

Političko Sarajevo i opozicija priželjkuju hapšenje rukovodstva Srpske da bi se domogli vlasti (VIDEO)

Vlast u Srpskoj ocjenjuje da je scenario ovakvog stanja dugo kreiran u dobro poznatim međunarodnim krugovima, OHR-u, američkoj i drugim zapadnim ambasadama, sve uz ucjene i pritiske na bh.pravosuđe.
Kažu, sve to uz aktivno učešće srpske trojke, SDS-a, PDP-a i Liste za pravdu i red koji u medijima u Federaciji rame uz rame sa bošnjačkom trojkom priželjkuju hapšenje rukovodstva Republike Srpske samo da bi se domogli vlasti.
BiH po receptu bošnjačke i srpske trojke bila bi "srećna zemlja", a Milorad Dodik i SNSD vinovnici su svih kriza. Takav utisak želi da ostavi SDS-ov Marinko Božović. Tako se u podkastu jednog od federalnih portala dodvorao sarajevskoj trojci i Kristijanu Šmitu. Tokom gotovo jednočasovnog izlaganja ni riječi o zaštiti ustavnog poretka Republike Srpske i otimanju katastra preglasavanjem u Ustavnim sudu.
Božović vjeruje da će svi problemi biti riješeni kada, kako kaže, legitimne institucije urade svoj posao i uhapse rukovodstvo Srpske, prije svega njenog predsjednika.
- Onog momenta kada se desi da on ili napusti BiH ili bude uhapšen, ja mislim da će se za 15 dana promjeniti većina u Narodnoj skupštini Srpske, da će ljudi prodisati i sve ono što je stalo u Srpskoj i BiH da bude pokrenuto s mrtve tačke - rekao je član GO SDS i načelnik opštine Istočna Ilidža Marinko Božović.
Dok Božović otvoreno priželjkuje da bude načelnik opštine i predsjedniku Srpske Miloradu Dodiku riječima da je načelnik svima koji su nastanjeni u Istočnoj Ilidži svojevoljno ili prisilno, pri tom aludirajući na zatvor u Vojkovićima, Sarajevo mu aplaudira.
Portparol SNSD-a i delegat Kluba srpskog naroda u Domu naroda PS BiH Radovan Kovačević kaže da opozicija smatra da će lakše doći do vlasti ako bude jedinstvena sa političkim Sarajevom, a protiv Republike Srpske.
- Radi se očigledno o političkom denuncijantima i tužibabama Republike Srpske. Frustrirani što 20 godina gube na izborima od Milorada Dodika i SNSD-a. Ne zna se da li su više frustrirani zbog Milorada Dodka i SNSD-a ili naroda koji ih 20 godina na želi - izjavio je Kovačević.
Od nekad državotvorene stranke, SDS su pojedinci doveli u poziciju da se njeni predstavnici bolje osjećaju u Sarajevu nego u Banjaluci. Ovako je Božoviću odgovorio načelnik opštine Sokolac Strahinja Bašević, ističući da je Božovićev rječnik udarac na svaku vrijednost koju je SDS nekada simbolizovao.
- Kada predstavnik SDS-a priča o "hapšenju predsjednika Republike Srpske" uz oslonac na neustavni sud koji je sam sebi suspendovao ustavnu logiku, onda je jasno - današnji SDS ne ruši više samo Milorada Dodika, on ruši Republiku Srpsku. Posebno je cinično da neko ko vlast pokušava osvojiti tako što direktno udara na instituciju predsjednika Republike Srpske i time negira demokratsko pravo srpskog naroda da bira svoje rukovodstvo, ima obraza da bilo koga proziva za lične interese - istakao je Bašević.
Da srpska trojka vlast pokušava osvojiti preko federalnih medija uz svesrdnu podršku sarajevske, potvrđuje i poslanik u PD PSBiH Sabina Ćudić iz Naše stranke. Priznaje da su u srpskoj trojci prepoznali partnere koji više poštuju BiH.
Na iznenađenje evropskih zvaničnika, sa srpskom opozcijom su jednoglasno u Strazburu, kaže Ćudićeva, uvjeravali evropske zvaničnike da BiH nije bezbjedna dok je rukovodstvo Srpske na slobodi.
- BiH bi danas bila u daleko goroj poziciji da su poruke iz Banjaluke identične, da su na mitingu uz Milorada Dodika stajali predstavnici opozicionih stranaka - navela je Ćudićeva.
Čak i iz bošnjačkog tabora upozoravaju na srpsku neslogu, ali je i priželjkuju. Priznaje Ćudićeva da im je partnerstvo sa opozicijom ležalo na srcu još od opštih izbora 2022. godine, ali da im računica nije išla na ruku sve dok nisu iz Doma naroda protjerali četiri delegata SNSD-a.
Svejedno, računica ni srpskoj ni bošnjačkoj trojki nije ni za trojku jer ma gdje svrstavali lidera HDZ-a Dragana Čovića, kao Dodikovog vjernog partnera ili borca za legitimna prava Hrvata, ponovo su sami blokirali vlastiti i scenario međunarodnih mešetara brisanja SNSD iz vlasti.