove strukture, ovo se više izdržati ne može - poručio je Dodik.

Predsjednik Srpske je kategoričan – bez saglasnosti Narodne skupštine Republike Srpske, nijedan zakon na nivou BiH ne smije biti usvojen. To će, kaže, tako biti i definisano novim Ustavom Republike Srpske.