latinica  ћирилица
06/04/2025 |  19:35 ⇒ 20:43 | Autor: RTRS

Јedna od najvažnijih bitaka za odbranu Semberije i Srpske, 30 godina od deblokade releja Stolice (FOTO/VIDEO)

U organizaciji Udruženja veterana Garde "Panteri" i Boračke organizacije opštine Lopare obilježeno je 30 godina od deblokade releja Stolice. Bila je to jedna od najvažnijih bitaka, u odbrani Semberije i Republike Srpske. Tokom bitke za relej Stolice, poginulo je 11 boraca.
30 godina bitke za relej Stolice - Foto: RTRS
30 godina bitke za relej StoliceFoto: RTRS

Bitka za deblokadu releja Stolice na Majevici jedna je od najkrvavijih bitaka u proteklom Odbrambeno-otadžbinskom ratu.

Relej je bio važna kota na kojoj je, pored odbrane Lopara i Ugljevika, branjena i Semberija.

- Neprijatelj je mogao sa svih strana da nas napada, što je i radio i zbog toga smo imali mnogo žrtava. Јunačka Prva majevička brigada je odbranila relej Stolice, zajedno sa ostalim jedinicama - rekao je Јovan Marinković, predsjednik Boračke organizacije opštine Ugljevik.

Bitka za relej Stolice bila je jedna od najtežih akcija Garde "Panteri", u kojoj je poginulo osam njenih boraca, a 98 ranjeno.

- Neprijatelj je tada imao jednu zamisao, da blokira relej, i da zauzme kompletan put prema Priboju, što bi značio pad cijele odbrane Majevice. Imali su tamo spremnih oko 14.000 vojnika koje su htjeli da upumpaju zauzimanjem Priboja - naveo je Petar Cvijetinović, predsjednik Udruženja veterana Garda "Panteri".

30 godina bitke za relej Stolice (Foto: RTRS)

Budimir Gavrić, načelnik Štaba Istočno-bosanskog korpusa kaže da je bitka za relej Stolice bila presudna i nikada neprijatelj nije pokušao da se usudi nekim jačim snagama napasti taj prostor.

Ovoj godišnjici i osveštanju spomenika prisustvovala je i Snežana Pepić iz Gradiške, čiji je suprug Boško, kao pripadnik Specijalne policije, poginuo u 39 godini.

- Imamo samo sina i on i ja smo doškli. Meni je zaista drago što su se sjetili nas. Najljepša im hvala - naglasila je Pepićeva.

Spomenik je podignut i za osmoro mještana sela Potraš, koji su branili svoja vjekovna ognjišta, a u kom danas živi tek 15-oro mještana, uglavnom staraca.