latinica  ћирилица
06/04/2025 |  18:45 ⇒ 07/04/2025 | 07:20 | Autor: RTRS

Stručnjaci bez dileme: Ponašanje njemačke ministarke Ane Lirman u Banjaluci suprotno Bečkoj konvenciji (VIDEO)

I dok opozicije iz Srpske ne prestaje da žali zbog odluke Vlade Srpske da njemačku ministarku Anu Lirman proglasi nepoželjnom osobom, stručanjaci za međunarodne odnose nemaju dilemu. Nenajavljeni dolazak Lirmanove u Banjaluku, svojevrstan je diplomatski skandal. Međunarodnim konvencijama zabranjeno je miješanje stranih diplomata u unutrašnje političke procese u demokratskim zemljama.
Republika Srpska - Foto: RTRS
Republika SrpskaFoto: RTRS

Predsjednik Srpske Milorad Dodik kaže da je namjera dolaska Lirmanove u Banjaluku bila loša i da joj je Vlada Srpske zbog toga poručila da nije dobrodošla.

Za posjetu njemačke ministarke za Evropu i klimu Banjaluci, vlasti u Srpskoj su saznali od opozicije, koja je javno o tome govorila, kaže Dodik.

On je naglasio da je Vlada Srpske postupila ispravno, ali da je lično smatrao da su mogli biti oštriji.

- Dakle, nismo joj zabranili ulazak, nego smo joj rekli nemojte se zadržavati, nemojte voditi nikakve aktivnosti, nemojte se miješati u unutrašnje stvari BiH i Republike Srpske, a miješa se ako samo razgovara sa jednom strukturom u opoziciji, a ne razgovara sa ljudima koji su većinski predstavnici naroda - jasan je Dodik.

Iako se PDP-ov Igor Crnadak, nije sreo sa njemačkom ministarkom, jeste aktuelni predsjednik SDS-a Milan Miličević.

Bivši lider ove stranke Mirko Šarović gostujući na jednoj sarajevskoj televiziji rekao je da je odluka Vlade Srpske da Lirmanovu proglasi nepoželjnom osobom - pogrešna i neodgovorna.

- Mislim da je to potpuno, potpuno neodgovorno. Mislim da ne treba, na neki način da se brukamo i da potežemo takve poteze - kazao je Šarović.

Reagujući na Šarovićevo gostovanje, Staša Košarac, zamjenik predsjedavajuće u Savjetu ministara kaže da je opoziciji jasno da građani Srpske nikada neće podržati njihovu izdajničku politiku.

- Stali su u odbranu notorne Njemice, koja je srpski narod pokušala označiti kao "genocidan" i koja podržava svog sunarodnika Šmita, kolonijalnog upravnika i simpatizera zabranjenih ideologija. Takvoj su poželjeli dobrodošlicu u Banjaluku. A onda besramno šire lažne sarajevske narative o međunarodnoj izolovanosti Srpske. Poražavajuće je koliko su spremni na samoponiženje zarad obećanih fotelja - kategoričan je Košarac.

Ponašanje njemačke ministarke Ane Lirman, ali i austrijske ministarke Beate Majnl-Rajzinger tokom posjete BiH demonstracija je kršenja Bečke konvencije o diplomatskim odnosima i diplomatskog protokola, smatra stručnjak za međunarodne odnose iz Austrije Aurora Vajs.

Prema njenim riječima, njemačka ministarka napravila je dupli diplomatski skandal.

- Cilj susreta sa predstavnicima nevladinih organizacija i opozicijom je bio, kako bi se podstaklo i ohrabrilo rušenje trenutne legalne vlasti Republike Srpske i ustavom utvrđenih organa - ličnosti kojima su dan prije izrečene sankcije. Miješanje stranih diplomata u unutrašnje političke procese strogo je zabranjeno u svim demokratskim zemljama - naglasila je Vajsova.

A upravo na ovo, ukazuje i njemačka političarka Žaklin Nastić.

Reagujući na proglašavanje Ane Lirman personom non grata u Republici Srpskoj, izjavila je da se godinama ignoriše činjenica da se Berlin stalno miješa u unutrašnje stvari BiH i stigmatizuje Srbe.

Podsjetila je Nastićeva da je Milorad Dodik, demokratski izabran predsjednik, za razliku od Kristijana Šmita, koji godinama vodi politiku podjela u BiH.