

Detalji slučaja "Vijadukt": Nepostojeći račun u američkoj banci?

U izvještaju o počinjenom krivičnom djelu našli su se Boris Goljevšček, direktor "Vijadukta", i Vladimir Zevnik iz Slovenije, kao i Nemanja Petković, direktor u privrednom društvu "HES Vrbas" a.d. Banjaluka, navodi ovaj portal.
Policija sumnjiči trojku da su fiktivne fakture, odnosno potraživanja, predstavili kao investicije.
Goljevšček je, navedeno je u izvještaju u koji je portal "Provjereno" imalo uvid, u svojstvu direktora privrednog društva "Vijadukt" potpisao u septembru 2009. godine fakture na iznos od 270 hiljada evra i na iznos od 990 hiljada evra, i ispostavio ih preduzeću "HES Vrbas", koje je direktor Nemanja Petković evidentirao u poslovnim knjigama, na osnovu kojih je dalje potpisan ugovor o trostranoj asignaciji između Borisa Goljevščeka, Nemanje Petkovića i Vladimira Zevnika.
Tako su potraživanja sa "Vijadukta" prenesena na privredno društvo "Zevnik" d.o.o. Ljubljana, iako se znalo da su konsultantske usluge po osnovu kojih su ispostavljene fakture – jednostavno nepostojeće.
A onda su Goljevšček i Zevnik ta nastala fiktivna potraživanja predstavili kao investicije u tužbi protiv BiH, pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicionih sporova u Vašingtonu. Po toj tužbi donesena je odluka 1. maja 2024. godine da se Borisu Goljevščeku, Vladimiru Zevniku i "Vijaduktu" na ime štete dosuđuje iznos od 38 miliona evra, sa pripadajućom kamatom. Na taj način je, sumnja policija, njima pribavljena korist od najmanje 75 miliona i 880 hiljada maraka, naveo je portal "Provjereno".
U saradnji sa međunarodnim policijskim agencijama i Interpolom Slovenije, MUP Srpske pokušao je da dobije potrebne izjave i dokaze. Uglavnom, izjave su uzete, ali su stizali odgovori da ne raspolažu zahtijevanom dokumentacijom kojom bi se uopšte dokazala potraživanja "Vijadukta". MUP je saslušao bezbroj svjedoka, među kojima i uposlenike Ministarstva privrede, energetike i rudarstva u periodu od 2005. do 2011. godine.
Direktora "HES Vrbas" nisu saslušali jer je, posredstvom svog advokata Predraga Baroša, predočio medicinsku dokumentaciju po kojoj nije u stanju da se odazove na poziv policije. A upravo advokatska kancelarija "Baroš, Bičakčić i partneri" obratila se Savjetu ministara da usvoji odluku o izvršenju arbitražne odluke i uplati potraživanja koja su "Vijaduktu", kojeg ova kancelarija zastupa, dosuđena – sa sve kamatama.
I tu sada dolazimo do interesantnog dijela. Boris Goljevšček i Vladimir Zevnik, koji zahtijevaju isplatu i protiv kojih je MUP podnio izvještaj o počinjenom krivičnom djelu, nisu dostavili svoje lične račune za isplatu. Dostavljen je račun u "Bank of America N.A." uz naziv nosioca računa "projekt Havre Des Pas PC". A taj račun, kako saznaje "Provjereno", MUP Srpske je provjeravao preko Interpola. Dobili su odgovor da je račun nepostojeći, navodi se u tekstu portala "Provjereno".
Ovo nije jedini izvještaj MUP-a Srpske. Istraga je trajala godinama, od 2016. godine, a nakon prijave preduzeća "Maestral" iz Beograda protiv više odgovornih lica i suvlasnika u preduzećima "HES Vrbas" iz Banjaluke i “Vijadukt“ d.o.o. Portorož. Nakon nekoliko godina rada, bezbroj izjava, dokaza i međunarodne saradnje, taj je proces obustavljen.
Utvrđivana je i eventualna odgovornost zaposlenih u Vladi. Ministarstvo pravde Srpske, sa Antonom Kasipovićem na čelu, kao nosilac aktivnosti po zaključku Vlade, trebalo je da dostavi sve potrebne informacije o koncesiji od 2004. godine pa nadalje. Ta je informacija dostavljena direktno Republičkom javnom tužilaštvu, a ne MUP-u. Tužilaštvo donosi odluku o nesprovođenju istrage u odnosu na zaposlene u Vladi.
Sada je, žargonski rečeno, "živ predmet" pred Okružnim javnim tužilaštvom Banjaluka, a na osnovu izvještaja MUP-a, u kojem su se našli Boris Goljevšček, Vladimir Zevnik i Nemanja Petković.
Odmah nakon arbitraže, po kojoj su, pod sumnjivim okolnostima, vlasnici "Vijadukta" postali bogatiji za 110 miliona maraka, krajem maja 2022. godine, MUP Srpske obratio se Tužilaštvu BiH radi upoznavanja sa cijelom situacijom i eventualnog postupanja, jer se radi o međunarodnim subjektima. To se Tužilaštvu BiH nije učinilo interesantnim. A danas se, vanustavno, Tužilaštvo bavi slučajem "Vijadukt" - ali po prijavi kancelarije Baroš. Interesantno, piše portal "Provjereno".