

Pronađeni mogući znakovi života na dalekoj planeti (VIDEO)

Radi se o drugoj, i za sada najperspektivnijoj, detekciji supstanci povezanih sa životom na K2-18b. Ipak, naučnici upozoravaju da je za konačnu potvrdu potrebno još podataka.
Naučnici su koristili svemirski teleskop "DŽejms Veb" američke NASA, prenos Bi-Bi-Si.
Vodeći istraživač, profesor Niku Madhusudhan, koji radi u laboratoriji na Institutu za astronomiju Univerziteta Kembridž, rekao je da se nada da će uskoro dobiti čvrste dokaze.
- Ovo je najjači dokaz do sada da postoji život. Realno mogu da kažem da možemo da potvrdimo ovaj signal u roku od jedne do dve godine - naveo je Madhusudhan.
K2-18b je dva i po puta veći od Zemlje i udaljen je sedam stotina triliona milja od Zemlje.
Teleskop "DŽejms Veb" je toliko moćan da može analizirati hemijski sastav atmosfere planete na osnovu svijetlosti koja prolazi kroz malo crveno Sunce oko kojeg kruži.
Kembridž grupa je otkrila da atmosfera izgleda sadrži hemijski potpis najmanje jednog od dva molekula koja su povezana sa životom: dimetil sulfida i dimetil disulfid. Na Zemlji ove gasove proizvode morski fitoplankton i bakterije.
Profesor Madhusudhan je rekao da je iznenađen koliko je gasa očigledno otkriveno tokom jednog prozora za posmatranje.
- Količina koju procjenjujemo ovog gasa u atmosferi je hiljadama puta veća od one koju imamo na Zemlji. Dakle, ako je povezanost sa životom stvarna, onda će ova planeta vrviti životom - rekao mi je.
Profesor Madhusudhan je otišao dalje: "Ako potvrdimo da postoji život na K2-18b, to bi u osnovi trebalo da potvrdi da je život veoma čest u galaksiji".