

Usvojena Uredba o načinu izrade plana zaštite i spasavanja od elementarne nepogode

Razlozi za donošenje Uredbe o izmjenama i dopuni Uredbe o sadržaju i načinu izrade Plana zaštite i spasavanja od elementarne nepogode i druge nesreće sadržani su u potrebi da se pojednostavi metodološki pristup i da se otklone nepreciznosti u procesu procjene nivoa rizika.
Potreba za unapređenjima u oblasti planiranja, prvenstveno o pitanju procjene rizika nalazi se u činjenici da je u posljednjih desetak godina došlo do značajnijih promjena u metodološkom pristupu u većini evropskih zemalja i svijetu.
Tim promjenama su uvedene nove metode i alati o pitanju procjene rizika i izrade planova odgovora, čime je samo planiranje postalo značajno efikasnije, a krajnji rezultat analiza vidljiv, mjerljiv i upotrebljiviji za donosioce odluka.
Na današnjoj sjednici, Vlada Srpske usvojila je Informaciju o izradi teksta Nacrta zakona o protivminskom djelovanju u BiH.
Zadužuje se Republička uprava civine zaštite da imenuje predstavnika za učešće u radnom tijelu za izradu teksta Nacrta zakona o protivminskom djelovanju i o istom obavijesti Ministarstvo za evropske integracije i međunarodnu saradnju Republike Srpske i Ministarstvo civilnih poslova BiH.
Vlada Republike Srpske usvojila je i Informaciju o Planu usklađivanja zakonodavstva Republike Srpske sa pravnom tekovinom Evropske unije za period 2025-2027. godina.
Vlada je usvojila Plan i zadužila Ministarstvo za evropske integracije i međunarodnu saradnju da Plan redovno ažurira u svim njegovim segmentima, primarno na način što će, u koordinaciji sa republičkim organima uprave i drugim republičkim institucijama, pratiti razvoj pravne tekovine Evropske unije i prakse i standarda Savjeta Evrope.
Vlada Republike Srpske je opredijeljena za održavanje kontinuiteta planskog usklađivanja republičkog zakonodavstva sa pravnom tekovinom EU, koji se u Republici Srpskoj odvija od 2010. godine. S tim u vezi, Ministarstvo za evropske integracije i međunarodnu saradnju je, u skladu sa svojim pravima i dužnostima, preduzelo aktivnosti na izradi Plana usklađivanja za naredni trogodišnji period. Detaljno je analizirana pravna tekovina EU po pregovaračkim poglavljima koja su organizovana u klastere.
Plan obuhvata cjelokupnu pravnu tekovinu po pregovaračkim poglavljima organizovanim u klastere, te u narativnom dijelu sadrži opis zahtjeva EU po pojedinačnim poglavljima uz istaknut strateški, pravni i institucionalni okvir Republike Srpske za postupanje po pojedinačnim oblastima pravne tekovine EU.
Vlada Republike Srpske upoznala se sa Informacijom o inicijativi Mješovitog Holdinga Elektroprivreda Republike Srpske Matično preduzeće a.d. Trebinje, u kojoj se traži garancija Vlade Republike Srpske za kreditno zaduženje u iznosu od 60.000.000,00 KM.
Vlada Republike Srpske usvojila je Informaciju o realizaciji Akcionog plana usklađivanja propisa i drugih opštih akata Republike Srpske sa propisima Evropske unije za 2024. godinu, te Izvještaj o realizaciji Akcionog plana.
Akcioni plan sadrži pregled republičkih propisa i drugih opštih akata i obavezujućih sekundarnih izvora prava EU sa kojima je planirano usklađivanje. Planom je obuhvaćeno 68 propisa/drugih opštih akata kandidovanih ispred 12 ministarstava i dvije republičke uprave.
Ministarstvo za evropske integracije i međunarodnu saradnju je u saradnji sa republičkim organima uprave izvršilo analizu planiranih aktivnosti i izradilo Izvještaj o realizaciji Akcionog plana usklađivanja propisa i drugih opštih akata Republike Srpske sa propisima Evropske unije za 2024. godinu. Izvještaj sadrži pregled planiranih aktivnosti sa označenim statusom realizacije i informacije o propisima koji nisu bili planirani za 2024. godinu, a doneseni su i usklađivani sa pravnom tekovinom Evropske unije. Pomenuti izvještaj sadrži pregled normativnih aktivnosti 14 ministarstava, dvije republičke uprave i jedne republičke upravne organizacije.
Vlada Republike Srpske danas je usvojila godišnje programe rada i finansijske planove za 2025. godinu institucija iz oblasti kulture i zdravstvenih ustanova u Republici Srpskoj.
Usvojeni su godišnji programi rada i finansijski planovi: ЈU Memorijalni centar Republike Srpske, ЈU "Spomen - područje Donja Gradina", ЈU Arheološki muzej "Rimski municipium", Skelani, ЈU Muzej Republike Srpske, ЈU Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, ЈU Kinoteka Republike Srpske, ЈU Audio – vizuelni centar Republike Srpske, ЈU Narodna i univerzitetska biblioteka Republike Srpske, ЈU Specijalna biblioteka za slijepa i slabovida lica Republike Srpske, ЈZU Bolnica "Sveti Vračevi" Bijeljina, ЈZU Bolnica Zvornik, ЈZU Bolnica "Dr Mladen Stojanović" Prijedor, te ЈZU Specijalna bolnica za psihijatriju Sokolac.
Vlada Republike Srpske donijela je Odluku o usvajanju Akcionog plana sprovođenja Strategije za unapređenje i razvoj volontiranja u Republici Srpskoj (2025 – 2031. godine) za period od 2025 – 2027. godine.
Akcionim planom, tretirano je ukupno 18 mjera, koliko je i definisano Startegijom za unapređenje i razvoj volontiranja u Republici Srpskoj (2025-2031. godine), a realizacija istih je predviđena u periodu do 2031. godine, kako kroz realizaciju Akcionog plana za period od 2025. do 2027. godine, tako i kroz realizaciju ažuriranih akcionih planova do isteka strategije 2031. godine.
Akcioni plan sprovođenja Startegije za unapređenje i razvoj volontiranja u Republici Srpskoj (2025-2031. godine), za period od 2025. do 2027. godine, obuhvata ukupno 3 strateška cilja, 5 prioriteta, 18 mjera i 24 aktivnosti/projekta sa odgovarajućim indikatorima, čija realizacija bi značajno trebala doprinijeti unapređenju i razvoju volontiranja u Republici Srpskoj.
Nosioci aktivnosti i koordinatori u realizaciji akcionog plana su Ministarstvo porodice, omladine i sporta, Ministarstvo za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo, Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite, Ministarstvo prosvjete i kulture, Volonterski servis Republike Srpske, lokalni volonterski servisi, jedinice lokalne samouprave, Savez opština i gradova Republike Srpske, organizacije civilnog društva, Republički pedagoški zavod, Republička uprava za inspekcijske poslove Republike Srpske, studentska i učenička predstavnička tijela, edukativni tim, vaspitno-obrazovne ustanove, učeničke i studentske organizacije, kao i javni i privatni mediji.