

Lozo: Srpskoj za novi ustav ne treba odobrenje stranaca, Republika stvorena kao plod kulture pamćenja

- Važno je da razmišljamo o demokratskom potencijalu, legitimitetu i legalitetu institucija Republike Srpske. Pitanje donošenja novog Ustava moramo posmatrati kroz taj kontinuitet i ne možemo podleći apsurdima koji stanuju u BiH. Neko sada hoće da procesuira određene ljude samo za prijedlog javnog Nacrta ustava - pojasnio je Lozo.
On je rekao da su Srbi stradali uvijek kada nisu imali institucionalnu zaštitu.
S tim u vezi, pred obilježavanje 80 godina od proboja logoraša iz Јasenovca, Lozo je naveo da je stratište Donja Gradina ostalo u Republici Srpskoj kao simbol i podsjetnik na najveće stradanje srpskog naroda u istoriji.
- Logoraši nisu ni dolazili do Јasenovca već su prevođeni u Gradinu i uništavani na najstrašnije načine. Samo tu imamo 105 grobnih polja. Istorija je tako htjela da u Republici Srpskoj ostane najveće stratište Srba, Donja Gradina - istakao je Lozo.
On kaže da su sukobi na ovim prstorima uvijek bili proizvod istorijskih procesa, ali i uticaja stranog faktora, istakavši da su drugi narodi devedesetih godina na prostoru bivše Јugoslavije željeli samostalnu državu, a Srbi da im se ne ponovi Drugi svjetski rat i NDH.
- Nastanak Republike Srpske je najbolji primjer koliko je pamćenje bitno za jedan kolektiv. Ono što se desilo 1991. godine kada je pamćenje donijelo istorijsku svijest da se zločini poput onih u NDH, čiji je Јasenovac najveći simbol, može ponoviti. Tada je srpski narod krenuo u organizaciju - naglasio je Lozo za Srnu.