latinica  ћирилица
11/04/2025 |  17:58 ⇒ 20:09 | Autor: RTRS

Dodik: BiH je pogrešna zemlja i sve u njoj; Republika Srpska ima pravo na glas, niko je neće ućutkati (VIDEO)

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik kaže da je BiH pogrešna zemlja, kao što je pogrešno i sve u njoj, ali da Republika Srpska ima pravo na glas i niko je neće ućutkati. Ističe da ga institucionalna odgovornost obavezuje da poziva na razgovor sa političkim Sarajevom, ali da sa druge strane nema dobre volje. Zato Srpska ne odustaje od zakona koje je usvojila Narodna skupština, ni izmjena svog ustava o kome će se nakon skupštinske procedure, najvjerovatnije izjašnjavati građani na referendumu. Republika Srpska politički i ekonomski je stabilna i nastavlja da poštuje slovo Dejtona.
Milorad Dodik - Foto: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja
Milorad DodikFoto: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja

U Republici Srpskoj nema institucionalne krize. Politički, finansijski i bezbjednosno je stabilna, što se ne može reći za BiH, kaže predsjednik Milorad Dodik. Za složenu situaciju bez dileme krivi nedejtonsko pravosuđe nelegitimnog Kristijana Šmita i političko Sarajevo, koje želi podrškom svemu tome i vanustavnim djelovanjem ukinuti Republiku Srpsku. Takva ideja, poručuje Dodik, neće proći.

- Ključni proces je da Sarajevo želi da poruči Srbima da će svaki viđen Srbin biti procesuiran pred Sudom ako se drzne da nešto napravi. Sud i Tužilaštvo BiH su antisrpske institucije. Ako uspiju da satru autorititete u Republici Srpskoj ko će onda smjeti da potpisuje. BiH je pogrešna zemlja kao što je pogrešno sve u njoj. Srpska ima pravo glasa i niko je neće ućutkati - istakao  je Dodik.

Srpska neće dozvoliti da joj slome institucionalni otpor i da ostvare davno zacrtani cilj - oduzimanje imovine i njeno ukidanje, što pokušava i tzv. trojka i ostale stranke u Sarajevu, kaže predsjednik Dodik.

On ponovo poziva na razgovor, jer za to, kako kaže, ima institucionalnu odgovornost. Od zakona usvojenih u Narodnoj skupštini se neće odustati, kao ni od izmjena Ustava o kojem će se po svemu sudeći izjašnjavati i građani Srpske.

- Bilo je više zahtjeva da se o ustavu odlučuje na referendunumu. Zakoni koji su na snazi biće sporvođeni. Mi smo juče ponudili mogućnost da zamrznemo određene aktivnosti ako se uništi ono što je napravio Šmit - kaže Dodik.

A političko Sarajevo se na pozive na razgovor po ko zna koji put oglušilo, kao i na upozorenja iz Srpske da se ne poštuje Dejton i da se vanustavne pravosudne institucije i Ustavni sud BiH miješaju u politički sistem.

- Naši partneri u političkom Sarajevu to ignorišu zato što hoće da se obračuna sa Republikom Srpskom. Mislim da bi im bilo pametnije da kroz saradnju sa Republikom Srpskom grade stabilan sistem nego da na ovaj način otimaju nadležnosti - ističe predsjednik.

Svi ovi pritisci i pokušaji političkog, ali i ekonomskog destabilizovanja nisu uspjeli. Republika Srpska očuvala je svoju finansijsku snagu. To dokazuju i podaci o niskoj zaduženosti i privrednom rastu, kaže Dodik.

- Republika Srpska ima najniži budžetski deficit od 0,4 odsto, što je bolje od većine zemalja EU. Јavni dug je 30 odsto BDP-a. Srpska je sa stanovišta tih parametara pogodna za podršku putem kreditnih linija - kaže predsjednik.

Dodik naglašava da Republika Srpska nema plan secesije i želi da BiH bude uređena po slovu Dejtona. Međutim, ne dozvoljava kriminalizovanje svoga rukovodstva i izmišljanje afera, kao i atak na imovinu u cilju njenog ukidanja.