

Јavna rasprava o Nacrtu ustava u Bijeljini: Sačuvati sve nadležnosti Srpske (FOTO/VIDEO)

Mi ćemo učiniti sve da novi Ustav Republike Srpske bude jedan od najmoderniji ustava koji se temelji na poštovanju ljudskih prava garantovanih svim Međunarodnim konvencijama , na ravnopravnosti građana i naroda – i Srba i Bošnjaka i Hrvata koji žive na teritoriji RS . Novine se prije svega odnose na sve nametnute odluke od strane Visokih predstavnika u BiH , prije svih Pedija Ešdauna i Volfganga Petriča , istakao je prof Vitomir Popović predsjednik Radne grupe za izradu Ustava Republike Srpske.
- Zatim su tu i ovlaštenja predsjednika Republike, prije svega da se vrati odbrana na nivo Republike Srpske. Ona je tu i bila do 2000. godine, kada je Ustavni sud BiH donio odluku da odbrana pripada Republici Srpskoj i Federaciji BiH , ali je intervencijama Pedija Ešdauna 2002. godine odbrana prenesena na nivo zajedničkih institucija, kao i čitav niz drugih stvari kao što je indirektno oporeziovanje, formiranje SIPA, OSA, Ministarstva finansija na nivo BiH. Sve to nije bilo predviđeno Dejtonskim sporazumom - naglasio je Popović.
Nakon četiri javne rasprave o Nacrtu novog Ustava i u Bijeljini je bilo veliko interesovanje stručne javnost i građana – šta se predviđa novim ustavnim odredbama i kakve su njihove posledice.
- Došli smo do granice kada treba da pristupimo izradi novog ustava, da sačuvamo svoje nadležnosti, a to ćemo upravo učiniti na ovaj način. Najbitnije je da novi Ustav bude usklađen sa Dejtonskim sporazumom i međunarodnim konvencijama - istkla je Tamara Damjanović, član Odbora za ustavna pitanja Narodne skupštine Republiek Srpske.
Učesnici javne rasprave upoznati su i sa drugim izmjenama vezanim za uređivanje odnosa u okviru unutrašnje strukture vlasti u Republici Srpskoj - sudova, tužilaštva , notarijata, advokature. VSTS treba da se vrati u nadležnost Republike Srpske.
- Dvije su glavne ideje koje pokreću proces donošenja novog Ustava Republike Srpske – prva je resuvenerizacija Srpske, a druga vrednosna, odnosno moralna reizgradnja Republike Srpske. Јednako kao što su bile oduzimane nadležnosti sa Republike Srpske, godinama i vremenom je došlo do derogiranja našeg vrednosnog poretka u Republici Srpskoj u smislu negiranja naših identitetskih obilježja od strane, prije svega Ustavnog suda BiH i to su jednako važni segmenti i aspekti koje novi Ustav donosi u naš pravni poredak i vaspostavalja ono što smo unijeli u BiH u svom identiteskom i vrednosnom smislu - rekao je Dragan Dakić, član Radne grupe za izradu Ustava Republike Srpske.
Narodna skupština Republike Srpske, na 20. posebnoj sjednici, održanoj 13. marta 2025. godine, donijela je Odluku o utvrđivanju Nacrta ustava Republike Srpske koji će biti u javnoj raspravi do 19. aprila.