

U Banjaluci stručna rasprava o Nacrtu ustava Srpske (FOTO/VIDEO)

Predsjednik Radne grupe za izradu novog ustava Republike Srpske Vitomir Popović smatra da nekadašnji borci Vojske Republike Srpske, koji su najzaslužniji za stvaranje Republike, uključujući porodice poginulih boraca i srpske logoraše, trebaju da imaju mjesto u novom ustavu Srpske.
- Mi ćemo o ovome voditi računa u prijedlogu novog ustava Republike Srpske - rekao je Popović uoči početka stručne rasprave o nacrtu novog ustava Republike koju organizuje Organizacija starješina VRS.
Popović je podsjetio da ovakva iskustva postoje u zemljama okruženja gdje se u ustavima Hrvatske i Slovenije borcima daje poseban značaj i gdje se navodi da će se država posebno brinuti o ovim kategorijama.
Stručna rasprava o Nacrtu ustava Republike Srpske održana je u organizaciji Kabineta predsjednika Narodne skupštine @nenad_stevandic i Organizacije starješina Vojske Republike Srpske.
— NARODNA SKUPŠTINA REPUBLIKE SRPSKE (@ParlamentSrpska) April 15, 2025
Slobodan Župljanin, predsjednik ove organizacije od javnog interesa, rekao je da su svi učesnici… pic.twitter.com/iCMMRi02Qn
Član Radne grupe za izradu novog ustava Republike Srpske Ljubinko Mitrović izjavio je da bi prijedlog ustava Srpske trebao da bude dostavljen u Narodnu skupštinu do kraja aprila.
- Posljednja javna rasprava o Nacrtu ustava Srpske biće održana u četvrtak, 17. aprila, u Banjaluci - rekao je Mitrović novinarima u Banjaluci prije početka stručne rasprave o Nacrtu ustava Republike Srpske koju organizuje Organizacija starješina VRS.
On je naveo da će Radna grupa nakon vaskršnjih praznika održati sastanke na kojima će analizirati sve primjedbe, a zatim ih dostaviti Odboru za ustavna pitanja koji ih, prema proceduri, dostavlja parlamentu Republike Srpske.
Predsjednik Organizacije starješina Vojske Republike Srpske Slobodan Župljanin rekao je da ova organizacija daje punu podršku svim učesnicima u procesu donošenja novog ustava Republike Srpske, posebno rukovodstvu Srpske.
- Uvjeren sam da je riječ o jednako važnom istorijskom zadatku kao što je bio onaj iz 1992. godine kada samo stvarali Republiku Srpsku i kada su poslanici u tadašnjem parlamentu Srpske imali snage, smjelosti i hrabrosti da proglase Republiku Srpsku i prvi Ustav Srpske - rekao je Župljanin.
On je rekao da je danas više nego tada potrebnije hrabrosti, snage i moći da se Republici Srpskoj vrati sve ono što je proteklih 30 godina oduzeto i oteto, preneseno pod pritiscima, prijetnjom i upotrebom sile.
Stručnoj raspravi, koja se održava u prostorijama Narodne skupštine Republike Srpske, prisustvuju predstavnici organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata.
Iz Organizacije su ranije pozvali građane da učešćem u stručnoj raspravi daju zajednički doprinos stvaranju ustavnopravnih pretpostavki za zaštitu ustavnog uređenja Republike Srpsker u skladu sa vrhunskim demokratskim standardima.
Narodna skupština Republike Srpske je 13. marta donijela odluku o utvrđivanju Nacrta ustava Republike Srpske.