

Pomen kod spomenika "Zašto" – sjećanje na radnike RTS-a nedužno stradale u bombardovanju NATO-a (FOTO/VIDEO)

Zgrada RTS-a bombardovana je tokom emitovanja vijesti u dva sata i šest minuta iza ponoći 23. aprila 1999. godine.
Prvi put u istoriji ratovanja pogođena je jedna medijska kuća koja je prethodno proglašena za legitimni vojni cilj.
U ime porodica žrtava okupljenima se obratio Miroslav Medić, brat stradalog Siniše, koji je istakao da je NATO bombardovao zgradu RTS-a jer je želio da se u svijetu čuje samo njegova verzija.
- Hvala vam što i ove noći dijelite tugu i bol, koja nije ništa manja tokom svih ovih godina. Danas, 26 godina kasnije ponovo se okupljamo na ovom istom mjestu u najtežim uslovima do sada, da ponovimo ono isto pitanje koje nas progoni čitavo ovo vrijeme. Pitanje koje i dalje nema odgovor. Zašto? Zašto je neko ubio nevine ljude - istakao je Medić.
Zločinački avioni, NATO pakta, podsjetio je Medić, ispalili su rakete na zgradu RTS-a bez upizorenja.
- Prvi put u istoriji ratovanja bombardovana je jedna medijska kuća smještena u gusto naseljenom dijelu grada, ne vodeći računa o mogućem broju civilnih žrtava. Tog dana na tom mjestu ubijeno je 16 ljudi sa svojim snovim porodicama, snovima i planovima. Njih deset nije imalo priliku da zasnuje svoju porodicu. Neko je odlučio da im sve to oduzme, da im oduzme pravo na život - dodao je on.
NATO moćnici su, dodaje on, pravdali ovaj zločin tako što su govorili da RTS emituje lažne vijesti i da širi propagandu Miloševićevog režima i da ima komandnu ulogu u vojnim operacijama Vojske Јugoslavije.
- To naravno nije bilo tačno. U zgradi RTS-a su bili samo civili, tehničko osoblje i novinari što mogu da potvrde i strani izvještači - naveo je on.
Ubijeno je, 16 radnika RTS-a koji su stradali na svojim radnim mjestima.