

Vjerni čuvari pape: Pripadnici Švajcarske garde moraju da ispune rigorozne uslove

Uoči prenošenja tijela pape Franje u baziliku gdje će ostati sve do sahrane u subotu, pripadnici Švajcarske garde izveli su marš kojim su najavili ovaj čin, a njihova privrženost papi priča je koja je podjednako zanimljiva javnosti vijekovima unazad.
Najmanja i jedna od najživopisnijih vojski na svijetu svakako je poznata Papinska švajcarska garda.
Iako se uglavnom može vidjeti na straži u Vatikanu ili velikim ceremonijama odjevena u renesansne uniforme, sa sjajnim oklopima i kacigama te naoružana tradicionalnom kopljem, njena je dužnost prije svega zaštita poglavara Katoličke crkve.
- Od ranog 16. vijeka, kada su švajcarski plaćenici, cijenjeni zbog svoje hrabrosti i odanosti, marširali u Rim da služe papi Јuliju II, najmanja vojska na svijetu je upisana u Vatikan da zaštiti papu, njegovu rezidenciju i granice grada - pisao je britanski Gardijan.
Međutim, ono što je manje poznato jesu sami uslovi koje moraju ispunjavati da bi postali pripadniciŠvajcarske garde.
Osnovna obuka podijeljena je ukupno u dva dijela i traje ukupno dva mjeseca.
Od 2016. godine regruti prolaze intenzivnu obuku, uz podršku kantonalne policije Ticino, u švajcarskom centru za obuku policije i vojske u Isoneu.
Nova regrutna škola, čiji su kursevi prvi put održani krajem oktobra 2016. godine, sastoji se iz dva dijela. Novi regruti prvo odlete u Rim na ljekarske preglede u Vatikan, a zatim završe pomenutu jednomjesečnu obuku u policiji kantona Ticino.
Regruti tu prolaze niz treninga, uključujući i one iz gašenja požara, psihologije, gađanja, samoodbrane, sporta i taktičkog ponašanja.
Na kraju ove obuke, regruti se vraćaju u Vatikan gdje treniraju još mjesec dana.
Ova obuka uključuje:
Sticanje potrebnih znanja o mjestima i ljudima
Osnovno znanje italijanskog jezika
Specifičnu vojnu obuku Garde
Posredovanje u aktivnostima zaštite
Osim obuke, svi zainteresovani moraju ispunjavati i određene uslove kako bi postali članovi garde.
Prvi uslov jeste da su zainteresovani za ovu službu katolici, a takođe jedan od osnovnih uslova jeste da imaju državljanstvo Švajcarske.
- To je tradicija duga preko 500 godina koja predstavlja veliku čast za Švajcarsku. Kandidati moraju biti u mogućnosti da se integrišu u korpus zahvaljujući svojim tipičnim švajcarskim karakteristikama. Buduća Švajcarska garda će stoga apsolutno morati da se poistovjeti sa svojom zemljom, da bude upoznat s kulturom i aktivno živi švajcarske vrijednosti i vrline - navodi se.
U trenutku ulaska u Gardu, kandidat mora biti u celibatu, prenosi Kliks
- Da bi stekao pravo na brak, čuvar mora imati najmanje 25 godina, služiti najmanje pet godina i pristati da služi još najmanje tri godine .pojasnili su.
Takođe, uslovi koje trebaju ispunjavati svi zainteresovani jesu i oni da imaju najmanje 19 godina, ali i ne više od 30. Јedan uslov odnosi se i na visinu - kandidati moraju biti visoki najmanje 174 centimtara.
Danas Papinska švajcarska garda ima 100 gardista. Sastoji se od: četiri oficira (na čijem čelu je uvijek po činu pukovnik), vojnog kapelana, 23 podoficira, 70 kopljanika i dva bubnjara.
Zanimljivo je da je Papinska garda jedina vojna jedinica na svijetu čija se zastava mijenja budući da su joj sastavni dijelovi grbovi i trenutnog pape i njihovog komandanta.
Papinska garda danas je posljednja takve vrste na svijetu.
Njihova prugasta uniforma plavo-žuto-crvene boje sastoji se iz 154 dijela i ručno se šije. Pogrešno se vjeruje da ju je osmislio Mikelanđelo, tu uniformu osmislio je Žil Repon.
Obični vojnici na šljemu nose perje crvene boje, crno je na šljemovima dobošara, bela označava podoficire, a ljubičasta oficire. Šljem koji nose se zove morion.
Perje se nabavlja u Јužnoj Africi, a obnavlja se svake tri godine, a boji ga i oblikuje majstor iz Firence.