

Kako preduzeća hvataju korak sa novim tehnologijama u prelasku na tzv. cirkularnu ekonomiju?
Međutim, za to u mnogim državama članicama, kao i zemljama u regionu nedostaje efikasan sistem.
Kako mala i srednja preduzeća, uz podršku Evropske unije, hvataju korak sa novim tehnologijama u prelasku na tzv. cirkularnu ekonomiju?
Preduzeće Veteks iz Laktaša više od deset godina reciklira tekstilni otpad na vlastitim postrojenjima, razvijenim u okviru svojih djelatnosti: proizvodnje poliesterske vate, tapetarskog filca i različitih vrsta tekstila.
- Počeli smo praviti filc, tj. nabavili smo mašine, neke prepravili, neke su osmišljene i napravljene "in house" i počeli smo da recikliramo prvo svoj tekstilni otpad. Nakon što mi recikliramo otpad on postaje proizvod koji se može dalje koristiti u tapetarskoj i industriji namještaja - navela je Milica Savić, kompanija Veteks d.o.o.
Ovom praksom se iz otpadnog tekstila stvara nova vrijednost, smanjuje količina otpada na odlagalištima i čuva životna okolina. Prelazak na sistem kružne ekonomije, pored znanja i novih tehnologija, trebalo bi da prati i usklađeno zakonodavstvo.
- Da se nađe neki dugoročniji mehanizam koji će na malo većem nivou riješiti problem tekstilnog otpada. Veliki je problem logistike. U sakupljanju tog otpada trenutno je sva logistika, mi je radimo samostalno, samostalno organizujemo tako da bi nam to bila dobrobit koju bismo očekivali - napominje Savićeva.
Kako bi odgovorili izazovu, 14 organizacija iz 11 zemalja članica i regiona okupile su se u okviru Interreg Dunavskog regionalnog programa, ključnog instrumenta Evropske unije za jačanje saradnje.
- Da se podrže mala i srednja preduzeća u usvajanju novih tehnologija, usvajanju novih znanja, prelasku odnosno unapređenju poslovanja i prelasku na cirkularnu ekonomiju, i da se promijene politike - istakla je Marica Berić, rukovodilac Odjeljenja za strateško planiranje razvoja MSP i preduzetništva u Razvojnoj agenciji Republike Srpske.
U projektu, vrijednom oko 2 miliona i 700 evra koji sufinansira Evropska unija, još učestvuju i Hrvatska, Austrija, Mađarska, Slovenija, Slovačka, Češka, Moldavija, Rumunija i Bugarska.
- Proizvodnja tekstila je u krizi na globalnom nivou, jer imamo sve više i više tekstilnog otpada u našim zemljama sa kojim ne radimo ništa. Postoje pojedini primjeri dobre prakse, ali oni nisu baš prisutni u našem regionu - istakao je Bendo Zoltan, Јužna transdunavska regionalna inovacijska agencija, Mađarska.
I obrazovanje se prilagođava. Uz podršku Evropske unije, učenici i studenti uče o digitalnim i zelenim vještinama.
Time bi dobili više primjera dobre prakse i motivisali građane na odgovornije ponašanje prema životnoj okolini.