

Iran i SAD u Omanu započinju pregovore o nuklearnom programu

Iako su obe strane nagovijestile mogućnost napretka, i dalje se znatno razilaze po pitanju spora koji traje više od dvije decenije i još nisu postigle dogovor o tome da li će pregovori biti direktni, kako zahteva američki predsjednik Donald Tramp, ili indirektni, kako želi Iran, prenijela je agencija Rojters.
Vrhovni lider Irana, ajatolah Ali Hamnei, koji u vlasti Islamske Republike ima posljednju riječ o ključnim državnim pitanjima, povjerio je ministru spoljnih poslova Abasu Arakčiju sva ovlašćenja za vođenje pregovora, rekao je jedan iranski zvaničnik za pomenutu agenciju.
Arakči predvodi iransku delegaciju, dok će pregovore sa američke strane voditi Trampov specijalni izaslanik za Bliski istok, Stiv Vitkof.
- Trajanje pregovora, koji će se baviti isključivo nuklearnim pitanjem, zavisiće od ozbiljnosti i dobre volje američke strane - rekao je zvaničnik, koji je želio da ostane anoniman zbog osjetljivosti teme.
Iran je isključio mogućnost pregovaranja o svojim odbrambenim kapacitetima, poput raketnog programa.
Teheran je uvijek tvrdio da njegov nuklearni program ima isključivo civilne ciljeve, dok zapadne zemlje vjeruju da Iran želi da napravi atomske bombe.
Oni smatraju da je obogaćivanje uranijuma, nuklearnog goriva, u Iranu otišlo daleko iznad potreba u svrhe civilnog programa.
Tramp, koji je od februara ponovo pokrenuo kampanju "maksimalnog pritiska" na Teheran, povukao se 2015. godine iz nuklearnog sporazuma Irana sa šest svjetskih sila i ponovo uveo sankcije Islamskoj Republici.
Od tada je nuklearni program Irana napredovao, uključujući obogaćivanje uranijuma do 60 odsto, što je na korak od nivoa koji je potreban za izradu nuklearne bombe, ističe Rojters.
Američki sekretar za državnu bezbjednost, Marko Rubio, rekao je u četvrtak da se nada da će pregovori dovesti do postizanja mira i da su SAD "jasno stavile do znanja da Iran nikada neće imati nuklearno oružje".