

Dakić: Republika Srpska - administrativna jedinica ili ugovornica? (VIDEO)

- Rasprave o statusu Republike Srpske se u domaćem akademskom i političkom diskursu dominantno zadržavaju na okvirima diskusije o složenim državama. Tako, domaći autori Republiku Srpksu vide kao federalnu ili konfederalnu jedinicu u okviru bosanskohercegovačke federacije, odnosno konfederacije - naveo je Dakić.
Istakao je da u ovom rezonsko-pravnom okviru, Republika Srpska, kao i druge administrativne jedinice iz te statusne kategorije, zadržava određenu autonomnost na unutrašnjem planu.
- U slučaju spora oko statusnih pitanja, političkih i drugih prava sa centralnim organima, remedijalna sredstva koja su dostupna administativnim jedinicama su političkog i sudskog karaktera. Nedostatak ovih instrumenata je prvenstveno u tome što se iscrpljuju na unutrašnjem planu, pred centralnim organima, i kao takvi više su refleksija moći nego prava. Zato, proces unitarizacije složenih država, bile one federalne ili konfederalne, gotovo je ontološkog karaktera - kaže Dakić.
Nasuprot tom rezonsko-pravnom okviru, Dakić ističe da "Republiku Srpsku možemo posmatrati kao ugovornicu i njen odnos sa centralnim organima zasnovati na principima međunarodnog ugovornog prava i njegovih načela kao što su Par in parem non habet imperium - među jednakima niko nema vlast, Consensus facit legem – pravo nastaje saglasnošću, naročito načela Bona fides i Pacta sunt servanda – koji onemogućavaju jednostrane izmjene ugovora te ograničavaju ustavotvorne tendencije centralnog Ustavnog suda".
- Ono što je glavna prednost ugovorno-pravnog rezonskog okvira jeste dostupnost i korišćenje dodatnih remedijalnih sredstava međunarodnog karaktera što navedena i druga načela, u osnovi univerzalnog karaktera, čini utuživim. U ovom radu ćemo predstaviti dostupna sredstva za zaštitu interesa Republike Srpske međunarodnopravnog karaktera, ukazujuće na neka koja su već korišćena - navodi Dakić.
Naučnom skupu prisustvovali su predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, pod čijim pokroviteljstvom je organizovan ovaj događaj, premijer Radovan Višković, predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić.
Prisutni su, između ostalih bili i ministri za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Srpske Željko Budimir i unutrašnjih poslova Siniša Karan, predsjednik Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske Rajko Kuzmanović i ambasador BiH u Srbiji Aleksandar Vranješ.