

Nuždić: Istina nam je danas potrebnija nego ikada

Nuždić je na skupu u Beogradu, povodom Dana Muzeja žrtava genocida, rekao da se saradnja posebno treba intenzivirati u ovom mjesecu koji je za srpski narod stradalnički, ali istovremeno i herojski.
On je naveo da istina i činjenice jedino mogu da sačuvaju trajnu uspomenu na nevino stradale, te ocijenio da Srbi u Republici Srpskoj i u Srbiji imaju sreću što postoje ovakve srodne institucije u dvije srpske države.
- Podsjetio bih i na našu braću u Hrvatskoj, koji su u toj državi, nažalost, postali statistička greška. Kada govorimo o Јasenovcu, vidimo da i ta strašna ideologija nije uspjela da istrijebi Srbe sa prostora Hrvatske, a nažalost, devedesete godine su to uspjele - naveo je Nuždić.
On je podsjetio i na srpski narod koji živi u jako teškim uslovima na Kosovu i Metohiji, kao i na Srbe iz Sjeverne Makedonije, Crne Gore i svih srpskih zemalja.
Nuždić je naveo da Muzej žrtava genocida i Centar na čijem je čelu zajednički obilježavaju bitne datume u istoriji srpskog naroda i naveo da će vlade Srbije i Srpske u Gradini 27. aprila zajednički obilježiti Dan sjećanja na žrtve ustaškog zločina genocida NDH u koncentracionom logoru Јasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini.
- Kolegama iz Muzeja žrtava genocida želim uspješan rad, da nastavimo zajedničku saradnju, da ne pokleknu, jer istina nam je potrebnija nego ikada - poručio je Nuždić.
Direktor Muzeja žrtava genocida Bojan Arbutina podsjetio je da danas Srbija obilježava Dan sjećanja na žrtve Holokausta, genocida i druge žrtve fašizma u Drugom svjetskom ratu i Dan Muzeja žrtava genocida, koji je osnovan 1992. godine radi trajnog sećanja na žrtve genocida počinjenog nad Srbima, Јevrejima i Romima.
- Prije 80 godina 22. aprila u jasenovačkim zatočenicima i mučenicima susrele su se dvije iskonske vrednosti srpskog bića - sloboda i borba. Sloboda, koja je bila okovana logoraškim žicama, zatamnjena u jamama bezdanicama, četiri godine je bila misao vodilja i ideal srpskog naroda. Tako je i tog jutra oko 600 jasenovačkih golorukih zatočenika jurišalo na svoje dželate i ispisali su stranicu istorije koju danas obilježavamo - rekao je Arbutina obraćajući se okupljenima.
On je istakao da je Muzej žrtava genocida, osim što je čuvar tragičnog nasljeđa i sjećanja, ujedno i obrazovni centar, prostor za društveni dijalog i neumorni branilac istorijske istine.
Govoreći o rezultatima u proteklih godinu dana, Arbutina je posebno istakao da je Muzej "iskoračio" i izvan teritorije Srbije – pa su realizovane stalne postavke u Јasenovcu i u Prebilovcima, o genocidnom stradanju srpskog naroda.
Poslanik u izraelskom Knesetu Sason Geta rekao je da mu je velika čast da dođe u Srbiju i predstavlja izraelski parlament na skupu posvećenom sjećanju na Holokaust.
- Prosto je neverovatno da se takva situacija vraća ponovo čak i u dvehiljaditim godinama. Ono što je u Izraelu započelo kao rat 7. oktobra je genocid koji nećemo zaboraviti i oprostiti. Postoje zarobljenici u pećinama Hamasa, a među njima jedan koji je i srpski državljanin i naša obaveza je da ga oslobodimo - rekao je Geta.
On je istakao da je Srbija istinski prijatelj Izraela i da je stala uz Izrael u vrlo izazovnim trenucima.
Direktor Arhiva Srpske pravoslavne crkve Radovan Pilipović rekao je da se različiti narativi o Јasenovcu u regionu ali i u srpskom društvu baziraju na nedovoljnom znanju i da je stoga imperativ Muzeja genocida i srodnih institucija da čuvaju sjećanje na postradale mučenike.
Pilipović je istakao da Јasenovac jeste najveće stratište srpskog naroda na prostoru Nezavisne Države Hrvatske, ali ne jedino i podsjetio na brojne jame u kojima su fašisti – ustaški dželati ubijali Srbe, kao i da je više od 12 srpskih crkava, koje su postale stratišta svojih vjernika.
- Zločin nad srpskim narodom 1941. godine je bio planiran, a razmere su velike - do kraja 1941. godine ubijena su 174 sveštenika. SPC je zbrisana s ciljem da se narod obezglavi - rekao je Pilipović.
Skupu su prisustvovali i direktori nacionalnih i naučnih ustanova kulture iz Srbije i Republike Srpske, kao i predstavnici diplomatskog kora u Srbiji.
Na današnjem skupu izloženo je i prigodno izdanje poštanskih maraka "Proboj zatočenika logora smrti u Јasenovcu", u saradnji sa preduzećem "Pošta Srbije", a uramljene fotografije ovih markica Arbutina je uručio Nuždiću kao poklon.