latinica  ћирилица
10/04/2025 |  16:12 ⇒ 21:53 | Autor: RTRS

Srpska ne odstupa od Dejtona, a novi ustav biće izraz volje naroda (FOTO/VIDEO)

U Banjaluci je danas u organizaciji Univerziteta održana stručna rasprava o nacrtu novog ustava Srpske. Nakon bezbroj intervencija stranih faktora, visokih predstavnika koji na to nisu ni imali pravo, vrijeme je za novi Ustav koji će sačuvati suverenitet, institucije i identitet Republike Srpske, jasna je poruka akademske zajednice. Srpska ne odstupa od Dejtona, a novi Ustav biće izraz volje naroda.
Јavna rasprava u Banjaluci - Foto: RTRS
Јavna rasprava u BanjaluciFoto: RTRS

Svi narodi imaju pravo na samoopredjeljenje, a to pravo zasniva se na slobodi određivanja svog političkog, socijalnog i kulturnog razvoja, a Republika Srpska to čini u skladu sa Dejtonom, jasni su pravni eksperti. Navode da novi ustav predstavlja kontinuitet dosadašnjeg pravnog okvira.

- Prihvatamo Republiku Srpsku, ali i BiH kao izvorni dejtonski model i rezultat. BiH prihvatamo samo u izvornim dejtonskim nečelima. Zato tražimo dijalog, konsenzus i kompromis i na nivou BiH, kao i na entitetskom - naglasio je Mile Dmičić, profesor ustavnog prava.

Radoslav Gajanin, naglašava važnost ovakvih skupova.

- I zato je veoma važno da upravo oni koji su iz naučne oblasti ustavnog prava, rade na Ustavu, oni koji imaju uvid u ustavna rješenja dugih država, da ta ustavna rješenja predlože i pokušaju implementirati shodno našem državnom uređenju, odnosno prilikam u Republici Srpskoj - istakao je Gajanin.

Ministar Željko Budimir kaže da je došlo vrijeme da se donese novi ustav, te da Srpska ima na raspolaganju brojne pravne i demokratske mehanizme, a jedan od njih je i referendum.

- Nema većeg stepena demokratije nego kada narod odlučuje direktno o nekim najvažnijim, sudobonosnim pitanjima. Јedino u BiH je to problematizovano. Srpski narod ima pravo i na taj mehanizam, ako se osjeti potreba da se zaštite interesi Republike Srpske i njenog naroda - poručio je Budimir.

Da je neophodan jasan stav, zasnovan na vladavini prava i demokratije mišljenja su i u Pravobranilaštvu Republike Srpske. Milimir Govedarica podsjeća da Republika Srpska mora da zaštiti i svoj nacionalni identitet.

- Unazad nekoliko mjeseci, pa i godina i u tom pogledu ide euforija zvaničnog, odnosno nezvaničnog Sarajeva. Osim na imovinu, predsjednika, predstavnike institucija Republike Srpske ide i na nacionalne spomenike, da to budu spomenici BiH, a ne nacionalni spomenici srpskog naroda - rekao je Govedarica.

Svoju ličnu kartu Republika Srpska ima još od 1992. godine, a ona je pretrpjela više od 80 intervencija od strane raznih visokih predstavnika koji na to nisu imali pravo. Ustav Republike Srpske sadrži njena najvažnija obilježja i organizaciju najvažnijih pravnih instituta.

- I kao takav, treba da sadrži odredbe koje su dovoljno precizne, jasne, sveobuhvatne, ali iznad svega, izraz volje građana teritorije na koju se taj Ustav odnosi, a koja se manifestuje putem njihovih legalno i legitimno izabranih predstavnika - kaže Zoran Vasiljević.

Ranka Perić Romić ističe da je ovo vraćanje izvornom Ustavu.

- Mi smo sada u situaciji da zapravo vratimo ono što je izvorno bilo napisano u prvobitnom Ustavu Republike Srpske, a koji je bio usaglašen sa ustavom BiH - poručila je Romić Perić.

Odluku o utvrđivanju Nacrta ustava Republike Srpske donio je republički Parlament na sjednici održanoj 13 marta. Zaključkom Narodne skupštine, koji je usvojen na istoj sjednici, Nacrt ustava upućen je u javnu raspravu koja treba da bude sprovedena u roku 30 dana.