latinica  ћирилица
17/04/2025 |  13:58 ⇒ 13:59 | Autor: SRNA

Fondovi Srpske, FBiH i Brčkog apelovali za rasterećenje zdravstvenog sistema

Predstavnici fondova zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, FBiH i Brčkog uputili su zajednički apel nadležnim institucijama za iznalaženje održivog rješenja za finansijsko rasterećenje zdravstvenog sistema, posebno kada je riječ o PDV-u na lijekove i medicinska sredstva, rečeno je Srni u Fondu zdravstvenog osiguranja Srpske.
Bolnica - Foto: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja
BolnicaFoto: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja

Iako su, prema važećem Zakonu o porezu na dodatu vrijednost, medicinske usluge izuzete od plaćanja PDV-a, zdravstvene ustanove i fondovi i dalje plaćaju puni iznos poreza od 17 odsto na svu medicinsku opremu, lijekove i materijale koje koriste u svakodnevnom radu, podsjećaju iz ova tri fonda.

Ova praksa, kako navode, dodatno otežava fukcionisanje već opterećenog zdravstvenog sektora koji u isto vrijeme bilježi sve veći broj pacijenata i mora odgovoriti na brojne izazove koje nosi razvoj savremene medicine.

- Zdravstveni sektor samo na PDV za lijekove i medicinska sredstva godišnje mora da izdvoji više od 260 miliona KM. S obzirom na finansijske izazove sa kojima se suočavamo, vjerujemo da je vrijeme da se ponovo razmotri naša inicijativa i da se novac koji izdavajamo za PDV vrati u zdavstveni sistem za liječenje pacijenata, a ne da bude isključivo budžetski prihod - zajednički je stav fondova.

U zajedničkoj inicijativi, koja je tokom 2023. godine dostavljena Savjetu ministara, predloženo je da se sredstva prikupljena po osnovu PDV-a namjenski usmjere fondovima zdravstvenog osiguranja, kako bi se osigurala stabilnost u pružanju zdravstvenih usluga i kontinuitet terapije za osigurane pacijente.

Savjet ministara je ovu inicijativu razmatrao na sjednici u februaru prošle godine i proslijedio je na razmatranje Upravnom odboru Uprave za indirektno oporezivanje BiH, ali do danas nije stigla povratna informacija o daljim koracima.

Direktori fondova podsjećaju da ova inicijativa nije nova, prvi put je pokrenuta još 2006. godine, a od tada su brojni apeli upućeni na adrese svih relevantnih nivoa vlasti.

- Zdravstvo nije sektor koji proizvodi profit u klasičnom smislu, ali je ključno za očuvanje društva. Ulaganje u zdravstvo znači zdraviju, produktivniju populaciju i sigurniju budućnost - poručili su direktori Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske Dejan Kusturić, Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH Vlatka Martinović i Fonda zdravstvenog osiguranja Brčko distrikta Radomir Nikolić.

Zato je veoma važno, ističu, da cjelokupno društvo podrži ovu inicijativu, jer zdravstveni sistem nije samo odgovornost jedne institucije, već temelj koji omogućava blagostanje i napredak cijelog društva.

- Ovo je i prilika da BiH napravi korak ka održivijem i ravnopravnijem zdravstvenom sistemu u kojem se zdravlje ne posmatra kao rashod, već kao zajednički resurs - naglašava se u dopisu upućenom nadležnim institucijama.

Iz fondova poručuju da ne traže ukidanje PDV-a po svaku cijenu, već usmjeravanje dijela sredstava nazad u sistem, gdje mogu donijeti konkretne rezultate – bolju opremljenost zdravstvenih ustanova, redovne isporuke terapija, uvođenje i finansiranje savremenih lijekova, kvalitetnije usluge i veće zadovoljstvo pacijenata.

Ova sredstva bi značila efikasniji i konkretniji odgovor zdravstvenog sistema budući da potrebe pacijenata rastu iz dana u dan razvojem savremene medicine, farmacije, ali i dijagnostike, navedeno je u zajedničkom apelu fondova zdravstvenog osiguranja.