latinica  ћирилица
16/04/2025 |  10:12 ⇒ 10:16 | Autor: SRNA

Završen dokazni postupak u procesu protiv lidera terorističke tzv. OVK

Specijalizovano tužilaštvo u Hagu završilo je sa izvođenjem dokaza u procesu protiv bivših lidera terorističke tzv. OVK Hašima Tačija, Kadrija Veseljija, Redžepa Seljimija i Јakupa Krasnićija.
Hašim Tači (foto: EPA-EFE/JERRY LAMPEN) -
Hašim Tači (foto: EPA-EFE/JERRY LAMPEN)

Tužilaštvo je pozvalo 125 svjedoka da svjedoče direktno u sudnici i predočilo oko 3.000 materijalnih dokaza na više jezika, a do danas je podnijelo 1.430 podnesaka u ovom slučaju.

Specijalizovani tužilac Kimberli Vest izjavila je da je izuzetno važna spremnost svjedoka da svjedoče, saopšteno je iz Specijalizovanog tužilaštva.

- Uvijek se moramo suočiti sa zločinima poput ubistva i mučenja. Za Kosovo je od suštinskog značaja da se poštuje vladavina prava i pravilan proces u sudnici kako bi se očuvao integritet i nepristrasnost postupka i kako bi se pronašla istina - rekla je Vest.

Suđenje liderima OVK počelo je 3. aprila 2023. godine.

Tači, Veselji, Seljimi i Krasnići optuženi su za zločine protiv čovječnosti i ratne zločine, uključujući ubistva više od 100 žrtava i nezakonito zatvaranje i mučenje stotina žrtava.

Zločini su, prema optužnici, počinjeni nad stotinama civila i lica koja nisu učestvovala u neprijateljstvima, i to najranije od marta 1998. do septembra 1999. godine, na više mesta širom Kosova i u sjevernoj Albaniji.