latinica  ћирилица
22/04/2025 |  07:43 ⇒ 07:43 | Autor: SRNA

Nesmetano odvijanje saobraćaja, gužva na granici sa Hrvatskom

Saobraćaj se na većini puteva u Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ odvija nesmetano, a frekvencija vozila pojačana je na granici sa Hrvatskom, saopšteno je jutros iz Auto-moto saveza Srpske.
Saobraćaj - Foto: RTRS
SaobraćajFoto: RTRS

Pojačan je saobraćaj na graničnim prelazima Gradiška, Donja Gradina, Kostajnica, Brod, Orašje i Velika Kladuša na izlazu iz BiH, dok na ostalim prelazima zadržavanja nisu duža od 30 minuta.

Vozači se o stanju na graničnim prelazima mogu informisati putem veb kamera AMS-a.

Takođe, vozačima se savjetuje oprezna vožnja prilagođena stanju i uslovima na putu.

Zbog aktiviranog klizišta na magistralnom putu Sarajevo-Trnovo u mjestu Krupac, u blizini kamenoloma, saobraćaj se odvija jednom saobraćajnom trakom, naizmjeničnim propuštanjem vozila.

U prekidu je, zbog klizišta, odvijanje saobraćaja na regionalnim putevima Vrbaška-Mrakovica u rejonu kamenoloma Vučjak, te Ugljevik-Glavičice, u mjestu Ugljevik Selo.

Otežano, zbog opasnosti od klizišta, vozi se između tunela Čemerno i Surdup magistralnim putem Gacko-Tjentište i na dionici Foča-Dobro Polje u mjestu Tuhalji.

Do povremenih zastoja od 7.00 do 17.00 časova dolazi i na magistralnom putu Dobro Polje-Miljevina, lokacija Sijeračke stijene zbog sanacije klizišta.

Na regionalnom putu Kozarac-Mrakovica zabranjen je saobraćaj za teretna vozila, nosivosti iznad 7,5 tona, zbog klizišta, a jednom trakom u dužini od 50 metara vozi se regionalnim putem Prnjavor-Ukrina, u mjestu Vijačani.

Јednom trakom u dužini od 40 metara vozi se i na regionalnom putu Karanovac-Kneževo, u mjestu Ljubačevo. Od 9.00 do 15.00 časova dolaziće do povremene obustave saobraćaja u trajanju od 10-15 minuta zbog sanacije klizišta i radova na proširenju kolovozne trake.

U Kostajnici kod Doboja zbog izvođenja radova u kamenolomu "Grapska-Kostajnica" svakodnevno od 10.00 do 16.00 časova dolazi do privremenih obustava saobraćaja na regionalnom putu Doboj-Modriča, jednom ili dva puta u toku dana u trajanju pet do sedam minuta.

U toku je čišćenje odvodnih kanalica između blokova na brzoj saobraćajnici Klašnice-Šargovac, od Prijedorske petlje ka Klašnicama, pa se vozači mole za oprezniju vožnju.

Radovi su aktuelni na putnim pravcima na području Prijedora, na dionicama Donja Bukovica-Vršani i Vršani-Bijeljina, Brodar-Višegrad gdje je u toku postavljanje rasvjete u tunelima Pasjaci i Sokolača, te dionicama Brod na Drini-Hum /Šćepan Polje, Srbac-Derventa, Dobro Polje-Miljevina, Gradiška–Nova Topola–Klašnice, Lončari-Brčko u mjestu Krepšić.

Zbog izgradnje auto-puteva izmijenjen je režim u odvijanju saobraćaja na dionicama magistralnih puteva Prijedor-Kozarac, Crkvina-Modriča i Rudanka-Doboj.

Do povremene obustave, zbog minsko-bušačkih radova na kamenolomu Rogoušić, dolaziće na magistralnom putu Ljubogošta-Sumbulovac-Podromanija od 12.00 do 16.00 časova.

Minerski radovi se izvode na magistralnom putu Trnovo-Miljevina, u kanjonu rijeke Bistrice, pa će dolaziti do privremene obustave saobraćaja.

Deminerski radovi se izvode i na regionalnom putu Doboj-Maglaj u mjestu Trbuk, zbog čega će dolaziti do obustave saobraćaja od 11.00 do 16.00 časova, maksimalno 15 minuta u toku jednog dana.

Zbog oštećenja mosta na magistralnom putu Sastavci-Ustiprača saobraćaj se odvija jednom saobraćajnom trakom, brzina kretanja vozila ograničena je na 30 kilometara na čas. Preko mosta zabranjen je saobraćaj za vozila čija dozvoljena masa prelazi 30 tona.

Na putu Rudanka-Stanari u Ljeskovim vodama saobraćaj se za putnička vozila odvija usporeno, dok se teretna vozila preusmjeravaju na alternativni pravac preko Јelaha.

U FBiH će zbog redovnog održavanja tunela Gaj i Igman, na dionici auto-puta Lepenica-Vlakovo, doći do izmjene u odvijanju saobraćaja. Za saobraćaj će biti zatvorene tunelske cijevi tunela Igman i Gaj iz pravca Lepenice prema Vlakovu, dok će se saobraćati dvosmjerno suprotnom stranom auto-puta.

Zbog sanacije klizišta na dionici auto-puta Tarčin-Lepenica za saobraćaj su zatvorene tunelske cijevi tunela Vis, 25. novembar i Grab, a vozila prolaze dvosmjerno, suprotnom stranom auto-puta.

Na magistralnom putu Јablanica-Blidinje zbog oštećenja kolovoza još uvijek je obustavljen saobraćaj.

Radovi su aktuelni i na auto-putu Visoko-Podlugovi, kao i na magistralnim putevima Vozuća-Zavidovići, Moševac-Kosova, Polje-Kaćuni u naselju Kaćuni, Sarajevo-Pale, Gnojnice-Nevesinje u mjestu Dračevice, Јablanica-Mostar u Donjoj Јablanici i Sarajevo-Hadžići.

Iz AMS su napomenuli da se do 25. aprila na relaciji Prijedor-Karuše vrši prevoz vangabaritnog tereta, te mole učesnike u saobraćaju da poštuju uputstva osoba iz pratnje.

Zbog oštećenja mosta obustavljen je saobraćaj na graničnom prelazu Brčko /BiH/-Gunja /Hrvatska/. Granični prelaz mogu koristiti samo pješaci, biciklisti i motociklisti.

Na graničnom prelazu Karakaj kod Zvornika zabranjen je saobraćaj za vozila preko pet tona najveće dozvoljene mase. Teretna vozila iznad pet tona preusmjeravaju se na novi most Bratoljub u Bratuncu i na GP Rača.

Šleperi i teretna motorna vozila mogu saobraćati na graničnom prelazu Šepak od 9.00 do 13.00 i od 22.00 do 6.00 časova. Vikendom mogu prelaziti samo u noćnom terminu.