

Objavljen zbornik radova sa manifestacije Dani Rusije u Republici Srpskoj

Republika Srpska postala je najzapadniji dio Evrope u kojem je moguće realizovati skup ovog nivoa, koji je pritom dobio zapaženu medijsku pažnju, i dostojno predstavljanje Ruske Federacije i njenog modela suživota – raznolikosti kultura i tradicija naroda Rusije, kao pozitivnog primjera međunacionalnog i međukonfesionalnog narodnog jedinstva.
U knjizi su dvojezično (na srpskom i ruskom jeziku) predstavljeni radovi sa Međunarodne konferencije rusko-srpski odnosi u kontekstu formiranja multipolarnog svjetskog poretka: iskustva i perspektive (održana uz podršku Fonda Gorčakova), tekstovi s Ekspertskog okruglog stola Iskustvo zajedničkog života naroda Rusije i Republike Srpske, te besjede o rusko-srpskim duhovnim vezama.
Na ekspertskom nivou razmotreni su rusko-srpski odnosi u kontekstu savremene transformacije međunarodnog sistema i globalnih političkih potresa i ukazano je na moguće izazove i perspektive dalje saradnje, s akcentom na ulogu Rusije i mjesto Balkana u kontekstu formiranja novog multipolarnog svjetskog poretka.
U tematskom sklopu srpsko-ruske duhovne veze, razmotreni su srpsko-ruski odnosi s duhovne tačke gledišta, sa jasnom svešću da je za savladavanje izazova koji je bačen pred svijet današnjice, potrebno iskustvo vijekova koje je, najprije, sabrano u najdubljem segmentu ljudskih odnosa – duhovnom.
Druga decenija XXI vijeka karakteristična je po radikalnoj nestabilnosti koja se manifestuje u međunarodnim odnosima, međunarodnoj ekonomiji i medijskoj sferi. To je svojevrsno stanje rata na više frontova. Osim realnih vojnih sukoba u Evropi i na Bliskom istoku, vodi se ekonomski rat, medijski i, uopšte, kako se to danas imenuje, na djelu je hibridni rat.
I XX vijek, u svojoj drugoj polovini, započeo je ratnim sukobom u Koreji, gdje su se sukobili Sovjetski Savez i SAD. Poslije još nekoliko sukoba (Vijetnam, Bliski istok itd.), te nekoliko ozbiljnih kriza, kada je permanentni hladni rat završen, nastupilo je nekoliko dekada odsustva direktnog sukoba Zapada i zemalja koje su nekada činile Sovjetski Savez i vojni savez Varšavski ugovor.
Štaviše, SAD i kolektivni Zapad uveli su u svoju sferu uticaja, i čak u vojni savez NATO, i u naddržavnu strukturu EU, više zemalja iz nekada suprotnog bloka.
Sve ovo je rezultiralo radikalnom nestabilnošću na istočnim teritorijama Evrope i u Srednjoj Aziji, pa i na Balkanu. Vraćanje stabilnosti i mira na ove prostore je prevashodan zadatak u savremenom svijetu i Zbornik je u velikoj mjeri posvećen razmatranju svih izazova te stvaranju metodologije globalnog političnog prognoziranja koja će omogućiti da se izbjegnu prethodne greške i stvore uslove za kvalitetnu srpsko-rusku saradnju u svim oblastima društvenog političkog života.
Zbornik se može u cjelini preuzeti u elektronskom obliku na sajtu Centra za društveno-politička istraživanja Republike Srpske.
Izvor: srbratstvo.rs