

Šest mjeseci od tragedije u Donjoj Јablanici, u kojoj je život izgubilo 19 ljudi (FOTO/VIDEO)

Najavljeni su i novi protesti protiv vlasti u Federaciji zato što skoro ništa nije uradila da se pomogne ljudima koji su izgubili sve što su godinama stvarali.
Tek su potpisani ugovori za izgradnju 20 kuća u Donjoj Јablanici.
U Donjoj Јablanici muk. Na mjestu tragedije tek poneki prolaznik i mehanizacija.
Umjesto kuća uglavnom kamenje koje se kobne noći sručilo mahom iz obližnjeg kamenoloma.
Na to mjesto Lejla Begović više ne želi da se vraća. Sve bi je, kaže, podsjećalo na tu strašnu oktobarsku noć kada je ostala bez supruga.
- Svaki dan je gori i gori. Teško jeste kada naučite na mušku ruku u kući i ostanete sami sa troje djece, vjerujte da je to jako teško. Ne mogu da se pomirim s tim, teško mi je, teško...Šta god bude trebalo, ja sam tu i moja djeca, mi ćemo istrajati da se ta pravda okonča i nadam se da ću poživjeti još koji dan da dočekam to - kaže Begovićeva.
Za smrt Lejlinog supruga i još 18 osoba u Donjoj Јablanici još niko nije odgovarao.
Iz Kantonalnog tužilaštva tek šture informacije. U odgovoru na naš upit navode kako su tužioci u stalnom kontaktu sa vještakom geološke struke.
Većina žrtava stradala je usljed gušenja zemljom i sličnim sadržajem, naveli su iz Tužilaštva Hercegovačko-neretvanskog kantona.
Potvrdili su da je istraga usmjerena i na to koji je uticaj imao kamenolom na razmjere katastrofe.
Stanovnici Donje Јablanice su ogorčeni. Mnogi od njih poput Ćamila Imamovića ostali su bez krova nad glavom.
I on kao i druge raseljene porodice čeka izgradnju nove kuće. Ukupno 20 će ih biti izgrađeno kroz akciju humanitarne organizacije.
Ćamilova će biti u blizini nekadašnje u kojoj život više nije moguć.
Emotivan je kada se prisjeti šta se desilo prije pola godine i ujedno razočaran zbog izostale reakcije vlasti.
- Opštinske i nevladine organizacije nam jako dobro pomažu, a što se tiče politike nema nikakve pomoći, kantonalne, federalne, državne, da sada ne govorim, mi znamo kakav nam je sistem... Država nam ne funkcioniše, možemo mi pričati šta hoćemo. Na ovakvim lošim trenucima prvih mjesec, dva, svi smo kao jedno, poslije se sve raziđe - ističe Imamović.
Zbog svega neformalna grupa studenata će na proteste. I to 9. aprila pred zgradom federalne Vlade koju smatraju odgovornom za tragediju.
Studenti su podstaknuti potezima kolega iz Srbije koji su izašli na ulice zbog pada nadstrešnice u Novom Sadu.
I upravo se većina u Federaciji više bavila time šta se dešava u komšiluku, dok u njihovom dvorištu ostaju neriješeni slučajevi korupcije.
- Postoje strukturalne razlike između dva društva. U Srbiji imamo jednu jedinstvenu adresu na koju se može ispostaviti javna odgovornost, kod nas u BiH ili ako hoćete u entitetu Federacija pitanje je koje su to adrese i koliko ih ima - navodi Samir Forić, sociolog.
Na desetine miliona maraka je donirano za sanaciju štete u Donjoj Јablanici. Nije poznato gdje je veći dio tih sredstava završio.
Zato je sve više sumnji i u moguće malverzacije. Odgovornost na čekanju.
A šta zapravo o svemu misle mještani možda najbolje govori lutka obučena u zatvorsko odijelo.
Postavljena tik pored simboličnog transparenta, upravo na mjestu gdje je sve manje nade da će se normalan život ikada više vratiti.