

Cvijanović u Budimpešti sa Sijartom: Mađarska nikada neće pristati na sankcije demokratski izabranim funkcionerima Srpske (VIDEO)

Cvijanovićeva je zahvalna na ovakvom stavu Mađarske i razumijevanju da je riječ o političkom progonu legitimno izabranog predsjednika Srpske na osnovu odluke nelegitimnog stranca. Dvoje zvaničnika saglasni su da je ključ za rješenje najveće političke i ustavne krize u BiH, koju je svojim odlukama pruzrokovao neizabrani stranac, u unutrašnjem dijalogu i vraćanju procesa odlučivanja u domaće institucije.
Bez glasa Mađarske u Briselu, nema ni sankcija Evropske unije predsjedniku Srpske. A njeni zvaničnici čvrsto su opredjeljeni da nikada neće dozvoliti politički lov na demokratski izabrane predstavnike vlasti u Srpskoj.
- Nismo to učinili ranije, nećemo to učiniti nikada. Dok smo na vlasti, to se nikada neće uvestinikada nećemo glasati ZA. To nikada neće biti uvedeno, potrebna je jednoglasnost. Mi smatramo da je progon političke prirode - rekao je Sijarto.
Počeo je nezakonitim nametanjem odluka, čime se neizabrani stranac stavio iznad institucija. Čak i u presudi, podsjeća mađarsku javnost predsjedavajuća Predsjedništva Željka Cvijanović, piše da je predsjednik Srpske vršeći ustavnu dužnost prekršio Šmitovu odluku. Razočaravajuće je što to evropske zemlje znaju i prihvataju, kaže Cvijanović.
View this post on Instagram
- Zahvalna sam Mađarskoj što ne daje svoj glas kad su u pitanju sankcije na nivou EU. Mađarska godinama se pokazuje kao najčvršća, koja govori da ne mogu se politički lideri sankcionisati na taj način zato što je to politička volja nekoga negdje u Evropi - izjavila je Cvijanovićeva.
Stav Mađarske je i da se sa liderima na Zapadnom Balkanu, a ne o njima, treba razgovarati. Ponovio ga je i danas Sijarto. Govoreći o, kako je ocijenio, apsurdnom i opasnom odnosu Brisela i Evropske unije prema Zapadnom Balkanu, konstatovao je da su nedopustive odluke i izjave koje potkopavaju mir u ovom regionu.
- Taj mir, spokojnost ima neizostavan uslov na Zapadnom Balkanu - kontinuriani dijalog koji se oslanja na uzajamno poštovanje. REZ Sve člnice Zapadne Evrope i sve briselske institucije moraju poštovati odluke lidera sa Balkana. Treba pojasniti da svaka zemlja ima pravo da odlučuje o svojoj sudbini i svojim vođama - istakao je Sijarto.
Ne misle tako svi u Evropi, ali ni u BiH. Među njima je i ministar inostranih poslova Elmedin Konaković koji se bez odobrenja Predsjedništva obraća NATO paktu, pozivajući stranu vojnu intervenciju na teritoriji vlastite države. Ambasadori i generalni konzuli BiH iz srpskog naroda smatraju da bi ovaj poziv trebalo da znači čin veleizdaje i napada na ustavni poredak BiH nasilnim putem. Ovakav Konakovićev potez za Cvijanovićevu nije iznenađenje, jer iz političkog Sarajeva stalno stižu pozivi na linč, sankcije.
- Sve što Konaković piše u funkciji je bošnjačkog naroda, pri tome ne poštujući činjenicu da u drugom dijelu BiH, koji je polovina teritorike, stanuje neka druga politička volja, i da bi valjda bilo logično da se za zajednički stav BiH potrebno je usaglašavati te različite političke volje - naglasila je Cvijanovićeva.
Cvijanović je kategorična - država treba pripada onima koji u njoj žive i domaćim institucijama, a BiH je sada suočena sa ogromnom količinom intervencionizma i postala je kolonija. BiH će se, kaže, odreći loših usluga Kristijana Šmita kada se Bošnjaci odluče da se odreknu tih usluga i kada odluče da sa Srbima i Hrvatima definišu zajedničke stavove.
- Ali će se odreći kad strani faktor shvati da demokratija podrazumijeva da institucije donose odluke i da treba da se pridržavamo međunarodnog prava a ne da polotičkim konferencijama ili zaključcima mijenjamo ili kršimo međunarodno pravo i namećemo diktatorsku ulogu koja je nezamisliva i neprihvatljiva - dodala je ona.
Cvijanović i Sijarto razgovarali su i o zajedničkim projektima. Prije svega u oblasti obrazovanja, gdje je studentima iz Srpske data mogućnost stipendiranja školovanja u Mađarskoj. Osvrnuli su se i na projekau u oblasti poljoprivrede, zahvaljujući kojem je 1800 poljoprivrednika dobilo podršku za nabavku mehanizacije.