latinica  ћирилица
08/04/2025 |  14:16 ⇒ 14:19 | Autor: RTRS

Šukalo: Bermudski trougao BiH - oblik uređenja, Ustavni sud i visoki predstavnik (VIDEO)

Marko Šukalo, doktorand ustavnog prava na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu, govorio je na nedavno održanom naučnom skupu "Dejtonski mirovni sporazum – 30 godina mira i stabilnosti" u organizaciji Centra za društveno-politička istraživanja Republike Srpske /CDPI/.
Marko Šukalo - Foto: RTRS
Marko ŠukaloFoto: RTRS

- Opšti okvirni sporazum za mir u BiH ima civilizacijsku vrijednost jer je uspostavio mir. Ustav BiH (Aneks 4) uređuje novouspostavljenu dejtonsku BiH na načelima pariteta, konsenzusa i jednakosti entiteta i tri konstitutivna naroda. Međutim, Dejtonski sporazum ima svoje nedostatke, koji su zloupotrebljeni u cilju unitarizacije BiH - rekao je Šukalo.

Šukalo, koji je savjetnik za ustavnopravna pitanja u CDPI, izdvaja i kritikuje tri osnovna problema čijim je rješavanjem uslovljen i opstanak BiH, predlažući moguća rješenja.

- Bermudski trougao Bosne i Hercegovine čine: 1) nejasan oblik državnog uređenja; 2) Ustavni sud BiH, koji u svom sastavu ima i strane sudije, te 3) međunarodna zajednica koju predstavlja Visoki predstavnik za BiH - naveo je Šukalo.

Šukalo je BiH definisao kao realnu uniju dva entiteta koja je poprimila svojstva konfederalno-federalne zajednice usljed unitarističkih tendencija, ističući da se ugovoreni dejtonski Ustav razlikuje u odnosu na novostvoreni "politički ustav". 

- Prisustvo stranih sudija u Ustavnom sudu je pravni nonsens. Međutim, sastav Suda nije jedini apsurd, već su to i Pravila koja Ustavni sud samostalno donosi i po njima postupa, mijenjajući ih prema sopstvenom nahođenju - rekao je Šukalo.

Dodao je da se rješenje nazire u usvajanju prvog Zakona o Ustavnom sudu kojim bi strane sudije bile izopštene iz njegovog sastava.

- Dejtonski sporazum je optimalno rješenje za BiH, dok je rješenje za trenutnu krizu bezuslovno prihvatanje visoko složenog oblika uređenja, te odustajanje od unitarističkih aspiracija. Pored toga, da bi BiH, entiteti i narodi, imali potpuni suverenitet, neophodno je izopštavanje stranih sudija i zatvaranje OHR-a - poručuje Šukalo.

Naglasio je da visoki predstavnik nije ustavna institucija, već institucija koja proizilazi iz Aneksa 10 i čija su ovlašćenja isključivo medijatorske prirode. Stoga, kako Šukalo zaključuje, odluke visokih predstavnika koje zadiru u ustavne nadležnosti institucija, nisu legitimne i ne mogu proizvoditi pravno dejtstvo.

- Čak ni "Bonskom deklaracijom", koja je politički, a ne pravni i obavezujući akt, viskom predstavniku nisu dodijeljena zakonodavna ovlašćenja. Prema Ustavu BiH zakonodavac je Parlamentarna skupština. Svako drugačije mišljenje, tumačenje ili radnja, direktno povređuje Ustav BiH - navodi Šukalo.

Šukalo je zaključio da se BiH može potpuno izgubiti u svom "Bermudskom trouglu" ukoliko strani faktori nastave sa kreiranjem "političkog ustava", te ukoliko se domaći akteri ne vrate poštovanju ugovorenog Dejtonskog sporazuma.