latinica  ћирилица
22/04/2025 |  18:05 ⇒ 20:14 | Autor: RTRS

Godišnjica NATO bombarodovanja zgrade RTS-a; Nakon 26 godina javni servis Srbije u blokadi (VIDEO)

Prije 26 godina NATO je bombardovao zgradu RTS-a i pritom usmrtio 16 zaposlenih radnika Јavnog servisa Srbije.
Blokada RTS-a (foto: TANJUG/ MARKO ĐOKOVIĆ/ nr) -
Blokada RTS-a (foto: TANJUG/ MARKO ĐOKOVIĆ/ nr)

Prvi put u istoriji ratovanja, pogođena je jedna medijska kuća koja je prethodno proglašena legitimnim, vojnim ciljem. I pored strašnog zločina, RTS je nastavio da emituje program.

Međutim, danas ih u tome spriječava grupa studenata i građana koji već danima blokiraju zgradu i radnike.

Zgrada RTS-a bombardovana je tokom emitovanja vijesti u dva sata i šest minuta iza ponoći, 23. aprila 1999. godine, kada je NATO bomba pogodila master i usmrtila 16-oro zaposlenih. Inženjer Dragan Šuković, radnik RTS-a koji je tada povrijeđen u napadu, kaže da je pogibija nedužnih radnika jedne medijske kuće, presjedan koji je ostao nekažnjen.

- NATO je teško podnosio činjenicu što su odavde slate slike šta se stvarno dešavalo u SRЈ, i što su to prenosili i Bi-Bi-Si i Si-En-En i zato su odlučli da nas napadnu, jer smo javljali pravu istinu o posledicama njihovog bombardovanja. Porodice poginulih, kao i mi preživjeli, jako smo mali da se upustimo u pravnu bitku sa takvom NATO mašinerijom koja sve to zataškava - rekao je ragan Šuković, radnik RTS-a.

Među stradalima je bio i Siniša Medić. Njegov brat Miroslav kaže da su Siniša i njegove kolege nastradali samo zato što su radili svoj posao.

- Oni nisu ništa drugo učinili, samo su obavljali svoj svakodnevni posao. Nisu se miješali u uređivačku politiku kuće, ali eto ipak su platili najvišu moguću cijenu za to – platili su svojim životom - rekao je Miroslav Medić, brat nastradalog radnika RTS-a.

Danas, na godišnjicu bombardovanja, RTS nije u mogućnosti da regularno emituje program. Manja grupa studenata i građana već osam dana blokira rad Јavnog servisa Srbije.

Analitičari smatraju da je poražavajuća činjenica da je RTS za vrijeme bombardovanja emitovao program, dok mu je u miru onemogućen rad, dok je istovremeno na meti kritika, i blokadera i vlasti.

- Tu je prije svega najveća odgovornost na blokaderima, ali i na državi, koja mora da omogući da novinari rade svoj posao i prave program - dodaje pravnik Milan Antonijević.

Oni koji su danas blokirali RTS očigledno ne mare što je prije 26 godina NATO bombardovao radnike Јavnog servisa. Sada u miru, radnici su ponovo na meti - ovaj put onih koji su blokirali zgradu, studija, emisione i druge tehnike uz progon novinara i snimatelja.